Reklama

Dookoła Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cel celów rządu

Względnie ambitne było trwające 75 min exposé, z którym wystąpił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Inne chyba nie mogło być, jeśli się weźmie pod uwagę zbliżające się spowolnienie w światowej gospodarce, które najpewniej obejmie także Polskę. O nim premier nie mówił. – Naszym głównym celem, celem celów jest zbudowanie Polski jako najlepszego miejsca do życia w Europie, państwa codziennej normalności, dobrobytu oraz spokoju na ulicach i na jej granicach – powiedział. W obliczu globalnych wyzwań liczy na współpracę wszystkich sił politycznych. – Dla Polski, dla rozwoju, w imię normalności – podkreślił.

Morawiecki zapowiedział wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli, dostosowanie szkolnictwa do wymagań współczesnej gospodarki, modernizację szkół, a także wprowadzenie programu bezpiecznej infrastruktury drogowej, a w jego ramach współfinansowanie bezpiecznych chodników, wysepek i rond, stworzenie możliwości poruszania się buspasem, gdy w samochodzie są minimum 4 osoby, zaostrzenie karania pijanych kierowców.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szef rządu zapowiedział dalsze wzmacnianie rodziny i docenienie pracy kobiet przez zrównanie płac obu płci, kontynuowanie wypłat 13. emerytury, większą dbałość o aktywność seniorów, rozbudowę domów seniora. Różnorodne programy wsparcia i ochrony rodziny mają być osią polityki jego rządu. Morawiecki oświadczył, że chciałby, aby powstały i zaczęły działać strategie: demograficzna i wielkiego powrotu Polaków do ojczyzny. – Możemy być za 20 lat znacząco większym narodem – powiedział.

Julian Kostrzewa
Więcaj na temat exposé premiera na str. 36.

E-obywatele

Już ponad 2 mln osób ma e-dowody – informuje resort cyfryzacji. Co trzecia z nich, odbierając dokument, aktywowała bezdotykowy chip, który umożliwia elektroniczne podpisywanie dokumentów lub korzystanie z automatycznych bramek na lotniskach. E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną, dzięki której jego właściciel może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. To ona sprawia, że e-dowód umożliwia m.in. zalogowanie się do ePUAP czy elektroniczne podpisywanie dokumentów. O wydanie go można się starać od marca br.

Reklama

jk

Chcą przerw

Muzułmanie studiujący w Toruniu chcą przerw na modlitwę i dostosowania ich planu zajęć do jej terminarza. Sprawę zgłosili studenci z Indonezji. – Jeśli chodzi o przerwy, raczej nie widzimy możliwości ich wprowadzenia, utrudniałoby to pracę uczelni – powiedziała Ewa Walusiak-Bednarek z zespołu prasowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jak zaznaczyła, możliwe jest natomiast wygospodarowanie miejsca na modlitwę, ale raczej byłoby to miejsce o charakterze ekumenicznym, dla różnych wyznań. Na UMK w Toruniu studiuje 140 muzułmanów. Muzułmanin powinien się modlić 5 razy dziennie, ale jeśli obowiązki i regulaminy na to nie pozwalają, muzułmańscy studenci mogą się pomodlić po zajęciach.

wd

Oczekiwana współpraca

Jak wynika z badania pracowni Social Changes, Polacy oczekują w tej kadencji Sejmu lepszej współpracy opozycji z rządem. Chce tego ponad jedna trzecia rodaków. Zwolenników zaostrzenia kursu wobec władzy jest teraz trzykrotnie mniej. Zdaniem 13 proc. ankietowanych, „w tej kadencji opozycja powinna tak samo współpracować z rządem jak w poprzedniej”. 41 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie. Badanie potwierdza, że Polacy są zmęczeni dużą intensywnością konfliktu politycznego i, przynajmniej deklaratywnie, oczekują złagodzenia napięcia w kraju.

jk

Polska specjalność

Drugie z rzędu zwycięstwo reprezentantki Polski w finale Eurowizji Junior 2019 pokazuje, że staje się to polską specjalnością. Wygrała Viki Gabor. 12-letnia Wiktoria, mieszkająca w Krakowie, od początku miała spore szanse, by powtórzyć wielki sukces Roksany Węgiel z ubiegłego roku – Polska była wymieniana w gronie faworytów do zwycięstwa. Jej utwór „Superhero” cieszył się największą popularnością wśród słuchaczy.

jk

Nie ma zgody

Polacy nie chcą podwyższenia wieku emerytalnego. O sprawie znów zrobiło się głośno po słowach jednego z ważniejszych polityków PO, który powiedział, że wiek należy podnieść. Z badań SW Research jasno wynika, że ponad połowa Polaków (51,2 proc.) sobie tego nie życzy, a zgadza się jedynie 16,6 proc. badanych. Co ciekawe, aż 22,6 proc. respondentów stwierdziło, że wiek emerytalny należy jeszcze obniżyć.

jk

2019-11-26 12:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileuszowy Dzień Wspólnoty w Czerwieńsku

2024-04-29 09:23

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

Parafia Czerwieńsk

Jubileuszowy Dzień Wspólnoty

Waldemar Napora

Udział w spotkaniu wzięli ks. Dariusz Korolik, obecny moderator Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji, kapłani związani z Oazą w różnym czasie, animatorzy oraz pary Domowego Kościoła

Udział w spotkaniu wzięli ks. Dariusz Korolik, obecny moderator Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji, kapłani związani z Oazą w różnym czasie, animatorzy oraz pary Domowego Kościoła

Ruch Światło-Życie w ramach jubileuszu 50-lecia istnienia w diecezji zaprosił byłych oazowiczów na spotkanie w ramach Jubileuszowego Dnia Wspólnoty.

Jedno z kilku takich zaplanowanych spotkań odbyło się 27 kwietnia w parafii pw. św. Wojciecha w Czerwieńsku. Rozpoczęło się Mszą św. w kościele parafialnym pod przewodnictwem ks. Jana Pawlaka, wieloletniego uczestnika i moderatora Ruchu. Udział w spotkaniu wzięli ks. Dariusz Korolik, obecny moderator Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji, kapłani związani z Oazą w różnym czasie, animatorzy oraz pary Domowego Kościoła. Przybyły także rodziny zainteresowane formacją w grupach oazowych.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

- Chcemy, aby odkrywanie na nowo Całunu, niemego świadka śmierci i zmartwychwstania Jezusa stało się dla młodzieży drogą do poznawania Kościoła i odnajdywania w nim swojego miejsca - powiedział abp Repole na konferencji prasowej prezentującej jubileuszowe wydarzenia. Hierarcha podkreślił, że archidiecezja zamierza w tym celu wykorzystać najnowsze środki przekazu, które są codziennością młodego pokolenia. Przy katedrze, w której przechowywany jest Całun Turyński powstanie ogromny namiot multimedialny przybliżający historię i przesłanie tej bezcennej relikwii napisanej ciałem Jezusa. W przygotowanie prezentacji bezpośrednio zaangażowana jest młodzież, związana m.in. z Fundacją bł. Carla Acutisa, który opatrznościowo potrafił wykorzystywać internet do ewangelizacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję