Reklama

Niedziela Sandomierska

Strefa konkursowa

Na szczeblu diecezjalnym oraz ogólnopolskim dzieciom i młodzieży szkolnej proponowane są różne konkursy i olimpiady. Niektóre weryfikują wiedzę z zagadnień katolickich i teologicznych, inne kładą nacisk na wiedzę z zakresu znajomości Pisma Świętego czy liturgii. Zapraszamy dzieci i młodzież do pogłębiania swojej wiedzy i udziału w zmaganiach

Niedziela sandomierska 7/2019, str. VIII

[ TEMATY ]

konkurs

Ks. Adam Stachowicz

Finaliści wcześniejszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej wraz z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem i duszpasterzami

Finaliści wcześniejszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej wraz z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem i duszpasterzami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Pismem Świętym w trzecie tysiąclecie

Do końca lutego organizatorzy przewidują przeprowadzenie eliminacji na poziomie szkoły w XXII Diecezjalnym Konkursie Wiedzy Biblijnej „Z Pismem Świętym w trzecie tysiąclecie”. Tegoroczna edycja obejmuje znajomość treści Ewangelii wg św. Jana, przypisów i wstępu zamieszczonych w Biblii Tysiąclecia. Konkurs będzie przeprowadzony w dwóch kategoriach: szkoła podstawowa klasy IV-VI oraz szkoła podstawowa klasy VII-VIII i III klasa gimnazjum. Kolejne etapy przewidziane są na 20 marca i będzie to zmaganie na poziomie dekanatu oraz 23 kwietnia – diecezjalny finał, który odbędzie się w Instytucie Teologicznym w Sandomierzu o godz. 10. Ostateczny termin zgłaszania uczestników do zmagań diecezjalnych upływa 15 kwietnia. Zgłoszenia należy wysyłać na adres e-mail: duszpasterstwo.mlodziezy@vp.pl . Szczegóły konkursu dostępne są na stronie: www.diecezjasandomierska.pl .

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

Znajomość Pisma Świętego będzie też można zweryfikować podczas XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Kalendarium zmagań to: 13 marca – etap szkolny, 25 kwietnia – etap diecezjalny i w dniach 10 – 11 czerwca – etap ogólnopolski. Konkurs kierowany jest do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Zakresem merytorycznym tej edycji będą: Księga Wyjścia i List do Rzymian wraz z wprowadzeniami, przypisami i komentarzami oraz słownikiem. Ostateczny termin przyjmowania zgłoszeń upływa 28 lutego. Koordynatorem diecezjalnym konkursu jest Sławomir Kowalik, a wszelkie informacje dostępne są pod numerem tel. 605558943, e-mail: kowaliks@vp.pl oraz na stronie: www.okwb.pl .

Olimpiada Teologii Katolickiej

W najbliższym czasie czeka nas finał XIX Olimpiady Teologii Katolickiej. Na etapie diecezjalnym laureaci wcześniejszych etapów spotkają się 27 lutego, natomiast w dniach od 28 do 30 marca w Kamieniu Śląskim odbędzie się etap ogólnopolski. Temat tegorocznej edycji to: „Św. Jacek wzór ewangelizacji”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2019-02-13 07:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Debiut z wyróżnieniem

Niedziela sandomierska 4/2022, str. II

[ TEMATY ]

konkurs

nagroda

Archiwum prywatne

Zadebiutowali i zostali nagrodzeni

Zadebiutowali i zostali nagrodzeni

Nagroda za akcję Czytamy polskich autorów.

Biblioteka Publiczna w Gorzycach została wyróżniona i doceniona za zorganizowanie w ubiegłym roku tygodnia głośnego czytania dzieciom w ramach ogólnopolskiej akcji Cała Polska czyta dzieciom. Wyróżnienie zostało przyznane przez Fundację ABCXXI. Wartym podkreślenia jest to, że gorzycka biblioteka była w ubiegłym roku debiutantem w tej ogólnokrajowej akcji. – Wyróżnienie otrzymaliśmy za najlepiej przeprowadzoną akcję czytelniczą. Niestety, nie odbyła się w formie, w jakiej byśmy chciały. Muszę od razu zaznaczyć, że bynajmniej naszym marzeniem nie jest prowadzenie spotkań on-line, zwłaszcza dla dzieci, gdyż najważniejszy jest bezpośredni kontakt z osobą słuchającą, obserwowanie jej reakcji. W przypadku wersji on-line jesteśmy tego całkowicie pozbawieni. W chwili, kiedy planowaliśmy tydzień głośnego czytania dzieciom, odbywający się tradycyjnie pod koniec maja, trwał lockdown. Instytucje kultury, w tym także biblioteki, były pozamykane. Dlatego też nasze działania przenieśliśmy do internetu – mówiła Katarzyna Góralska. Dodając, że – otrzymane wyróżnienie traktujemy jako swój wielki sukces. Tydzień czytania w gorzyckiej bibliotece przebiegał pod hasłem Czytamy polskich autorów. Każdego dnia dzieci mogły o godz. 10 obejrzeć w internecie interpretacje utworów współczesnych polskich autorek i autorów. Pracownice biblioteki – Katarzyna Góralska, Jolanta Jóźwik, Anna Perła, Mariola Stopińska- Hara i Jolanta Zimolog – wybrały wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej, Doroty Gellner, Doroty Strzemińskiej-Więckowiak, Kaliny Jerzykowskiej, Michała Rusinka, Agnieszki Frączek i Moniki Kamińskiej. Największym zainteresowaniem z prezentowanych utworów cieszył się tekst Leśne głupki, który rozpoczął czytelniczy tydzień. Zainteresowani mogli także brać udział w konkursach: plastycznym, fotograficznym oraz wiedzy o literaturze, które towarzyszyły każdej przeczytanej bajce. Autorzy najlepszych prac zostali nagrodzeni w trakcie oficjalnego podsumowania akcji. Biblioteka przygotowała również ekspozycję poświęconą działalności Fundacji ABCXXI o charakterze informacyjno-edukacyjnym pt. 20 lat cała Polska czyta dzieciom. Na wspomnianej wystawie pracownicy biblioteki umieścili także, kolekcję pereł literackich dla dzieci, znajdujących się w zbiorach gorzyckiej książnicy. Przyznane wyróżnienie jest nagrodą dla całego zespołu osób, które przygotowywały kampanię. – Razem z nami równie ciężko pracował Piotr Duma, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. I jest to nasz wspólny, zbiorowy sukces. Przystępując do konkursu, nie mieliśmy żadnej tremy, mimo że startowały w nim duże biblioteki z takich ośrodków, jak Warszawa, Kraków, Gorzów Wielkopolski. Otrzymanie wyróżnienia w takim gronie, w dodatku za debiutancki udział, naprawdę jest dla nas wielkim sukcesem – mówiła Katarzyna Góralska.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa nie łamie prawa. Sąd uniewinnił protestujących wobec marszu równości

2026-01-16 21:02

[ TEMATY ]

modlitwa

Marsz Równości

Karol Porwich/Niedziela

Sąd Rejonowy w Częstochowie uniewinnił osoby protestujące wobec VI Marszu Równości w Częstochowie mającego miejsce w sierpniu 2024 r. Organizatorem kontrmanifestacji była Fundacja Pro – Prawo do Życia. Zgromadzenie przebiegało spokojnie – jej uczestnicy stali na chodniku wzdłuż trasy marszu, modlili się oraz trzymali transparenty wyrażające ich przekonania.

Pomimo pokojowego charakteru kontrmanifestacji, wobec obojga reprezentowanych przez Instytut Ordo Iuris osób wszczęto postępowania wykroczeniowe, zarzucając im przeszkadzanie w niezakazanym zgromadzeniu publicznym. W pierwszej sprawie obwiniona kobieta uczestniczyła w kontrmanifestacji, modląc się i prezentując baner z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej oraz napisem „Różaniec publiczny jako przebłaganie Pana Boga za grzech sodomii”. W drugim postępowaniu obwinionym był mężczyzna, który szedł ulicą wzdłuż trasy Marszu Równości, a widząc znajomego biorącego udział w kontrmanifestacji, podszedł do niego, aby porozmawiać. W żadnym z przypadków nie doszło do wejścia na trasę przemarszu ani do podejmowania działań utrudniających zgromadzenie.
CZYTAJ DALEJ

Trwają zapisy do udziału w Konkursie Kresowym

2026-01-17 18:30

[ TEMATY ]

kresy

Zielona Góra

Archiwum Diecezjalne w Zielonej Górze

konkurs kresowy

Mirek i Magda Osip-Pokrywka

Ruiny kościoła i klasztoru karmelickiego

Ruiny kościoła i klasztoru karmelickiego

W tym roku nie tylko dzieci i młodzież, ale również dorośli mogą wziąć udział w konkursie „Kresowe Korzenie – historia, kultura, pamięć”, którego celem jest popularyzacja wiedzy o losach ludności kresowej na Ziemiach Zachodnich.

Do 30 maja 2026 na adres Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze można przesyłać pracę konkursową w jednej z 4 kategorii: praca literacka, prezentacja multimedialna, pamiątka rodzinna, kategoria specjalna. Regulamin konkursu i szczegóły na stronie internetowej Archiwum Diecezjalnego: LINK.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję