Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Niech Bóg Polsce błogosławi

Ustanowione w 1995 r. na dzień 24 lipca Święto Policji to wyjątkowa okazja do wyrażenia wdzięczności pracownikom służb mundurowych za ich ofiarną pracę na rzecz wszystkich obywateli

Niedziela sosnowiecka 32/2018, str. I

[ TEMATY ]

policja

Archiwum Śląskiej Policji w Będzinie

Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył abp Thomas Wenski

Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył abp Thomas Wenski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z tej okazji w będzińskiej parafii pw. Świętej Trójcy uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył przybyły z Miami na Florydzie abp Thomas Wenski, który przebywał w naszej diecezji na zaproszenie bp. Grzegorza Kaszaka. Arcybiskup odwiedza nasz kraj, bo z niego wywodzą się jego przodkowie.

W Liturgii eucharystycznej wzięli udział także pasterz diecezji sosnowieckiej bp Grzegorz Kaszak, kanclerz Kurii Sosnowieckiej i diecezjalny duszpasterz Policji ks. kan. Mariusz Karaś, proboszcz parafii ks. kan. Andrzej Stępień oraz przybyli księża. Władze Policji reprezentowali komendant główny Policji, inspektor generalny Jarosław Szymczyk, komendant wojewódzki Policji w Katowicach, nadinspektor Krzysztof Justyński oraz komendant powiatowy Policji w Będzinie, inspektor Arkadiusz Więcek wraz z delegacjami policjantów z ościennych jednostek. Nie zabrakło także policjantek i policjantów będzińskiego garnizonu oraz przedstawicieli lokalnych władz samorządowych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przy okazji święta, tradycyjnie już od 15 lat, będzińska Policja pamięta o tragicznie zmarłym na służbie sierż. Grzegorzu Załodze. – Tradycyjnie w tym wakacyjnym czasie gromadzimy się w będzińskiej zabytkowej, starej świątyni. Chcemy przez chwilę się zatrzymać i oczami wyobraźni dostrzec twarz tego spośród będzińskich policjantów, który na służbie oddał swoje życie. Pamięcią modlitewną otaczamy dziś tragicznie zmarłego przed laty Grzegorza Załogę. Modlimy się także za tych, którzy dziś w niełatwych czasach stoją na straży ładu i porządku. Pamięć, modlitwa i refleksja – tego nam dzisiaj bardzo potrzeba. Z jednej strony potrzeba, byśmy my, zwykli obywatele, czuli się bezpiecznie, a z drugiej strony, by Ci, którzy służą nam w policyjnych mundurach, czuli nasze wsparcie i mieli świadomość tego, że są nam potrzebni. Ewangelia mówi nam dzisiaj o odpowiedzialności. Za coś lub za kogoś jesteśmy odpowiedzialni: za dzieci, za rodziców lub współpracowników. O tym, co znaczy odpowiedzialność doskonale wiedzą funkcjonariusze Policji. Odpowiedzialności nie można zredukować tylko do tego, co zewnętrzne. To również dbałość o życie w wierze, o ducha. Tych dwóch rzeczywistości – materialnej i duchowej nie można rozdzielać. One zawsze muszą iść razem. Widzimy doskonały przykład odpowiedzialności, którą wykazuje Chrystus, kiedy spoczął na nim obowiązek nakarmienia ogromnej rzeszy ludzi zasłuchanych w Jego Słowo. On doskonale wie, co ma czynić, by zapewnić strawę także i tę materialną. Wystarcza mu pięć chlebów i dwie ryby – mówił w kazaniu ks. kan. Mariusz Karaś.

Reklama

Wspomnienie zmarłego policjanta

Pamięć o śp. sierż. Grzegorzu Załodze jest wciąż żywa i od lat kultywowana. W szeregi Policji wstąpił już jako dziewiętnastolatek, początkowo pełniąc służbę kandydacką w Oddziale Prewencji Policji KSP w Warszawie. W listopadzie 2000 r. został przyjęty do służby w Ogniwie Patrolowo-Interwencyjnym KPP w Będzinie. Pełniąc służbę w będzińskim garnizonie, dał się poznać jako policjant bardzo sumienny i zdyscyplinowany, rzetelnie i profesjonalnie wykonujący swoje obowiązki. Jego służba była wysoko oceniana i wielokrotnie wyróżniana przez przełożonych. 10 sierpnia 2003 r. Grzegorz Załoga, pełniąc służbę patrolową na terenie miasta, podjął pościg za sprawcami najścia na mieszkanie. W trakcie pościgu uciekający przestępca postrzelił śmiertelnie w głowę Grzegorza Załogę. W uznaniu bohaterskiego czynu śp. Grzegorz Załoga został pośmiertnie mianowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na stopień sierżanta Policji oraz odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Zasługi za Dzielność. Komendant Główny Policji uhonorował policjanta wpisem do Księgi Pamięci i umieszczeniem jego nazwiska na Tablicy Pamięci Komendy Głównej Policji. W budynku Komendy Powiatowej Policji w Będzinie, z inicjatywy będzińskich policjantów, odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona śp. sierżantowi Grzegorzowi Załodze. Tragiczna śmierć policjanta nie pozostała obojętna również władzom samorządowym i mieszkańcom miasta, z inicjatywy których imieniem sierż. Grzegorza Załogi nazwano jedną z ulic będzińskiego osiedla Górki Małobądzkie. Ponadto, zgodnie z wolą pracowników, Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Katowicach od 24 października 2003 r. nosi imię upamiętniające policjanta służącego w będzińskim garnizonie.

Reklama

– Śmierć na służbie to nie jest zwyczajna śmierć. Ktoś nieustannie ryzykuje, aby nam, obywatelom żyło się lepiej i bezpieczniej. Za to dziś chcemy wam, kochani policjanci, podziękować. Miejcie świadomość wartości waszej codziennej szarej służby. Miejcie odwagę być pasterzami na wzór tego jednego – Jezusa Dobrego Pasterza. Nie zrażajcie się, kiedy się spotykacie na ulicy z tymi ewangelicznymi wilkami: z niezrozumieniem, zawiścią zazdrością i krytyką ze strony tych, którzy o pracy policyjnej nic nie wiedzą. Jako duszpasterz Policji diecezji sosnowieckiej życzę wam, aby wasza trudna służba była zawsze doceniana i godziwie nagradzana. Niech wam zawsze towarzyszy błogosławieństwo i niech was zawsze chroni orędownictwo waszego patrona, św. Michała Archanioła – mówił ks. kan. Mariusz Karaś.

Głos zabrał także abp Thomas Wenski. – Dziękuję bp. Grzegorzowi za zaproszenie mnie na tę Mszę św. Jestem bardzo dumny z mojego polskiego pochodzenia, z tego, że modlę się z odważnymi mężczyznami i kobietami polskiej Policji. To dla mnie zaszczyt. Niech Bóg Polsce błogosławi! – powiedział do zgromadzonych arcybiskup.

Na zakończenie Mszy św. słowa podziękowania wyraził wszystkim pasterz diecezji sosnowieckiej. – Jest dla nas zaszczytem przyjmować tak dostojnych gości. To chyba pierwszy raz w historii, że arcybiskup tak ważnego Kościoła, jakim jest Kościół w Miami w Stanach Zjednoczonych, mający korzenie i wywodzący się z naszej pięknej polskiej ziemi, przewodniczy tym naszym uroczystościom. Wszystkim, którzy ją przygotowali mówię: Bóg zapłać! – dziękował bp Grzegorz Kaszak.

Święto Policji w Dąbrowie Górniczej

Z okazji Święta Policji w Dąbrowie Górniczej została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji policjantów, ich rodzin, pracowników korpusu cywilnego oraz mieszkańców Dąbrowy Górniczej i Zagłębia. Organizatorami corocznej uroczystości z okazji Święta Policji byli kapelan dąbrowskich stróżów prawa ks. kan. Andrzej Stasiak, proboszcz i kustosz sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej oraz komendant miejski Policji w Dąbrowie Górniczej, inspektor Artur Klimek. W nabożeństwie uczestniczyli przybyli parlamentarzyści, funkcjonariusze, ich rodziny, pracownicy korpusu cywilnego dąbrowskiego garnizonu Policji oraz mieszkańcy Dąbrowy Górniczej. Uroczystą oprawę nabożeństwa zapewniła orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

2018-08-08 10:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radom: kontrole Sanepidu i Policji również w kościołach

Radomska Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna apeluje, by księża proboszczowie przypominali wiernym o noszeniu maseczek w kościołach. Sanepid i Policja na zlecenie Ministerstwa Zdrowia rozpoczęły właśnie kontrole w obiektach użyteczności publicznej. Pracownicy obu instytucji sprawdzają, czy właściciele i ich klienci nie łamią zasad reżimu sanitarnego.

Kontrole są efektem wciąż rosnącej liczby zakażeń w Polsce. Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 887 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. - Sprawdzamy, czy zakładane są maseczki, czy są wystawione przy wejściu do świątyń płyny do dezynfekcji. Dlatego mamy prośbę do księży proboszczów, by przypominali wiernych o noszeniu maseczek, bo nie zawsze udaje się zachować dystans społeczny. Mandaty są wysokie, od 5 tys. do 30 tysięcy złotych – powiedziała Radiu Plus Radom dr Lucyna Wiśniewska, dyrektor radomskiego Sanepidu.

CZYTAJ DALEJ

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

[ TEMATY ]

Fatima

100‑lecie objawień fatimskich

Fatima – wizerunki Dzieci Fatimskich/Fot. Graziako/Niedziela

Od maja do października 1917 roku - gdy toczyła się pierwsza wojna światowa, kiedy w Portugalii sprawował rządy ostro antykościelny reżim, a w Rosji zaczynała szaleć rewolucja - na obrzeżach miasteczka Fatima, w miejscu zwanym Cova da Iria, Matka Boża ukazywała się trojgu wiejskim dzieciom nie umiejącym jeszcze czytać. Byli to Łucja dos Santos (10 lat), Hiacynta Marto (7 lat) i Franciszek Marto (9 lat). Łucja była cioteczną siostrą rodzeństwa Marto. Pochodzili z podfatimskiej wioski Aljustrel, której mieszkańcy trudnili się hodowlą owiec i uprawą winorośli.

Wcześniej, zanim pastuszkom objawi się Matka Boża, przez ponad rok, od marca 1916 roku, przygotowuje ich na to Anioł. Na wzgórzu Loca do Cabeco dzieci odmawiają różaniec i zaczynają zabawę. Raptem, gdy słyszą silny podmuch wiatru widzą przed sobą młodzieńca. Przybysz mówi: Nie bójcie się, jestem Aniołem Pokoju, módlcie się razem ze mną". Następnie uczy ich jak mają się modlić, słowami: "O mój Boże, wierzę w Ciebie, uwielbiam Cię, ufam Tobie i kocham Cię. Proszę, byś przebaczył tym, którzy nie wierzą, Ciebie nie uwielbiają, nie ufają Tobie i nie kochają Ciebie". Nakazuje im modlić się w ten sposób, zapewniając, że serca Jezusa i Maryi słuchają uważnie ich słów i próśb.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 14.): Starty

2024-05-13 20:55

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

W jaki sposób najlepiej rozpoczynać nowe sprawy? Co zrobić, kiedy życie nagle stawia przede mną niespodziewane zadania? Gdzie znajdę pomoc, jeśli boję się wyzwań i już na starcie mam ochotę się wycofać? Zapraszamy na czternasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o Maryi w kontekście początków ludzkich dróg.

ZOBACZ CAŁY #PODCASTUMAJONY

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję