Reklama

Dookoła świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Więcej Unii w Unii

Orędzie Jeana Claude’a-Junckera, szefa Komisji Europejskiej, o stanie Unii Europejskiej nie mogło nie wywołać obaw u Polaków, w szczególności u tych, którzy uważają, że wspólnota powinna być konfederacją niepodległych państw. Juncker przedstawił propozycje zmian zakładających federalizację UE, centralizację władzy. Uwagę zwraca zapowiedź utworzenia ponadnarodowych list wyborczych do Parlamentu Europejskiego, powołanie wspólnego ministra finansów i gospodarki oraz zmuszenie wszystkich krajów do przyjęcia euro.

– Jeśli chcemy, by euro nie dzieliło, musi być walutą całej UE – mówił. Co prawda nie potrzeba osobnego budżetu strefy euro, ale ta strefa powinna mieć decydujący wpływ na budżet UE. Juncker proponuje też ograniczenie zasady jednomyślności w ważnych sprawach. Znacznie więcej kwestii byłoby rozstrzyganych kwalifikowaną większością. Inną propozycją jest połączenie stanowisk przewodniczącego Rady Europejskiej i szefa KE. – Krajobraz europejski byłby bardziej czytelny, gdyby statek Europa był prowadzony przez jednego kapitana – ocenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Potrzebna jest także ściślejsza wspólna polityka zagraniczna, co wiązałoby się z podejmowaniem części decyzji w tym obszarze tylko kwalifikowaną większością. Nie ma wątpliwoś-

ci, że spowoduje to utrudnienie oporu, szczególnie takim państwom, jak Polska, Czechy czy Węgry, i narzucenie państwom członkowskim woli centrali.

Reklama

Zalecenia Junckera zakładają stworzenie unijnego superpaństwa, ignorującego wolę narodów. Oznacza to łatwiejsze forsowanie swoich interesów przez największe państwa, szczególnie Niemcy. Nie dziwi, że Juncker, polityk z małego Luksemburga, konsultował orędzie z Angelą Merkel, kanclerz Niemiec.

Wojciech Dudkiewicz

***

Rakieta nad Japonią

Wystrzelenie przez Koreę Północną, dwa tygodnie po szóstej próbie nuklearnej, kolejnej rakiety znacząco zwiększyło napięcie nie tylko w Azji, ale na całym świecie. Tym bardziej że towarzyszyły temu oficjalne i nieoficjalne groźby zatopienia Japonii, a USA obrócenia w „popiół i ciemność”. Powód? Poparcie sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ wobec reżimu Kimów za ostatnią próbę nuklearną. Nowe restrykcje przewidują m.in. wprowadzenie limitu na dostawy ropy naftowej do Korei Płn., całkowite embargo na eksport gazu ziemnego do Korei Płn. i zakaz importu północnokoreańskich wyrobów tekstylnych. W najnowszej próbie rakieta wystrzelona z okolic stolicy Korei Północnej – Pjongjangu przeleciała nad północną Japonią i spadła do Pacyfiku.

wd

***

Nadzieja dla Wenezueli

Reklama

Zadeklarowanie przez prezydenta Wenezueli Nicholása Maduro gotowości do rozmów z opozycją nie jest oznaką jego siły, lecz efektem dramatycznej sytuacji społeczno-gospodarczej w tym kraju i nacisków międzynarodowych. W Caracas z misją mediacyjną przebywali b. premier Hiszpanii José Luis Zapatero i prezydent Dominikany Danilo Medina. Obaj zaprosili wenezuelski rząd i opozycję do rozmów, które miałyby zakończyć kryzys wywołany przez rozwiązanie parlamentu i nieuznanymi przez społeczność międzynarodową wyborami do Zgromadzenia Konstytucyjnego, przeprowadzonymi w lipcu br. przez partię Maduro. Zarówno rząd, jak i kręgi opozycji miały wstępnie zgłosić gotowość wysłania na rozmowy swoich przedstawicieli.

wd

***

Wsparli Kurdów

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że jego kraj popiera kurdyjską niepodległość. Na 25 września br. władze kurdyjskiej autonomicznej części północnego Iraku zapowiedziały referendum na ten temat. Ma się ono odbyć mimo stanowiska parlamentu i rządu irackiego, że będzie sprzeczne z konstytucją. Niepodległości irackiego Kurdystanu (liczącego ok. 4,6 mln mieszkańców, mającego znaczną autonomię) sprzeciwiają się także Turcja, Iran i Syria, których władze obawiają się nasilenia tendencji separatystycznych wśród żyjących tam znacznych mniejszości kurdyjskich. Izrael od dawna był przychylny Kurdom i jest pierwszym krajem, który oficjalnie poparł zorganizowanie referendum niepodległościowego.

wd

***

Szejk pod kluczem

Zaostrza się walka szyickich władz Arabii Saudyjskiej z opozycją. Zatrzymały one wpływowych sunnickich duchownych – szejków Salmana al-Oudę i Awada al-Qarniego, za przypisywaną im niechęć do decyzji o wprowadzeniu przez Arabię embarga wobec Kataru.

jk

***

Zaostrza się walka szyickich władz Arabii Saudyjskiej z opozycją. Zatrzymały one wpływowych sunnickich duchownych – szejków Salmana al-Oudę i Awada al-Qarniego, za przypisywaną im niechęć do decyzji o wprowadzeniu przez Arabię embarga wobec Kataru.

jk

***

Brytyjska firma Zipjet sprawdziła, które miasta są najbardziej stresujące do życia. 150 miast z całego świata oceniono pod względem m.in. gęstości zaludnienia, bezrobocia, zanieczyszczenia czy godzin nasłonecznienia. Za najbardziej stresujące miasta uznano: Bagdad, Kabul i nigeryjski Lagos. Najmniej stresujące okazały się: Stuttgart, Luksemburg i Hamburg.

jk

2017-09-19 14:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy przełożony wspólnoty tynieckiej

2026-03-24 11:15

[ TEMATY ]

Tyniec

opat tyniecki

opactwotynieckie.pl

W dniach 22-24 marca 2026 r. w ramach wizyty braterskiej gościliśmy w naszej wspólnocie o. Opata Maksymiliana Nawarę OSB, Prezesa Benedyktyńskiej Kongregacji Zwiastowania, do której przynależy nasz klasztor. Spotkanie zakończyło się mianowaniem przez Opata Prezesa nowego przełożonego naszej wspólnoty monastycznej. Został nim o. Karol Cetwiński OSB. Będzie pełnił funkcję Przeora Administratora Opactwa Benedyktynów w Tyńcu na okres jednego roku. Bardzo dziękujemy dotychczasowemu przełożonemu, o. Bernardowi Alterowi OSB, za trud w prowadzeniu naszej wspólnoty przez ostatni rok.

Ojciec Karol Cetwiński OSB jest benedyktynem tynieckim. Urodził się 5 sierpnia 1991 r. w Warszawie, a wychował w Grodzisku Mazowieckim. Pierwsze śluby monastyczne złożył w roku 2014, a święcenia kapłańskie przyjął w 2020 r. W klasztorze od 2014 r. pełni funkcję magistra chóru, ucząc braci śpiewu gregoriańskiego. Przez kilka lat był członkiem zarządu Fundacji Chronić Dobro. Ukończył studia teologiczne w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie. Uczestniczył w studiach z monodii liturgicznej na Papieskim Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie. Od 2020 r. studiuje śpiew gregoriański w Papieskim Instytucie Muzyki Sakralnej w Rzymie, a od 2022 r. studiuje liturgikę na Papieskim Instytucie Liturgicznym w Rzymie. Współorganizował międzynarodowe konferencje naukowe poświęcone śpiewowi gregoriańskiemu w Tyńcu (2018, 2020, 2022) oraz na Wawelu (2024), a także 12. Międzynarodowy Kongres Śpiewu Gregoriańskiego AISCGre w 2023 w Tyńcu. Występował z chórem i scholą gregoriańską z Papieskiego Instytutu Liturgicznego w Rzymie na licznych koncertach w różnych europejskich miastach. Od 2024 r. wykłada teologię muzyki w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Z zamiłowania jest gregorianistą i liturgistą.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent Karol Nawrocki liderem zaufania Polaków!

2026-03-25 19:01

[ TEMATY ]

Karol Nawrocki

BP KEP

Karol Nawrocki

Karol Nawrocki

CBOS sprawdził, jakim zaufaniem cieszą się najważniejsi polscy politycy. Z najnowszego badania wynika, że prezydent Karol Nawrocki jest liderem społecznego zaufania. Głowie państwa ufa aż 52 procent Polaków.

Drugie miejsce zajął minister obrony narodowej, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, który cieszy się zaufaniem 46 procent społeczeństwa. Podium uzupełnił wicepremier, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski (44 procent).
CZYTAJ DALEJ

Solidarność serc i sumień. Wdowy i sieroty z Ukrainy z wizytą w Częstochowie

2026-03-26 15:10

[ TEMATY ]

Częstochowa

Ukraina

Rycerze Kolumba

Maciej Orman/Niedziela

– Nie da się zapomnieć o wojnie. Można jedynie „przełączyć” na chwilę myślenie, żeby doświadczyć modlitwy we wspólnocie oraz pozytywnych emocji – powiedziała Khrystyna Pivniuk.

Ukrainka jest jedną z 30 wdów, które wraz z dziećmi – sierotami odwiedziły nasz kraj z inicjatywy Rycerzy Kolumba z Polski i Ukrainy. Na mapie ich wizyty znalazły się: Warszawa, Radom, Kraków i Częstochowa. 26 marca w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym spotkały się z abp. Wacławem Depo. Metropolita częstochowski wręczył im obrazki z wizerunkami Chrystusa Ukrzyżowanego oraz św. Jana Pawła II, a także różańce. Goście z Ukrainy uczestniczyli we Mszy św. na Jasnej Górze i zwiedzali sanktuarium. Byli też w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. Ponadto dzieci z Ukrainy spotkały się ze swoimi rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej nr 31 im. Orła Białego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję