Ponad 100 katolików uczestniczących w kursie „Paweł”, prowadzonym przez Wspólnotę Chrystusa Zmartwychwstałego „Galilea”, wzięło udział w ewangelizacji od drzwi do drzwi podczas Dni Ewangelizacji w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Rabce-Zdroju. Wydarzenie zostało zapowiedziane tydzień wcześniej przez proboszcza ks. Dariusza Paculę i o. Krzysztofa Czerwionkę CR (założyciela i pasterza Wspólnoty „Galilea”). Kapłani zachęcali, aby parafianie otworzyli drzwi swoich domów i serc na tych, którzy przyniosą im Dobrą Nowinę.
Ewangelizatorzy zostali posłani 29 lipca, podczas porannego nabożeństwa. Potem dwójkami lub trójkami udali się w różne rejony parafii, gdzie głosili Ewangelię, rozmawiali i modlili się wspólnie z mieszkańcami. Niektórzy dzielili się wiarą na ulicach i w parkach. Żeby łatwo można było rozpoznać, że ewangelizatorzy są katolikami, wszyscy zostali wyposażeni w specjalne identyfikatory z pieczęcią parafii i podpisem ks. Dariusza Paculi.
Wśród ewangelizatorów byli studenci, pracujący i emeryci; osoby świeckie, siostry zakonne oraz klerycy. Ponad osiemdziesięcioro z posłanych do głoszenia Słowa Bożego brało udział w kursie „Paweł” na Wzgórzu Miłosierdzia w Stryszawie, gdzie od 21 lipca kursanci uczyli się, czym jest i jak głosić kerygmat. Do kursantów dołączyli inni doświadczeni ewangelizatorzy ze Wspólnoty „Galilea”, co łącznie dało ponad 50 par i trójek ewangelizacyjnych. Sobotnia ewangelizacja zakończyła się o godz. 19 Mszą św. z modlitwą o uzdrowienie. W niedzielę Wspólnota „Galilea” posługiwała podczas porannych Mszy św., dzieląc się świadectwem i wystawiając pantomimę. Grupa ewangelizatorów za zgodą przełożonej oddziału odwiedziła chorych seniorów przebywających w pobliskim szpitalu.
* * *
Ewangelizacja w Rabce będzie kontynuowana. Katolicy nie będą już odwiedzać parafian w domach, ale dla osób pragnących pogłębić wiarę przygotowano spotkania modlitewno-biblijne. Najbliższe odbędzie się 21 sierpnia o godz. 18 w salce parafialnej. Kurs Alpha natomiast rozpocznie się 11 września o godz. 18 w Miejskim Ośrodku Kultury „Pod Aniołem”
Uczestnicy WEB podejmują różne inicjatywy ewangelizacyjne podczas akcji
Czas wakacji to nie tylko odpoczynek i relaks, ale także czas ewangelizacji i akcji apostolskich podejmowanych przez Kościół. Jedną z nich jest Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów.
Głoszenie Dobrej Nowiny nie jest przywilejem, nie jest także zarezerwowane dla wybranych. Jest powinnością każdego, kto wierzy. Taka myśl przyświeca uczestnikom Wakacyjnej Ewangelizacji Bieszczadów, którzy w ostatnim czasie przygotowują się do tej ważnej akcji.
Czy zdarzyło ci się, że nastawiasz 5 alarmów, żeby nie zaspać, a i tak masz wrażenie, że przesypiasz coś ważnego w swoim życiu? W tym pytaniu kryje się prosta metafora współczesności: można przywyknąć do ignorowania sygnałów ostrzegawczych.
Ciekawą analogię daje ekologia lasu. Małe, naturalne pożary potrafią oczyszczać ściółkę i zapobiegać wielkim, niszczącym żywiołom. Gdy gasi się każdy najmniejszy ogień, narasta materiał, który przy jednym zapłonie tworzy “drabinę ogniową” prowadzącą aż po korony drzew. W życiu ludzi sygnał bólu lub dyskomfortu bywa podobnym małym pożarem – niewygodnym, ale ochronnym. Zlekceważony może przerodzić się w dramat. Wstrząsająca historia lekarza, który spóźnił się z pomocą, bo priorytetem była zapłata, pokazuje, jak daleko prowadzi przyzwolenie na codzienne drobne kompromisy.
Jaką naukę przekazuje Jan Kościołowi? Czego nas uczy? Wszak Jan jest modelem, przykładem, mistrzem życia dla wszystkich, którzy uwierzyli w Chrystusa.
W owym czasie pojawił się Jan Chrzciciel i głosił na Pustyni Judzkiej te słowa: «Nawracajcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie». Do niego to odnosi się słowo proroka Izajasza, gdy mówi: «Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, dla Niego prostujcie ścieżki!» Sam zaś Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a jego pokarmem były szarańcza i miód leśny. Wówczas ciągnęły do niego Jerozolima oraz cała Judea i cała okolica nad Jordanem. Przyjmowano od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając swoje grzechy. A gdy widział, że przychodziło do chrztu wielu spośród faryzeuszów i saduceuszów, mówił im: «Plemię żmijowe, kto wam pokazał, jak uciec przed nadchodzącym gniewem? Wydajcie więc godny owoc nawrócenia, a nie myślcie, że możecie sobie mówić: „Abrahama mamy za ojca”, bo powiadam wam, że z tych kamieni może Bóg wzbudzić dzieci Abrahamowi. Już siekiera jest przyłożona do korzenia drzew. Każde więc drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, zostaje wycięte i wrzucone w ogień. Ja was chrzczę wodą dla nawrócenia; lecz Ten, który idzie za mną, mocniejszy jest ode mnie; ja nie jestem godzien nosić Mu sandałów. On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem. Ma on wie jadło w ręku i oczyści swój omłot: pszenicę zbierze do spichlerza, a plewy spali w ogniu nieugaszonym».
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.