Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zjazd Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej

Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej obchodziła swoje święto. Podczas zjazdu w Krasnobrodzie spotkali się pracownicy, wolontariusze, opiekunowie Szkolnych Kół i Parafialnych Zespołów, koordynatorzy i sympatycy Caritas

Niedziela zamojsko-lubaczowska 46/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

Caritas

Jan Cios

Z uczestnikami zjazdu spotkał się m.in. bp Marian Rojek

Z uczestnikami zjazdu spotkał się m.in. bp Marian Rojek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie rozpoczęła Msza św. w krasnobrodzkim sanktuarium 17 października, której przewodniczył bp Marian Rojek. W wygłoszonej homilii Pasterz diecezji przypomniał, że „caritas” znaczy miłość, a miłość wyraża się poprzez czyny. Ich symbolem są dłonie niosące pomoc, wyciągnięte ku drugiemu człowiekowi. Hierarcha zachęcał, by były one wypełnione dobrem.

– Napełnijcie swoje dłonie, drodzy pracownicy, wolontariusze Caritas, wszyscy, którzy jesteście jakkolwiek włączeni w to dzieło, napełnijcie je darami swego Boga i niech przez wasze postępowanie, wasze dobroczynne dłonie, wyciągnięte ku drugiemu człowiekowi, ten człowiek odczuje bliskość waszego serca, miłość, opiekę, pokrzepienie, wasze męstwo, pobożność i bojaźń Bożą, radość dziecka Bożego – mówił bp Rojek. Pasterz diecezji odniósł się do logotypu Caritas, na którym widnieje serce. Zauważył, że jest on niepełny: – Jestem przekonany, że czegoś brakuje przy tym sercu, że brakuje jeszcze rąk, bo przecież tymi rękoma wy czynicie dobro, wy czynicie konkretną miłość. Nie można odrywać tych rąk od serca. Wasze dłonie muszą być związane z sercem. A jak są z nim związane, to są również oparte na modlitwie – podkreślał Ksiądz Biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zawierzenie Matce Bożej

Na zakończenie Mszy św. bp Marian Rojek dokonał Aktu Zawierzenia Caritas Matce Bożej. To bardzo ważny akt – podkreślił dyrektor Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej ks. Adam Sobczak, który wytłumaczył sens tego zawierzenia. – Ksiądz biskup w imieniu każdego, kto należy do Caritas, zawierza Matce Bożej, zawierza przez to samemu Chrystusowi. Bo o to chodzi, by wola Boża wypełniła się w nas. To jest oddanie Maryi w opiekę, tak jak Bóg oddał swojego Syna, tak biskup oddaje to dzieło, które nazywa się Caritas – wszystkich ludzi, wszystkie sprawy, wszystkich naszych bliskich i to, co robimy. Możemy mieć takie poczucie bezpieczeństwa, że Maryja jest z nami, wstawia się za nami, że Ona nas zaprowadzi do Jezusa, że nie popełnimy błędów, a jeżeli nawet, to one i tak wyjdą nam na dobre. To zawierzenie sprawia, że nie jesteśmy samotni w tym, co będziemy robić. Nie są to tylko nasze pomysły, możemy liczyć na moc Bożą. Ufamy, że jest Ktoś potężniejszy nad nami i to nie jest tylko nasza sprawa – zauważał Dyrektor Caritas.

Reklama

Pasterskie wsparcie

Biskup diecezji zamojsko-lubaczowskiej wspiera modlitwą i sercem działalność Caritas. Jak stwierdził w rozmowie z Katolickim Radiem Zamość, „Tajemnica zawarta w nazwie Caritas ukierunkowuje nas. To jest też podstawowe przykazanie – miłość względem Boga, miłość względem drugiego człowieka i samego siebie. Ta miłość musi się przejawiać w życiowych konkretach i to robi diecezjalna Caritas, podejmuje zatroskanie o człowieka – co dla niego jest konieczne, potrzebne, najważniejsze, gdy chodzi o te sprawy doczesne. To jest też punkt wyjścia do tego, by drugiemu człowiekowi wskazać to, co jest najistotniejsze w życiu duchowym, jak: łaska uświęcająca, życie sakramentalne oparte o Boże przykazania”.

Świadectwo wolontariuszy

Zjazd zgromadził grupę ponad 500 osób, które angażują się w dzieła Caritas. Wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas opowiedzieli, dlaczego włączają się w pomaganie innym. – To jest pomoc innym, która sprawia, że na twarzy drugiej osoby pojawia się uśmiech. On jest bezcenny. To jest dla nas najlepsza nagroda – powiedziała Wiktoria z Zamościa. – Im więcej uśmiechu zobaczę na twarzy osoby potrzebującej, tym większą mam radochę u siebie w sercu – wskazał Aleksander z Lubaczowa. Zaangażowanie młodych w dzieła Caritas stanowi radość dla opiekunów Szkolnych Kół Caritas, ale też, jak sami przyznają, pewną zagadkę. – Dzieci chętnie angażują się w takie akcje, w ogóle są chętne do działania. Zaskoczył mnie rozmach, z jakim te akcje się toczą. Sama się zastanawiałam, skąd w dzieciach taka chęć do angażowania się w dzieła Caritas? Być może jest tak, że my nie doceniamy młodych ludzi i ich wrażliwości. Oni mają w sobie naturalny entuzjazm, naturalną chęć do niesienia pomocy i do działania, tylko nie zawsze dorośli potrafią to wykorzystać. Pociąga ich też przykład oraz świadectwa starszych kolegów i koleżanek. Trzeba wydobywać z nich to dobro, a nie tylko krytykować i narzekać. Owszem, to wiąże się z wysiłkiem, trudem, czasem bardzo dużym, ale poczucie, że zrobiło się coś dobrego dla innych, niweluje całe zmęczenie – wskazała Elżbieta Rząd ze Szkolnego Koła Caritas w Jarosławcu. Inny opiekun dodaje: – W Caritas widzę wiele fajnych rzeczy, które można z dziećmi robić, choć to nie jest proste. Zdarzają się chwile, kiedy ma się wszystkiego dosyć, ale po pewnym czasie, kiedy na spokojnie to wszystko przemyślę, przeanalizuję, porozmawiam sobie z Panem Bogiem, to widzę, że warto – powiedziała Alina Kramarczyk ze Szkolnego Koła Caritas w Michalowie.

Reklama

Nagroda dla koordynatora

Działalność Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej została zauważona przez Caritas Polska. Podczas tegorocznej ekumenicznej gali Ubi Caritas diecezjalny koordynator wolontariatu Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, Aneta Tryniecka, otrzymała nagrodę w kategorii „Świadectwo”. – To jest ogromne wyróżnienie i radość w sercu, bo ta nagroda jest tak naprawdę dla nas wszystkich, w sposób szczególny dla wolontariuszy, bo to dzięki ich pracy zostaliśmy zauważeni w Polsce. Dziękuję wszystkim, przede wszystkim wolontariuszom, wszystkim ludziom, którzy się angażują, ale też naszym darczyńcom, bo bez nich nie byłoby tylu wspaniałych akcji. Ta nagroda dodała mi sił, umocniła mnie w przekonaniu, że warto ponosić trud tej pracy, czasem kosztem nieprzespanych nocy, braku wolnego czasu, a nie ukrywam, że czasami też kosztem rodziny – powiedziała Aneta Tryniecka.

Gośćmi specjalnymi spotkania w Krasnobrodzie byli: Anna Gradziuk (koordynator ds. transplantacji szpitala papieskiego w Zamościu), która do starszych wolontariuszy mówiła o transplantologii, a także Michał Rycaj – dwukrotny Mistrz Świata Freestyle Football oraz Janek Cios – podróżnik, alpinista, fotograf, którzy inspirowali młodych do pokonywania siebie, realizowania marzeń i podejmowania wyzwań.

2016-11-08 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

100 tys. zł dla Syrii dzięki koncertowi pasyjnemu i zbiórce Caritas Polska

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc

Syria

Caritas

Tysiące poszkodowanych przez wojnę Syryjczyków otrzyma wsparcie dzięki polskim pieśniom pasyjnym, które wykonano w Wielki Piątek w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Podczas występu Polskiej Opery Królewskiej pod hasłem „Rodzina Rodzinie. Pomoc dla Aleppo” trwała SMS-owa i tradycyjna zbiórka na rzecz potrzebujących rodzin z ogarniętej walkami Syrii. W SMS-owej zbiórce charytatywnej zebrano ponad 100 tys. zł.

W programie występu znalazły się arabski hymn wielkopiątkowy „Wa Habibi” i staropolskie pieśni pasyjne, m.in. „Jezusa Judasz przedał za pieniądze nędzne”, „Krzyżu święty nade wszystko” i „Posłuchajcie bracia miała”. W wydarzeniu wzięli udział m.in. wicepremier prof. Piotr Gliński, wicedyrektor Caritas Polska Jarosław Bittel i wiceminister kultury Jarosław Sellin.

CZYTAJ DALEJ

79 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2024-05-07 21:53

[ TEMATY ]

II wojna światowa

Walter Genewein

Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu 1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu
1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

79 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Na początku 1945 r. sytuacja militarna i polityczna III Rzeszy wydawała się przesądzać jej los. Wielka ofensywa sowiecka rozpoczęta w czerwcu 1944 r. doprowadziła do utraty przez Niemcy ogromnej części Europy Środkowej, a straty w sprzęcie i ludziach były niemożliwe do odtworzenia. Porażka ostatniej wielkiej ofensywy w Ardenach przekreślała niemieckie marzenia o zawarciu kompromisowego pokoju z mocarstwami zachodnimi i kontynuowaniu wojny ze Związkiem Sowieckim. Wciąż zgodna współpraca sojuszników sprawiała, że dla obserwatorów realistycznie oceniających sytuację Niemiec było jasne, że wykluczone jest powtórzenie sytuacji z listopada 1918 r., gdy wojna zakończyła się zawieszeniem broni. Dążeniem Wielkiej Trójki było doprowadzenie do bezwarunkowej kapitulacji Niemiec oraz ich całkowitego podporządkowania woli Narodów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Kosowo/ Szefowa MSZ: Rosja przeprowadziła atak hybrydowy na nasz kraj

2024-05-08 07:20

[ TEMATY ]

Rosja

Adobe Stock

Rosja przeprowadziła we wtorek atak hybrydowy na Kosowo po tym, gdy ogłosiliśmy chęć wysłania na Ukrainę sprzętu wojskowego - napisała na platformie X minister spraw zagranicznych i diaspory Kosowa Donika Gervala.

"Rosja zaatakowała Kosowo atakiem hybrydowym po naszym ogłoszeniu wsparcia dla Ukrainy w postaci sprzętu wojskowego, by pomóc temu państwu w uzasadnionej obronie przed rosyjską ludobójczą agresją" - wyjaśniła kosowska minister.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję