Reklama

Niedziela Przemyska

Na Jasnej Górze Podkarpacia

Niedziela przemyska 35/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

odpust

Damian Kandefer

Na Jasnej Górze Podkarpacia

Na Jasnej Górze Podkarpacia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie daj, by Bóg czekał na Ciebie!

W Roku Miłosierdzia, Boże Miłosierdzie stanowiło przesłanie Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego. Tegoroczny odpust szczególną obecnością zaznaczyli święci przybyli w znaku relikwii: św. Jan Paweł II, św. Siostra Faustyna Kowalska i błogosławieni męczennicy o. Michał i o. Zbigniew. Choć większość grup pielgrzymkowych na wzgórze kalwaryjskie przychodzi 12 sierpnia, to już w przeddzień odbywają się pierwsze uroczystości. Po południu poświęcone zostały szaty Matki Bożej. Następnie wierni udali się do kaplicy Domku Matki Bożej, skąd figura Matki Bożej Zaśniętej, odzianej już w nowe szaty, przeniesiona została do kościoła.

Wieczornej Mszy św. przewodniczył o. Jan Grzywna. W homilii wskazał na przesłanie tegorocznego odpustu. – Bóg jest miłosierny dla tych, którzy tego miłosierdzia pragną. Nie daj, żeby Pan Bóg czekał na Ciebie, nie zwlekaj!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zbawienie dokonuje się w codzienności

Do spojrzenia na własne życie w świetle Słowa Bożego zachęcał pielgrzymów kalwaryjskich bp Leszek Leszkiewicz, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, który 12 sierpnia przewodniczył wieczornej Mszy św. podczas Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego. – Czy chcesz, czy pragniesz być zbawiony? I czy chcesz mówić innym o zbawieniu? Wiele słów Ksiądz Biskup poświęcił codzienności, która to naznaczona jest często powierzchownością wynikającą z życiowego pośpiechu: – Nie chodzi o wielkie rzeczy! Nie chodzi o to, byśmy posługiwali się pięknym, teologicznym językiem, którego nikt nie rozumie. Chodzi o to, by nasze myśli w tej codzienności kierowały się ku Bogu – podkreślił. Wskazał szczególnie na codzienny pacierz i świadectwo – przekazywanie wiary z pokolenia na pokolenie. Nade wszystko jednak prosił, by Słowo Boże odnosić do własnego życia.

Wieczorną Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów, wśród nich także bp Leon Mały ze Lwowa, który przybył na Kalwarię z pieszą pielgrzymką. Przed Eucharystią do kościoła wprowadzone zostały uroczyście relikwie błogosławionych Męczenników z Peru, o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego. Przekazania relikwii dokonał bp Leszek Leszkiewicz, rodak pochodzącego z diecezji tarnowskiej bł. o. Michała.

Reklama

Jest coś pięknego w tym pielgrzymowaniu

Od wprowadzenia relikwii św. Siostry Faustyny Kowalskiej do klasztoru w Kalwarii Pacławskiej rozpoczęły się uroczystości odpustowe w sobotę 13 sierpnia. W kolejnym już dniu Wielkiego Odpustu na Kalwarię przybyły tłumy. – Jest coś pięknego w tym kalwaryjskim pielgrzymowaniu – mówił celebrans wieczornej Eucharystii, kalwaryjski pielgrzym abp Adam Szal. Metropolita Przemyski rozpoczął homilię od osobistej refleksji. Mówił o dwóch symbolicznych obrazach, które szczególnie zapisały się w jego sercu. Pierwszy to Kościół idący w jednym celu – Kościół, który zmierza do poznania Jezusa i oddania czci Jego Matce. Drugi obraz, chwytający za serce, to Kościół, który przechodzi na kolanach przez Bramę Miłosierdzia.

Damian Kandefer

Reklama

12 sierpnia – wprowadzenie relikwii błogosławionych Męczenników z Peru, o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego

12 sierpnia – wprowadzenie relikwii błogosławionych Męczenników
z Peru, o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego

Metropolita Przemyski przypomniał słowa Papieża Franciszka wypowiedziane na Jasnej Górze. Odnosząc je do pielgrzymów przybywających na Jasną Górę Podkarpacia, życzył pielgrzymom: – Wam, którzy nieustannie do Niej przychodzicie, niech nadal wskazuje drogę i pomaga tkać w życiu pokorną i prostą treść Ewangelii.

Reklama

W Roku Miłosierdzia na Kalwarii pojawiła się postać Sekretarki Bożego Miłosierdzia. Św. Siostra Faustyna przywołana została przez kaznodzieję jako ta, która od Matki Bożej uczyła się zaufania Bogu: – Maryja nauczyła ją wierności Bogu, kochać Boga, pełnić Jego wolę i być Jego radością. Niech to zawierzenie Bożemu Miłosierdzia, wzorem Maryi i św. Siostry Faustyny zaowocuje konkretnymi dziełami, czynami miłosierdzia.

Czemu ufać, jak nie Bożemu Miłosierdziu?

W wigilię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski dokonał wprowadzenia do sanktuarium relikwii św. Jana Pawła II, Apostoła Miłosierdzia. – Przyprowadziły nas tutaj wiara, zaufanie i miłość do cierpiącego Chrystusa i do Matki wiernej swemu ziemskiemu powołaniu – mówił w homilii abp Mokrzycki. Wspomniał o jego bezgranicznym zaufaniu Matce Bożej. – Wraz z relikwiami niech pozostanie na tym kalwaryjskim wzgórzu prośba Jana Pawła II o szerzenie kultu Bożego Miłosierdzia. – Bo czemu ufać, jak nie Bożemu Miłosierdziu? – podkreślił świadek życia i świętości Jana Pawła II.

2016-08-25 08:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Małżeństwa i rodziny u św. Anny

27 lipca do sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni na odpust przyjechały rodziny z diecezji drohiczyńskiej. Była to zarazem 5. Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin zorganizowana przez Wydział Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Drohiczyńskiej oraz parafię Prostyń. Hasło tegorocznego spotkania to: „Wierząc w Syna Bożego – wierzę współmałżonkowi”. Małżonkowie i rodziny przybyłe do prostyńskiego sanktuarium przed Tronem Łaski i św. Anną pragnęli wspólnie modlić się o umocnienie wiary oraz prosić babcię Jezusa, swoją patronkę, o błogosławieństwo rodziców i dar potomstwa. Tradycyjnie na odpust św. Anny przyszły także dwie piesze pielgrzymki – z Kosowa Lackiego i Rytel Olechnych. Do tej drugiej grupy dołączył także pasterz diecezji bp Tadeusz Pikus, który przybył na uroczystości. Spotkanie pielgrzymkowe rozpoczęło się o godz. 10.30 modlitwą różańcową. Następnie Małgorzata Bartosiak, pedagog i psycholog szkolny, wygłosiła prelekcję pt. „Otwarta komunikacja kluczem do szczęścia małżeńskiego”. Przed Sumą odpustową o godz. 12 proboszcz parafii ks. Ryszard Zalewski przywitał gości i przybliżył zebranym historię objawień św. Anny i sanktuarium w Prostyni. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Tadeusz Pikus, powitany przez rodzinę z parafii Prostyń w imieniu rodzin diecezji drohiczyńskiej. W kazaniu mówił o pielgrzymowaniu jako sensie życia, którego kresem jest Bóg; o rodzinie, która jest fundamentem społeczeństwa i źródłem szczęścia; o domu – miejscu pełnym miłości i zrozumienia. Uroczystości odpustowe uświetniał chór miejski Lux Mea z Tłuszcza w diecezji warszawsko-praskiej. Po Mszy św. wszyscy mieli okazję koronować się koronami św. Anny.

CZYTAJ DALEJ

Wniebowstąpienie Pańskie

Niedziela podlaska 21/2001

[ TEMATY ]

wniebowstąpienie

Monika Książek

Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół katolicki świętuje uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to pamiątka triumfalnego powrotu Pana Jezusa do nieba, skąd przyszedł na ziemię dla naszego zbawienia przyjmując naturę ludzką.

Św. Łukasz pozostawił w Dziejach Apostolskich następującą relację o tym wydarzeniu: "Po tych słowach [Pan Jezus] uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: ´Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba´. Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej" (Dz 1, 9-12). Na podstawie tego fragmentu wiemy dokładnie, że miejscem Wniebowstąpienia Chrystusa była Góra Oliwna. Właśnie na tej samej górze rozpoczęła się wcześniej męka Pana Jezusa. Wtedy Chrystus cierpiał i przygotowywał się do śmierci na krzyżu, teraz okazał swoją chwałę jako Bóg. Na miejscu Wniebowstąpienia w 378 r. wybudowano kościół z otwartym dachem, aby upamiętnić unoszenie się Chrystusa do nieba. W 1530 r. kościół ten został zamieniony na meczet muzułmański i taki stan utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Mahometanie jednak pozwalają katolikom w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego na odprawienie tam Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Dziś bulla o Roku Świętym, najbardziej uroczysty spośród dokumentów papieskich

2024-05-09 16:52

[ TEMATY ]

Watykan

bulla papieska

Rok Święty 2025

www.vaticannews.va/pl

Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów.

Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów.

Dziś wyjątkowy i doniosły dzień w Watykanie. Na rozpoczęcie wieczornych nieszporów Wniebowstąpienia Pańskiego w Bazylice Watykańskiej Papież uroczyście ogłasza Rok Święty 2025. Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów. Dla wierzących jest to wyjątkowy czas łaski, a także specjalna okazja do uzyskania odpustu zupełnego. Szczegóły obchodów oraz daty Roku Świętego podaje bulla papieska.

Jubileusz lub Rok Święty jest obchodzony co 25 lat. Po raz pierwszy został ogłoszony w 1300 r. bullą Bonifacego VIII, która do dziś jest przechowywana w Watykańskiej Bibliotece Apostolskiej. Bulla papieska to dokument z pieczęcią papieża, a zatem po przywileju najbardziej autorytatywny i uroczysty spośród dokumentów biskupa Rzymu. Termin ten wywodzi się od łacińskiego bulla, który oznaczał ołowianą pieczęć zawieszoną na dokumencie, a dopiero od około XIV wieku był stosowany do dokumentów opatrzonych taką pieczęcią. Użycie ołowianej pieczęci jest udokumentowane w przypadku papieży od VI wieku. W przypadku dokumentów o szczególnym znaczeniu zamiast ołowiu stosowano złoto.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję