Reklama

Zagorzyce Dolne

Memoriał poświęcony żołnierzom Armii Krajowej

Biskup rzeszowski Jan Wątroba 4 czerwca br. poświęcił memoriał ku czci żołnierzy Armii Krajowej, poległych, więzionych, zesłanych, pomordowanych – pochodzących z Zagorzyc Dolnych na Podkarpaciu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poświęcenie memoriału odbyło się podczas uroczystości odpustowych i jubileuszowych z okazji 10-lecia parafii w Zagorzycach Dolnych. Mszę św. pod przewodnictwem bp. Wątroby koncelebrowało 20 kapłanów.

Na uroczystości przybyli parlamentarzyści, władze samorządowe, dobrodzieje, licznie zaproszeni goście, dzieci, młodzież i parafianie. Były obecne poczty sztandarowe Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Strzeleckiego „Strzelec”, Ochotniczych Straży Pożarnych i szkół noszących imię Żołnierzy Wyklętych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szef gabinetu Prezydenta RP, sekretarz stanu Adam Kwiatkowski napisał w liście gratulacyjnym: „Dziesiąta rocznica erygowania parafii, jako uroczystość jednocząca lokalną wspólnotę, jest okazją, aby zapewnić, że wszystko, co dzieje się na ziemi ropczycko-sędziszowskiej, jest bardzo bliskie sercu Pana Prezydenta. Doceniając wkład społeczności Zagorzyc Dolnych w budowę wspólnoty Polaków, stanowiący fundamentalny cel prezydentury Pana Andrzeja Dudy, przekazuję wyrazy uznania za troskę o polską historię i podejmowanie codziennego wysiłku na rzecz dobra wspólnego, jakim jest nasza Ojczyzna. Dziękuję za pielęgnowanie patriotyzmu, wiary i tradycji, tak ważnych dla naszej narodowej tożsamości, przesyłam wyrazy szacunku oraz życzenia wielu łask Bożych”.

Bp Wątroba w kazaniu podkreślił potrzebę budowania duchowej wspólnoty opartej na wierze, której owocem jest wybudowanie widzialnej świątyni. Nawiązując do jubileuszu, podziękował wszystkim, którzy duchowo i materialnie przyczynili się do powstania świątyni i parafii.

Po zakończeniu procesji eucharystycznej, będącej częścią odpustu parafialnego, rozpoczęły się uroczystości patriotyczne przy grocie Matki Bożej z Lourdes, gdzie wybudowano memoriał, a na nim umieszczono tablicę z 13 nazwiskami żołnierzy Armii Krajowej poległych w walce, więzionych po II wojnie światowej w czasach PRL-u, zesłanych na Syberię, pomordowanych. Po uroczystym odsłonięciu memoriału przez rodziny Żołnierzy Wyklętych i poświęceniu przez Księdza Biskupa odbył się Apel Poległych. Na zakończenie przy akompaniamencie orkiestry odśpiewano pieśń „Boże, coś Polskę...”.

2016-06-15 11:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stan ks. Michała Olszewskiego uległ pogorszeniu

2025-12-08 07:22

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

Księża Sercanie

Ks. Michał Olszewski. Zdjęcie archiwalne

Ks. Michał Olszewski. Zdjęcie archiwalne

Adwokat doktor Krzysztof Wąsowski, pełnomocnik księdza Michała Olszewskiego informuje w serwisie X o aktualnym stanie zdrowia kapłana i prosi o modlitwę.

Mogę jedynie potwierdzić, że po ostatnich wydarzeniach "śledczych"
CZYTAJ DALEJ

Forum Liturgiczne we Wrocławiu. Uczestniczy młodzież z 20 diecezji!

2025-12-13 09:55

ks. Łukasz Romańczuk

Młodzież z 20 diecezji spotkała się we Wrocławiu na Forum Litrugicznym

Młodzież z 20 diecezji spotkała się we Wrocławiu na Forum Litrugicznym

Do Wrocławia przyjechali ceremoniarze i lektorzy z całej Polski. Poprzez wykłady mają możliwość zgłębiania tajemnicy liturgii.

Forum Liturgiczne zorganizowane zostało przez ks. Mateusza Buczka SDS z D.A MOST i delegata ds. powołań oraz Patryka Bożemskiego, katechety i znanego ceremoniarza z TikToka i Instagrama. - Uczestnicząc w wydarzeniach liturgicznych w całej Polsce, miałem marzenia, aby takie forum odbyło się w mojej archidiecezji. To się udało i cieszę się, że w tym wydarzeniu biorą udział ceremoniarze i lektorzy z 20 diecezji - podkreśla Patryk Bożemski.
CZYTAJ DALEJ

Radość, która wybija się ponad fiolet. Co powinniśmy wiedzieć o Niedzieli Gaudete?

2025-12-13 20:25

[ TEMATY ]

Niedziela Gaudete

Karol Porwich/Niedziela

W Adwencie jest taki moment, który – niczym pierwsze różowe światło na porannym niebie – przerywa ciszę oczekiwania i zapowiada coś nowego. Trzecia niedziela - nazywana Niedzielą Gaudete - wprowadza w liturgię ton radości, jednocześnie nie odbierając jej powagi. – „Gaudete” to wezwanie „Radujcie się!”. To pierwsze słowo antyfony, która otwiera liturgię tego dnia. Nie przypadkiem Kościół zaczyna właśnie tak: „z radością, która ma płynąć z bliskości Pana” – mówi liturgista, ks. dr Ryszard Kilanowicz.

W trzecią niedzielę Adwentu radość ma swój wyraźny znak – kolor różowy. To – obok Niedzieli Laetare w Wielkim Poście – jedyne momenty w roku liturgicznym, gdy kapłani mogą założyć ornaty właśnie w tym odcieniu. – Różowy to blednący fiolet. Jak niebo o świcie – jeszcze nie pełnia światła, ale już jego zapowiedź, jeszcze nie dzień, ale już nie noc – mówi ks. dr Ryszard Kilanowicz.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję