Reklama

Niedziela Częstochowska

Klimatyczna szkoła

O Zespole Szkół Ekonomicznych w Częstochowie z jego dyrektorem Maciejem Trzmielem rozmawia ks. Jacek Molka

Niedziela częstochowska 18/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

wywiad

szkoła

Krzysztof Klamka

Maciej Trzmiel, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych

Maciej Trzmiel,
dyrektor Zespołu Szkół
Ekonomicznych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. JACEK MOLKA: – Dlaczego Ekonomik to wyjątkowa szkoła?

DYR. MACIEJ TRZMIEL: – To szkoła o wyjątkowym klimacie, wyróżniająca się na mapie szkół ponadgimnazjalnych w Częstochowie. To szkoła z 65-letnią tradycją, jedna z najstarszych szkół w mieście, której pierwsze oddziały powstały w połowie września 1950 r. i nosiły nazwę Zakładów Kształcenia Handlowego. Początkowo szkoła była prywatną instytucją Stowarzyszenia Kupców Polskich, a od 1951 r. została przejęta przez państwo. Zespół Szkół Ekonomicznych to szkoła menedżerów i przedsiębiorców. Młodzież przygotowywana jest tu do aktywnego życia we współczesnym świecie poprzez kształtowanie przedsiębiorczości, poczucia odpowiedzialności za własne życie i swoją przyszłość, szczególną rolę przykłada się tu do rozwijania wrażliwości artystycznej uczniów.

– Artysta raczej kojarzy się z popularnym częstochowskim Plastykiem...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Mnie nie chodzi o sztukę jako taką. Mnie chodzi o szeroko rozumianą kulturę. To tu otwarto pierwsze w Częstochowie Szkolne Centrum Kultury, w którym młodzież rozwija własne zainteresowania, takie jak: teatr, taniec, dziennikarstwo radiowe czy telewizyjne. W 2004 r. zainicjowano projekt „Kontrolowane Gadu-Gadu”, który zakładał cykliczne spotkania młodzieży ze znanymi ludźmi estrady, mediów, sportu. Wśród zaproszonych gości byli m.in.: kard. Stanisław Dziwisz, o. Leon Knabit, Szymon Hołownia, prof. Marian Zembala, zespoły Perfect i Budka Suflera, Zbigniew Wodecki, Krzysztof Kiljański, Krzysztof Hołowczyc, Artur Barciś, Krzysztof Wielicki, Jacek Żakowski, a także Krzysztof Kolberger.
Tradycją spotkań było odciskanie dłoni gości w gipsie, z których to powstała szkolna „Aleja Gwiazd”, prezentowana na ścianach korytarza szkolnego. Wszyscy uczestnicy spotkań pozostawiali po sobie także różne pamiątki, które zlicytowano podczas uroczystości jubileuszowych 60-lecia ZSE, a dochód z nich przeznaczono na cele charytatywne, np. pomoc ciężko choremu 5-letniemu dziecku. Prawie 10-letnią przyjaźń częstochowskiego Ekonomika i zespołu Budka Suflera uwieńczyło nadanie głównemu korytarzowi szkolnemu imienia tego właśnie zespołu. W ten sposób powstała pierwsza w Polsce „Aleja Budki Suflera”. Pojawiła się ławeczka, na której można posłuchać dyskografii formacji – prezent rockmanów.

– Czy szkoła może pochwalić się innymi osiągnięciami?

– Oczywiście, że tak. ZSE był organizatorem szkolnego widowiska poświęconego wspomnieniu Ojca Świętego Jana Pawła II. Podczas uroczystości, której honorowym gościem był kard. Stanisław Dziwisz, wystawiony został „Tryptyk Rzymski” w interpretacji młodzieży, a Krzysztof Kolberger odczytał testament Ojca Świętego. To tu zorganizowano 3. Ogólnopolskie Spotkania Młodzieży Turystycznej, w których uczestniczyli przedstawiciele 20 miast w Polsce. Uwieńczeniem spotkań były występy gwiazd, m.in.: T.Love, Stanisława Sojki, Janusza Yaniny Iwańskiego, Bogdana Smolenia i Zofii Bigosowej.
W marcu 2014 r. udało się pobić rekord Guinnessa w dominie ułożonym z 4988 książek, a także zorganizować akcję, której celem było propagowanie czytelnictwa wśród młodzieży. Zaproszenie do udziału w tej akcji przyjęło wiele osób związanych ze światem kultury Częstochowy i to właśnie one odczytały fragmenty swoich ulubionych książek z dzieciństwa. W ZSE zorganizowano dla zainteresowanych uczniów zajęcia z kultury i języka chińskiego, które prowadzi rodowita Chinka. Od wielu lat szkoła współpracuje z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, Tygodnikiem Katolickim „Niedziela”, lokalnymi mediami (TV Orion, Radio Katowice), a także ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Gaude Mater.

Reklama

– Można zatem powiedzieć, że w tej szkole, poza tradycyjnym nauczaniem, sporo się dzieje...

Ekonomik to miejsce, w którym zawsze dużo się działo. Podejmowano się realizacji wielu inicjatyw, m.in. tu organizowano Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Bierzemy udział w akcjach poboru krwi, Światowym Dniu Turystyki, Światowym Dniu Walki o Otyłością, Marszu Różowej Wstążki, akcji Strajk Żywności, Światowym Dniu Zdrowia , akcji „Tak dla Transplantologii” i innych.

– Słowem, troszczycie się o bliźniego...

– Uwrażliwieniu na sprawy drugiego człowieka służą m.in. spotkania edukacyjne w miejskim hospicjum, podczas których młodzież zapoznaje się z bardzo trudnymi zagadnieniami związanymi z opieką paliatywną. Szkoła utrzymuje również kontakty z innymi szkołami za granicą i prowadzi wymianę uczniów, co sprzyja integracji europejskiej, a także stwarza możliwość odbycia praktyk zagranicznych, m.in. we Francji, Włoszech. Uczniowie uczestniczą w międzynarodowych stażach w ramach programu Leonardo da Vinci, a obecnie Erasmus +.
Uczniowie naszej szkoły biorą udział w spotkaniach z uczniami z niemieckiej szkoły z Ludwigshafen, BBS Wirtschaft I w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej. Cel spotkań w Krzyżowej to: wzbudzanie ciekawości i chęci poznania innych, poszukiwanie podobieństw i dążenie do zrozumienia różnic, a także uczenie otwartości i umiejętności komunikacji.

– Co Ekonomik może zaoferować gimnazjalistom?

– Szkoła wychodzi naprzeciw potrzebom współczesnej edukacji, która ma zapewnić uczniom przygotowanie do życia zawodowego, bo zadaniem szkoły jest uczyć, wychowywać, ale nade wszystko zapewnić absolwentom pracę w przyszłości. W tym celu powstał Kącik Pracodawcy. Jest to miejsce, gdzie cyklicznie, raz do roku, pracodawcy zainteresowani najaktywniejszymi absolwentami ZSE mogą prezentować swoje firmy, a uczniowie klas maturalnych mają możliwość pozyskania informacji o specyfice pracy w konkretnym zawodzie, niezbędnych umiejętnościach do jej wykonywania oraz o ewentualnych miejscach pracy. W szkole zawodowej ma to ogromne znaczenie.

– Jaka jest oferta edukacyjna szkoły, w której jest Pan dyrektorem?

– Oferta edukacyjna szkoły dostosowana jest do zmieniających się preferencji zawodowych młodzieży, która może się tutaj kształcić w następujących zawodach: technik ekonomista, technik handlowiec, technik spedytor, technik obsługi turystycznej (pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Turystyki, Polskiej Federacji Campingu i Caravaningu). W nowym roku szkolnym zostanie dla „turystów” uruchomiona druga innowacja pedagogiczna, czyli obsługa transportu lotniczego. Będą to zajęcia przygotowujące do pracy stewardesy i stewardów oraz pracowników naziemnych lotów. ZSE zawarł umowę z liniami Wizzair, tzw. tanim przewoźnikiem z Węgier, który – z uwagi na ceny biletów – ma coraz większy udział w rynku lotniczym. Dzięki temu przyszli adepci obsługi lotów będą mogli odbywać praktyki w Budapeszcie, w centrum symulacji lotów.

– Jak krótko podsumowałby Pan dziesiątki lat istnienia tej placówki?

– Te kilkadziesiąt lat zaowocowało tysiącami absolwentów dobrze przygotowanych zarówno do kontynuowania nauki, jak i do pracy, a także wieloma osiągnięciami uczniów i nauczycieli w różnych konkursach. Są to m.in.: Międzynarodowa Olimpiada Przedsiębiorczości, konkurs „Z Biznesem na Ty”, konkurs z zasad rachunkowości, Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Podatkach, „Matematyka w praktyce”, Olimpiada Przedsiębiorczości, Śląski Konkurs Wiedzy o Podatkach, Olimpiada Tematyczna „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”, Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej.
Nie udałoby się to wszystko, gdyby nie współpraca z otwartymi i życzliwymi, kreatywnymi, pełnymi pasji ludźmi – uczniami, nauczycielami, ale i tymi, którzy od lat wspierają szkołę.

2016-04-28 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka Szkołą wiary

Niedziela sandomierska 33/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

szkoła

pielgrzymka

wiara

Ks. Adam Stachorowicz

Podczas modlitwy uwielbienia nie przeszkadzał nawet 30-stopniowy upał

Podczas modlitwy uwielbienia nie przeszkadzał nawet 30-stopniowy upał

Tegorocznym hasłem pielgrzymowania są słowa: „Błogosławieni czystego serca”. Podczas wędrowania pątnicy modlą się o dobre przygotowanie i owocne przeżycie Światowych Dni Młodzieży. Pośród pielgrzymów idzie wielu młodych, jak również całe rodziny. Nie zawiedli także i stali pątnicy, którzy od lat podążają pielgrzymią trasą na Jasną Górę. Idącym na Jasną Górę towarzyszą kapłani, klerycy, siostry zakonne oraz wszelkiego rodzaju służby pielgrzymkowe.

CZYTAJ DALEJ

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu - komentarz bp. Tadeusza Bronakowskiego

2024-05-06 14:26

[ TEMATY ]

alkohol

bp Bronakowski

Adobe Stock

Stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu jest tragiczny - stwierdza bp Tadeusz Bronakowski. W komentarzu dla KAI przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych krytykuje samorządy za nie korzystanie z narzędzi umożliwiających ograniczenia w nocnym handlu alkoholem. Odnosi się też do policyjnego bilansu majówki na polskich drogach. - Obudźmy się wreszcie jako naród i popatrzmy na sprawę trzeźwości jako na polską rację stanu - apeluje biskup.

Bp Bronakowski wskazuje na brak konsekwencji oraz nierespektowanie wyników badań naukowych dotyczących uzależnień, zwłaszcza alkoholowych. Apeluje także: “Przeznaczajmy pieniądze na to, co nas wzmacnia i rozwija, a nie na alkohol - środek psychoaktywny, który niszczy nasze rodziny, zdrowie, pomyślność, który tak często zabija”.

CZYTAJ DALEJ

Osoby z niepełnosprawnościami na ulicach Milicza

2024-05-06 17:02

ks. Łukasz Romańczuk

Było kolorowo, z balonami i transparentami

Było kolorowo, z balonami i transparentami

W ramach Tygodnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ulicami Milicza przeszedł pochód. Wzięło w nim udział wiele osób, które poprzez swój udział chciały pokazać, że każdy człowiek niezależnie od swojego stanu zdrowia jest cenny, wartościowy i potrzebny.

Pochód rozpoczął się przy Milickim Stowarzyszeniu Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych przy ul. Kopernika. Wzięło w nim udział wiele dzieci i młodzieży w pobliskich szkół, a także osoby związane z MSPDION na czele z Alicją Szatkowską, która od ponad 30 lat pełni funkcję prezesa MSPDION wspierając swoją działalnością osoby niepełnosprawne. Obecny był także europoseł Jarosław Duda, Ewelina Lisowska, piosenkarka i ambasadorka MSPDION, Paweł Parus, dotychczasowy pełnomocnik Marszałka Województwa Dolnośląskiego ds. Osób Niepełnosprawnych, Andrzej Biały, wójt Gminy Krośnice, a cały pochód prowadził Wojciech Piskozub, burmistrz-elekt miasta i gminy Milicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję