Reklama

Czy Papież powinien?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czy Franciszek powinien uczestniczyć w obchodach 500-lecia reformacji? Przypomnijmy, że 31 października br. uda się on do Szwecji i weźmie tam udział we wspólnych katolicko-luterańskich uroczystościach upamiętniających 500. rocznicę tego wydarzenia.

Niektórzy, także katoliccy, komentatorzy uważają, że nie ma czego świętować, bo reformacja oznaczała rozbicie jedności Kościoła i stała się przyczyną wielu cierpień ludzkich, szczególnie u początków rozdziału. Na łamach portalu Crux odparto te zarzuty. Podkreślono, że Katechizm Kościoła Katolickiego mówi wyraźnie, iż – chrześcijan urodzonych we wspólnotach eklezjalnych odłączonych od Rzymu nie można obwiniać za podział w Kościele. Na dodatek następca św. Piotra – każdy kolejny papież – jest punktem odniesienia dla jedności całego Kościoła, a jeśli tak – tłumaczy dalej dziennikarz – to każdy kolejny Ojciec Święty jest zobowiązany, aby wychodzić naprzeciw wszystkim wierzącym w Chrystusa, także braciom odłączonym, i przygarniać ich jak ojciec. Tak zresztą czynili poprzednicy Franciszka – Benedykt XVI i św. Jan Paweł II – czytamy w tekście. „Krytycy uczestnictwa papieża Franciszka w celebracji rocznicy reformacji powinni zignorować sensacyjne tytuły i leady i odkryć, co naprawdę jest planowane w szwedzkim Lund 31 października” – pisze religijny portal amerykańskiego dziennika „The Boston Globe”. Tak naprawdę będzie to wielkie ekumeniczne spotkanie i kolejny krok w kierunku upragnionej jedności. Nie będzie tam nic z triumfalizmu, ale przede wszystkim patrzenie w przyszłość, która zawsze jest wyzwaniem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2016-02-24 08:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął zwierzchników wspólnot islamskich i druzyjskich

2025-12-01 20:59

[ TEMATY ]

Leon XIV w Turcji i Libanie

Vatican Media

W poniedziałek wieczorem w siedzibie Nuncjatury Apostolskiej w Libanie, po zakończeniu spotkań dnia, Papież Leon XIV przyjął zwierzchników islamskich i druzyjskich wspólnot Libanu. Jak informuje Vatican News, rozmawiano o relacjach międzyreligijnych.

Po zakończeniu spotkań dnia, Papież Leon XIV przyjął w siedzibie Nuncjatury Apostolskiej zwierzchników islamskich i druzyjskich wspólnot Libanu: szejka Abdula Latifa Deriana, Wielkiego Muftiego kraju; szejka Alego al-Khatiba, wiceprzewodniczącego Najwyższej Rady Islamskiej Szyickiej; szejka Alego Kaddoura, przewodniczącego Alawickiej Rady Islamskiej; oraz szejka Samiego Abu al-Munę, lidera wspólnoty druzów.
CZYTAJ DALEJ

Córka założyciela Hamasu przeżyła nawrócenie. Teraz opowiada o odnalezieniu wiary w Chrystusa

2025-12-02 14:26

[ TEMATY ]

nawrócenie

strefa gazy

córka

założyciel Hamasu

odnalezienie wiary

Juman Al Qawasmi

PAP

Córka założyciela Hamasu opowiada o swoim nawróceniu

Córka założyciela Hamasu opowiada o swoim nawróceniu

Amerykańska stacja telewizyjna CBN News przeprowadziła wywiad z Juman Al Qawasmi, urodzoną w Katarze córką jednego z założycieli Hamasu a od 2002 do 2015 roku była żoną Muhammada Kawasmi (znanego jako Abu Jaffar), przywódcy tej islamskiej organizacji w Strefie Gazy. W wywiadzie kobieta opowiada, jak po latach wewnętrznego kryzysu i przemocy w Gazie przeszła od wychowania naznaczonego religijną nienawiścią do odnalezienia wiary w Jezusa Chrystusa.

Al Qawasmi stwierdziła, że od najmłodszych lat była wychowywana w nienawiści do Żydów, chrześcijan i wszystkich, którzy nie należeli do Hamasu. Wyjaśniła, że w jej środowisku religijnym dzieciom wpajano, że Koran nakazuje zabijanie Żydów, a Jezus - zwany w islamie Isa - powróci, aby zniszczyć krzyż i wesprzeć brutalną walkę przeciwko nim.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję