Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Audiencja generalna

Misja wszystkich chrześcijan

Do współpracy, aby razem nieść miłosierdzie Boże aż po krańce świata, wezwał papież Franciszek chrześcijan różnych wyznań podczas audiencji generalnej 20 stycznia br. W katechezie wskazał na specyfikę Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, przeżywanego w okresie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.

Ojciec Święty przypomniał, że fragment biblijny (1 P 2,9-10), który był podstawą rozważań tegorocznego tygodnia, wybrała grupa ekumeniczna z Łotwy, a pośrodku katedry luterańskiej w Rydze znajduje się chrzcielnica pochodząca z XII wieku, z czasów pierwszej ewangelizacji tego kraju. W tym kontekście Papież wskazał na znaczenie chrztu św., łączącego wszystkich wyznawców Chrystusa, niezależnie od ich podziałów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Kiedy my, chrześcijanie, mówimy, że mamy jeden wspólny chrzest, to stwierdzamy, że my wszyscy – katolicy, protestanci i prawosławni – dzielimy doświadczenie bycia wezwanymi z bezlitosnych i wyobcowujących ciemności na spotkanie z Bogiem żywym, pełnym miłosierdzia. Niestety, wszyscy doświadczamy egoizmu, rodzącego podziały, zamknięcia, pogardę. Wyjście na nowo od chrztu św. oznacza odnalezienie źródła miłosierdzia, źródła nadziei dla wszystkich, ponieważ nikt nie jest wykluczony z Bożego Miłosierdzia – stwierdził Franciszek.

Reklama

Papież podkreślił więź, jaką tworzy wspólny chrzest, pomimo grzechów i podziałów istniejących między chrześcijanami. Zaznaczył jednak, że miłosierdzie Boże jest od nich silniejsze. – My, chrześcijanie, możemy głosić wszystkim moc Ewangelii, postanawiając wspólnie prowadzić dzieła miłosierdzia co do ciała i co do duszy. Jest to konkretne świadectwo jedności między nami – chrześcijanami, protestantami, prawosławnymi i katolikami – powiedział Ojciec Święty.

KAI

Dzieci pytają – Papież odpowiada

Co robił Bóg, zanim stworzył świat?

„Miłość przed światem” – to tytuł wyjątkowej książki, w której papież Franciszek odpowiada na pytania dzieci z wszystkich kontynentów. Pomysłodawcą tej inicjatywy jest o. Antonio Spadaro, autor pierwszego wywiadu z papieżem Franciszkiem. To właśnie na jego ręce napłynęło 259 listów z pytaniami od dzieci w wieku od 6 do 13 lat, pochodzących m.in. z Syrii, Nigerii i Chin. Włoski jezuita zadał te pytania Papieżowi. „Co robił Bóg, zanim stworzył świat? – Kochał”. „Dlaczego rodzice czasami się kłócą? – Bo są tylko ludźmi”. To zaledwie mała próbka dziecięcej fantazji. Odpowiadając na pytania dzieci, papież Franciszek stwierdził, że pytania przez swą prostotę są niezwykle trudne.

Książka ilustrowana jest 31 rysunkami dzieci. Opublikowało ją jezuickie wydawnictwo Loyola Press, a do księgarń na całym świecie trafi 1 marca br. Wcześniej książkę otrzyma papież Franciszek i przy tej okazji spotka się w Watykanie z grupką dzieci, które napisały do niego listy z pytaniami.

RV

Ojciec Święty do Polaków

Nieście miłosierdzie Ojca

Serdeczne pozdrowienie kieruję do polskich pielgrzymów! Moi drodzy, podczas tego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan prośmy Chrystusa, abyśmy wszyscy jako Jego uczniowie, świadomi zakorzenienia w Jego miłości przez sakrament chrztu św., znaleźli sposób współpracy, aby nieść miłosierdzie Ojca aż po krańce świata. Niech wam Bóg błogosławi.

Audiencja generalna, 20 stycznia 2016 r.

RV

Nominacja Papieska

Biskup pomocniczy dla diecezji płockiej

Reklama

Papież Franciszek 23 stycznia br. mianował biskupem pomocniczym diecezji płockiej 45-letniego ks. Mirosława Milewskiego, kanclerza Kurii i wikariusza generalnego diecezji.– Chciałbym być przede wszystkim świadkiem zmartwychwstałego Pana, głosicielem kerygmatu i człowiekiem modlitwy – powiedział biskup nominat w wywiadzie dla Biura Prasowego KEP. Dewizą nowego biskupa pomocniczego diecezji płockiej są słowa „Nolite timere” – Nie lękajcie się! – zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Mateusza (17,7). Ks. Milewski przyjmie święcenia biskupie 27 lutego br. w bazylice katedralnej w Płocku z rąk bp. Piotra Libery. Współkonsekratorami będą abp Celestino Migliore – nuncjusz apostolski w Polsce i kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski.

BP KEP

Po synagodze meczet

Zaproszenie od muzułmanów

Delegacja wspólnoty muzułmańskiej Rzymu oficjalnie zaprosiła papieża Franciszka do złożenia wizyty w rzymskim meczecie.

Meczet znajduje się w północnej części Rzymu. Jest największą tego typu budowlą na Zachodzie i może pomieścić 12 tys. wiernych. Powstał w latach 1984-95 z inicjatywy i dzięki środkom finansowym króla Fajsala z Arabii Saudyjskiej.

RV

Z twittera papieża Franciszka

Ewangelia wzywa nas, byśmy byli „bliźnimi” ubogich i opuszczonych, aby dać im konkretną nadzieję.

2016-01-27 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szef MON: nad Bałtykiem doszło do przechwycenia rosyjskiego samolotu rozpoznawczego

2026-07-14 14:09

[ TEMATY ]

Bałtyk

Adobe Stock

We wtorek po godz. 12 nad Bałtykiem, ok. 30 km od Ustki, nad wodami międzynarodowymi doszło do przechwycenia przez parę dyżurną polskich samolotów bojowych rosyjskiego samolotu rozpoznawczego Ił-20 – poinformował we wtorek wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

O przechwyceniu rosyjskiego samolotu wicepremier poinformował podczas konferencji po posiedzeniu rządu.
CZYTAJ DALEJ

Jezus wyznaje Ojca jako Pana nieba oraz ziemi

[ TEMATY ]

rozważania

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Izajasz patrzy na rosnącą potęgę Asyrii. Imperium zdobywa kolejne kraje. Prorok nazywa je „rózgą” oraz „kijem” gniewu Pana. To język narzędzia. Bóg może posłużyć się nawet mocarstwem, by ukarać lud wymagający upomnienia. Tekst od razu dodaje jednak rzecz istotną. Król asyryjski nie myśli w ten sposób. W jego sercu jest pycha oraz zamiar niszczenia narodów. Władca przypisuje sukces własnej mądrości oraz sile ręki. Mówi o przesuwaniu granic, grabieży skarbów oraz upokarzaniu ludów. Izajasz odpowiada ironią. Siekiera nie wywyższa się nad drwala. Piła nie rozkazuje temu, kto nią porusza. Obraz jest przejrzysty. Narzędzie nie jest panem historii. Asyria wykonuje rolę dopuszczoną przez Boga, lecz sama podlega sądowi za przemoc oraz pychę. Zapowiedź kary przyjmuje język choroby oraz ognia. Chwała imperium zgaśnie. Dostatek obróci się w wyniszczenie. Prorok nie zatrzymuje się na wojskowych szczegółach. Pokazuje sens dziejów. Żadna potęga nie jest ostateczna. Żaden król nie może postawić siebie w miejscu Boga. Dobra nowina tego fragmentu polega na tym, że Pan pozostaje Panem historii także wtedy, gdy mocarstwa zdają się nie do zatrzymania.
CZYTAJ DALEJ

Figura św. Michała Archanioła z odciętą głową i uszkodzonymi skrzydłami

2026-07-15 11:34

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

figura

wandalizm

Gulf Coast News/youtube.com/zrzut ekranu

Jak podaje Gulf Coast News, w ubiegłą niedzielę przy kościele św. Maksymiliana Kolbego w Port Charlotte na Florydzie doszło do aktu wandalizmu. Nieznani sprawcy zniszczyli figurę św. Michała Archanioła, odcinając jej głowę i uszkadzając skrzydła.

Na zniszczony posąg natrafił wolontariusz, który otwierał świątynię przed przybyciem wiernych. Początkowo przypuszczał, że figura mogła przewrócić się na skutek niekorzystnych warunków atmosferycznych, jednak – jak zaznacza Gulf Coast News – rzeźba jest na tyle ciężka, że taki scenariusz jest mało prawdopodobny.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję