Reklama

Niedziela Świdnicka

Służą Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie

Święto patronalne Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Eucharystycznego Ruchu Młodych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ostatnią niedzielę roku liturgicznego przeżywamy wspomnienie Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Zostało ono ustanowione przez Ojca Świętego Piusa XI w 1925 r. na zakończenie Roku Jubileuszowego. Papież poświęcił temu wydarzeniu encyklikę „Quas Primas”. Kiedy pięć lat później Papież zatwierdził statut dla polskiej Akcji Katolickiej, usankcjonował jego zapis mówiący o tym, że świętem patronalnym tego stowarzyszenia będzie właśnie święto Chrystusa Króla Wszechświata. Po reaktywowaniu w latach 90. ubiegłego wieku przyjęto tradycję obchodów tej uroczystości jako głównego święta Akcji Katolickiej w naszym kraju.

Akcja Katolicka

W tym roku świętujemy w Polsce 20. rocznicę powstania Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. To wszystko, co się wydarzyło po 1989 r., jest efektem wspaniałej rewolucji polskiej „Solidarności”. Komuniści, którzy po II wojnie światowej doprowadzili do zaprzestania działalności przez wiele instytucji i stowarzyszeń katolickich, chcieli zlikwidować działalność Kościoła katolickiego, ograniczyć do minimum nauczanie księży biskupów i kapłanów. Powstanie Akcji Katolickiej, KSM okazało się niezwykłą mądrością życiową wypływającą z zasad wiary katolickiej, mądrością wspólnoty domu rodzinnego, modlitwą w rodzinie i w parafiach, która jest spoiwem rodziny oraz rodzi odpowiedzialność rodziców za zbawienie dzieci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Instytut Akcji Katolickiej i jego parafialne oddziały naszej diecezji należą do najaktywniejszych w skali całej Polski. Asystentem kościelnym jest ks. Sławomir Augustynowicz, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Głuszycy. Tam też znajduje się główna siedziba diecezjalnej Akcji Katolickiej. Dotychczas jej członkowie dwukrotnie inicjowali Forum Akcji Katolickiej, w których prelegentami byli m.in. ks. prof. Dariusz Oko, o. Maciej Ziemba, red. Jan Pospieszalski, co roku organizowali pielgrzymki rodzin członków Akcji Katolickiej do sanktuariów znajdujących się na terenie naszej diecezji, uczestniczyli w „Marszach dla Życia”, Marszach w obronie Telewizji Trwam, Ogólnopolskich Pielgrzymkach AK na Jasną Górę.

Reklama

– Tworzymy grupę ludzi z pozytywną energią, którą pragniemy zarażać innych. Dlatego też na co dzień członkowie działający w parafialnych oddziałach intensywnie angażują się w życie swoich wspólnot parafialnych, ukazując innym parafianom, że razem można więcej zdziałać. Nie wstydzimy się tego, kim jesteśmy, nie boimy się tego pokazywać, ale chcemy działać – powiedział nam ks. Sławomir Augustynowicz. Dodał, że przykładem tego jest oddolna inicjatywa POAK przy parafii pw. Królowej Różańca Świętego w Dzierżoniowie, który wystąpił do władz tego miasta z prośbą o nadanie nowo wybudowanemu rondu im. rotmistrza Witolda Pileckiego.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Dla Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży listopad jest szczególnym miesiącem, bowiem oprócz święta patronalnego jego członkowie 18 listopada wspominają rocznicę śmierci bł. Karoliny Kózkówny (w tym roku 101.), która obok św. Stanisława Kostki jest główną patronką KSM. Członkowie tego stowarzyszenia zorganizowali dotychczas szereg dni skupienia, koncertów papieskich, patriotycznych, Diecezjalny Dzień Młodzieży, Dzień Dziecka, Dzień Kobiet. W 2015 r. głównym celem KSM w naszej diecezji było szukanie nowych oddziałów, a przede wszystkim kapłanów – asystentów zainteresowanych prowadzeniem stowarzyszenia w parafiach, w których pracują. Dzięki temu udało się np. nawiązać bliską relację z młodzieżą wspólnoty pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wałbrzychu i pw. św. Mikołaja w Świebodzicach. Diecezjalny asystent KSM ks. Jakub Klimontowski pytany przez „Niedzielę Świdnicką” o najbliższe plany, odpowiada krótko i dobitnie: „Nie poddawać się!”. Dodaje, że teraz członkowie KSM przygotowują się do wyjazdu do Walencji na kolejne Europejskie Spotkanie Młodych Taizé i do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży. A cały czas nieustannie realizują hasło KSM: „Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu”. Czynią to poprzez cotygodniową formację, dawanie świadectwa w swoim otoczeniu, aktywne uczestnictwo we wspólnocie i w misji Kościoła w parafiach diecezjalnych i zakonnych. Starają się też cały czas wcielać w życie słowa, które przed laty wypowiedział do nich nasz ordynariusz bp Ignacy Dec: „Bóg was potrzebuje. Dlatego wezwał was do pełnienia szlachetnej służby. Wybrał was pośród waszych rówieśników i poszliście za Nim, za co wam jako biskup dziękuję”.

Reklama

Eucharystyczny Ruch Młodych

Z kolei celem Eucharystycznego Ruch Młodych jest ukazanie Jezusa Eucharystycznego jako przyjaciela dzieci, a także wdrażanie najmłodszych do czynnego udziału w Mszach św. i wiązanie ich z Kościołem. Obecnie w diecezji podejmowane są starania, aby ERM rozrastał się, rósł w siłę, by w każdej parafii stworzyć takie warunki, które pozwolą dzieciom przeżyć wyjątkowy czas spotykania się z Panem Jezusem. – Pragniemy obecnie zwrócić szczególną uwagę na formację nowych animatorów, którzy będą w swoich wspólnotach pokazywać młodym, czym jest Eucharystia, a tym samym uczyć ich modlitwy i pomagać pogłębiać wiarę. Chcemy również zorganizować Diecezjalny Dzień Skupienia dzieci należących do ERM, a także zaprosić wszystkie nasze parafialne wspólnoty, dzieci pierwszokomunijne do uczestnictwa w corocznej pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie – zapowiada w wypowiedzi dla „Niedzieli Świdnickiej” nowy asystent diecezjalny ERM ks. Mateusz Kubusiak.

Wszystkim członkom naszych diecezjalnych struktur Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodych, Eucharystycznego Ruchu Młodych redakcja „Niedzieli Świdnickiej” życzy z okazji ich dorocznego święta, by chwalili Chrystusa Pana na wieki w swojej pięknej posłudze na rzecz Kościoła świdnickiego.

2015-11-19 11:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Wacław Depo wśród KSM-owiczów

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej świętowało uroczyście swoje XX-lecie. W zakończeniu uroczystości jubileuszowych w sobotę 23 listopada uczestniczył abp Wacław Depo, który przewodniczył Mszy św. w kościele seminaryjnym, był również obecny na Gali w auli Wyższego Seminarium Duchownego.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Słowacja/ Media na bieżąco realcjonują sytuację po zamachu na premiera Ficę

2024-05-15 17:03

[ TEMATY ]

premier

Słowacja

PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

Słowackie media na bieżąco relacjonują sytuację po zamachu na premiera Roberta Ficę. Informacyjne stacje telewizyjne przerwały w środę swoje programy. Portale internetowe publikują informacje w trybie on-line.

Emisję swojego codziennego programu przerwała słowacka telewizja publiczna RTVS, która na bieżąco podaje najnowsze informacje przekazywane przez lokalne władze oraz organy ścigania. Transmituje również wystąpienia najważniejszych słowackich polityków i urzędników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję