Reklama

Niedziela Przemyska

25-lecie Caritas Archidiecezji Przemyskiej

Niedziela przemyska 31/2015, str. 1, 5

[ TEMATY ]

Caritas

Archoiwum Caritas Diecezji Przemyskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku przypada srebrny jubileusz wznowienia działalności Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Ogólnodiecezjalne uroczystości z tej okazji odbyły się 20 czerwca br. w Przemyślu. Świętowanie rozpoczęło się w archikatedrze przemyskiej, gdzie została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika. W homilii Ksiądz Arcybiskup ukazał sens, piękno i potrzebę czynnej miłości bliźniego, która swoje najgłębsze źródło i uzasadnienie znajduje w miłosierdziu samego Boga. Pasterz Kościoła przemyskiego zwrócił również uwagę, że troska o człowieka znajdującego się w potrzebie powinna wyrażać się m.in. w tym, że stwarza się mu odpowiednie warunki do tego, by rozwijał swoje możliwości. Dzięki temu osoba ta może odnaleźć sens życia oraz właściwe sobie miejsce w społeczeństwie. Po Eucharystii zaproszeni goście oraz wszyscy uczestnicy zgromadzili się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu.

Program drugiej części uroczystości jubileuszowych był bardzo bogaty. Na początku zebrani podziwiali umiejętności artystyczne dzieci ze Szkolnego Koła Caritas z Bolestraszyc oraz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Leżajska. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił kwartet smyczkowy Filharmonii Rzeszowskiej. Kolejnym punktem uroczystości była projekcja filmu, dzięki któremu wszyscy uczestnicy zapoznali się z historią i działalnością Caritas Archidiecezji Przemyskiej po 1990 r. W dalszej części krótkimi przemyśleniami podzielili się zaproszeni goście: dyrektor Caritas Polska ks. prał. Marian Subocz, poseł do Parlamentu Europejskiego Elżbieta Łukacijewska, prezydent Miasta Robert Choma, starosta przemyski Jan Pączka, starosta łańcucki Adam Krzysztoń, burmistrz Sanoka Tadeusz Pióro oraz komendant Miejskiej Policji w Przemyślu Krzysztof Pobuta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kolejny punktem uroczystej gali było wręczenie wyróżnień i statuetek „Dobrego Pasterza” dla osób oraz instytucji zaangażowanych w pomoc na rzecz najbardziej potrzebujących.

Reklama

Każda wspólnota potrzebuje przewodników, których szczególnym zadaniem jest m.in. budzenie i pogłębianie zapału wśród osób podejmujących jakieś szczytne dzieło oraz pomoc w odnajdywaniu sensu życia u tych, którzy z różnych powodów pogubili się na ścieżkach codziennych zmagań. Stąd też pierwszą kategorią, w ramach której Caritas Archidiecezji Przemyskiej wyróżniła wybrane osoby, była kategoria „Duszpasterz”. Podczas uroczystości jubileuszowych wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: ks. Roman Szczupak i ks. prał. Andrzej Skiba. Statuetkę natomiast otrzymał ks. prał. Roman Wawro.

W działalności Caritas uczestniczy wielu ludzi dobrej woli, którzy poświęcają swój czas i siły na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia. Srebrny jubileusz był odpowiednią okazją, by podkreślić jak wiele dobra dzieje się dzięki zaangażowaniu tych często anonimowych osób. Stąd też w ramach kategorii „Wolontariusz” wyróżnienia otrzymała Teresa Matusiewicz-Świerad. Statuetkę zaś „Dobrego Pasterza” otrzymali Maria i Zygmunt Kocyłowie oraz Gerda i Johannes Pessens z Niemiec.

Posługa miłości pełniona w ramach Caritas staje się bardziej skuteczna również dzięki wsparciu różnych osób oraz instytucji. Dlatego też trzecia kategoria, w której zostały wręczone nagrody, nosi nazwę „Darczyńca”. W tej kategorii wyróżnienia wręczono Andrzejowi Pichurowi oraz Józefowi Martowiczowi, a statuetkę otrzymała osoba pragnąca zachować anonimowość.

Dobro to szczególna siła, która pociąga i mobilizuje innych. Tak oto dobro zatacza coraz szersze kręgi i zostawia w życiu coraz większej liczby osób piękny i niezatarty ślad. Caritas naszej archidiecezji wdzięczna Bogu i ludziom przekazała zatem wyróżnienia w kategorii „Instytucja Współpracująca z Caritas” Narodowemu Funduszowi Zdrowia Podkarpackiemu Oddziałowi Wojewódzkiemu oraz Wojewódzkiemu Urzędowi Pracy. Statuetkę otrzymało Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek”.

Reklama

Nadzieją napawa fakt, że również środki masowego przekazu, których wpływu na kształtowanie ludzkich przekonań nie sposób dziś przecenić, promują ponadczasowe wartości prawdy, dobra i piękna oraz postawy szacunku i życzliwości wobec drugiego człowieka. Caritas naszej archidiecezji w imię troski o drugiego człowieka wyróżniła w kategorii „Dziennikarz” Pawła Bugirę oraz ks. Andrzeja Bienię. W tej kategorii statuetkę zaś przyznano Beacie Wolańskiej.

Warto w tym miejscu przywołać starożytne adagium: Verba docent, exempla trahunt („słowa pouczają, przykłady pociągają”). Słowa te wyrażają prawdę o tym, że najbardziej przekonywującym dowodem na autentyczność danej wartości i postawy jest przykład życia oraz świadectwo wierności owej idei w codziennym życiu. Dlatego też Caritas przyznając nagrody w kategorii „Świadectwo” pragnie podkreślić piękno świadectwa różnych osób. Podczas jubileuszowej gali wyróżnienia w ramach tej kategorii otrzymali Celina Jureczko oraz Halina Strącel. Statuetkę otrzymała zaś s. Vianneya Borejko.

Patrząc na różne instytucje oraz pojedyncze osoby współpracujące na różny sposób z Caritas, nie sposób pominąć tych, którzy poprzez codzienną pracę oraz zaangażowanie od strony formalnej i organizacyjnej sprawiają, że działalność instytucji Caritas łączy w sobie kompetencję oraz wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Tak oto jubileusz Caritas był okazją, by w kategorii „Pracownik Caritas” podziękować konkretnym osobom za ich dobre serce. W tej kategorii wyróżnienia otrzymały Gabriela Wojtowicz oraz Janina Surmacz. Statuetkę wręczono natomiast Robertowi Syczowi.

Ostatnia kategoria to nagroda „Dobry Pasterz” – specjalna, która obejmuje zaangażowanie osób w obronę najważniejszych wartości, jak życie ludzkie oraz miłość Ojczyzny. Statuetkę w tej kategorii otrzymał Kazimierz Jaworski – senator Rzeczpospolitej Polskiej.

Reklama

W czasie uroczystości zostały również wręczone Złote Medale Caritas Polska, które otrzymali Anna Sokołowska oraz Małgorzata i Janusz Woda.

Uwieńczeniem jubileuszowej gali był występ artystyczny w wykonaniu grupy „Pozytywka” istniejącej w ramach Warsztatów Terapii Zajęciowej z Leżajska.

2015-07-30 12:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas – 25 lat w służbie

Trwa Rok św. Brata Alberta. Obchodzimy też jubileusz 25-lecia powstania diecezji zamojsko-lubaczowskiej i Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. To nasze wspólne święto. By nie zabrakło miłości do Boga i do drugiego człowieka...

Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej został powołany 25 maja 1992 r. przez bp. Jana Śrutwę. Od początku istnienia organizacja prowadzi działalność charytatywną, wspierając chorych, ubogich i bezdomnych.

CZYTAJ DALEJ

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

[ TEMATY ]

Fatima

100‑lecie objawień fatimskich

Fatima – wizerunki Dzieci Fatimskich/Fot. Graziako/Niedziela

Od maja do października 1917 roku - gdy toczyła się pierwsza wojna światowa, kiedy w Portugalii sprawował rządy ostro antykościelny reżim, a w Rosji zaczynała szaleć rewolucja - na obrzeżach miasteczka Fatima, w miejscu zwanym Cova da Iria, Matka Boża ukazywała się trojgu wiejskim dzieciom nie umiejącym jeszcze czytać. Byli to Łucja dos Santos (10 lat), Hiacynta Marto (7 lat) i Franciszek Marto (9 lat). Łucja była cioteczną siostrą rodzeństwa Marto. Pochodzili z podfatimskiej wioski Aljustrel, której mieszkańcy trudnili się hodowlą owiec i uprawą winorośli.

Wcześniej, zanim pastuszkom objawi się Matka Boża, przez ponad rok, od marca 1916 roku, przygotowuje ich na to Anioł. Na wzgórzu Loca do Cabeco dzieci odmawiają różaniec i zaczynają zabawę. Raptem, gdy słyszą silny podmuch wiatru widzą przed sobą młodzieńca. Przybysz mówi: Nie bójcie się, jestem Aniołem Pokoju, módlcie się razem ze mną". Następnie uczy ich jak mają się modlić, słowami: "O mój Boże, wierzę w Ciebie, uwielbiam Cię, ufam Tobie i kocham Cię. Proszę, byś przebaczył tym, którzy nie wierzą, Ciebie nie uwielbiają, nie ufają Tobie i nie kochają Ciebie". Nakazuje im modlić się w ten sposób, zapewniając, że serca Jezusa i Maryi słuchają uważnie ich słów i próśb.

CZYTAJ DALEJ

Już za chwilę synod

2024-05-13 11:24

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

W najbliższą niedzielę oficjalnie rozpocznie się II Synod Archidiecezji Wrocławskiej. Natomiast dziś w budynku Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej odbył się briefing prasowy, w których biskupi wrocławscy: bp Jacek Kiciński CMF i bp Maciej Małyga oraz Adriana Kwiatkowska z Sekretariatu Synodu opowiadali o tym, jak przebiegają przygotowania do synodu, co się będzie działo w najbliższym czasie, jakie są cele synodu, po co jest on zwoływany i jakie wnioski wypływają z dotychczasowego czasu presynodalnego.

O celach duchowych mówił bp Maciej Małyga: Duchowym celem synodu naszej archidiecezji jest przemiana naszego życia - nawrócenie. Odnowa duchowa, której bardzo potrzebujemy. Od września już się modlimy i myślimy na nad naszym życiem, jak ono ma wyglądać i co potrzebuje zmiany - zaznaczył hierarcha dodając: W synod zaangażowała się właściwie każda parafia, a mamy ich w diecezji prawie 300 Powstały tam tzw. zespoły, które modlą się, ale też szukają odpowiedzi na pytanie, jak być bardziej razem, jak pogłębić swoją wiarę i jak dzielić się wiarą z innymi ludźmi?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję