Reklama

Niedziela Legnicka

Biskup wręczył dekrety

Niedziela legnicka 26/2015, str. 1

[ TEMATY ]

dekret

KATOLICKIE RADIO PODLASIE

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każdego roku, tuż przed wakacjami, wielu księży proboszczów i wikariuszy zostaje przeniesionych do pracy na inne parafie. Chociaż informacja o zmianach wśród duchowieństwa diecezji legnickiej została podana już pod koniec maja, oficjalne wręczenie dekretów księżom zmieniającym swoje placówki odbyło się w środę 17 czerwca.

Dekrety o zmianach wręczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Spotkanie, które odbyło się w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy, zostało poprzedzone wspólną modlitwą. Do księży zwrócił się Biskup legnicki, który mówił m.in. o postawie służby i gotowości służenia Kościołowi. – Mamy Słowo, które ukazuje nam jeden z najbardziej charakterystycznych aspektów, prawdę, dla której żyjemy i służymy, która charakteryzuje naszą posługę. To miłość, która nie jest teorią, lecz jest wydarzeniem wcielonym w osobie Jezusa Chrystusa, który jest dla nas przewodnikiem i Tym, który nas posyła. Miłość ma na imię Jezus Chrystus. Życzę, aby podejmując nowe zadania, przyświecała wam ta myśl, ten duch i ta moc – byśmy umieli weselić się w Panu, przyjmując w duchu miłości, jaką jest Jezus Chrystus, wszystko to, co jest naszym zadaniem, naszą misją i w czym się spełnia prawda Jezusa Chrystusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Tuż przed rozdaniem dekretów Ksiądz Biskup powiedział: – Tym, którzy zakończyli posługę, bardzo dziękuję, a tym, którzy rozpoczynają nowy etap, życzę, by tajemnica Jezusa Chrystusa była podstawą wszystkiego, co będzie się działo.

Na mocy dokonanych zmian personalnych na nowe parafie zostaje przeniesionych 8 proboszczów i 31 wikariuszy. Trzech księży zamieszka w Domu Księży Emerytów. Natomiast nowym kapelanem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego został ks. Łukasz Misiak, który zastąpił na tym stanowisku ks. Mariusza Majewskiego. Księża, których decyzją Biskupa legnickiego dotyczą tegoroczne zmiany, mają objąć nowe placówki we wtorek 30 czerwca.

Warto dodać, że podczas środowego spotkania dokonano również zmian na stanowisku księży dziekanów zgodnie z regulaminem posługi dziekana, którym zakończyła się kadencja. W sumie zmiany objęły 5 dekanatów. W dekanacie Lubin-Wschód ks. Wiesława Migdała zastąpi ks. Andrzej Drwiła; w dekanacie Lubin-Zachód ks. Krzysztofa Krzyżanowskiego zastąpi ks. Waldemar Ćwikliński; w dekanacie Jelenia Góra-Zachód ks. Bogdana Żygadło zastąpi ks. Andrzej Szarzyński, a w dekanacie Szklarska Poręba stanowisko dziekana po ustępującym ks. Bogusławie Sawarynie objął ks. Adam Lasek. Natomiast w dekanacie Bolesławiec-Wschód zakończyła się kadencja ks. Andrzeja Jarosiewicza. Po oficjalnym spotkaniu w seminaryjnej kaplicy odbyło się robocze spotkanie Księdza Biskupa z dziekanami – ustępującymi i nowo wybranymi.

2015-06-25 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji Mszy Świętych

Dykasteria ds. Duchowieństwa wydała dekret ws. dyscypliny intencji Mszy Świętych. Dekret został zatwierdzony przez Ojca Świętego Franciszka, w dniu 13 kwietnia 2025 roku, w Niedzielę Palmową. Papież nakazał ogłoszenie dekretu i ustalił, że wchodzi on w życie w dniu 20 kwietnia 2025 roku, w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Dekret podpisał kard. Lazzaro You Heung-sik, prefekt Dykasterii ds. Duchowieństwa.

Publikujemy robocze tłumaczenie fragmentu zawierającego przepisy zawarte w Dekrecie Dykasterii ds. Duchowieństwa ws. dyscypliny intencji Mszy Świętych. Oficjalne tłumaczenie całego dekretu zostanie wkrótce opublikowane w polskim wydaniu L’Osservatore Romano:
CZYTAJ DALEJ

Lubelskie/ Szczątki obiektu latającego zaleziono przy granicy z Białorusią

2025-09-08 07:43

Adobe.Stock

Szczątki niezidentyfikowanego obiektu latającego znaleziono w rejonie przejścia granicznego z Białorusią pod Terespolem (Lubelskie) – poinformowała policja. Na miejscu pracują służby, trwają oględziny miejsca. Nikt nie został poszkodowany.

Zgłoszenie o znalezieniu szczątków niezidentyfikowanego obiektu latającego policja otrzymała w nocy z niedzieli na poniedziałek od funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej – powiedziała PAP w poniedziałek rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej nadkom. Barbara Salczyńska-Pyrchla.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Tagle: Bolesne słyszeć o zakonnicach, które są traktowane „prawie jak niewolnice"

2025-09-08 17:11

[ TEMATY ]

kard. Luis Antonio Tagle

Ks. Paweł Kłys

Kard. Luis Antonio Tagle

Kard. Luis Antonio Tagle

Kardynał Luis Antonio Tagle wezwał około osiemdziesięciu nowo mianowanych biskupów z całego świata, aby traktowali swoją posługę jako służbę, a nie panowanie. „To Duch Święty nas mianuje. Nie wolno nam o tym zapominać” - powiedział w weekend w Rzymie pro-prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji. Kościół jest `Bożą trzodą`, a biskupi są jedynie `strażnikami`, a nie panami. "Ich powołaniem jest prowadzenie trzody zgodnie z wolą i pragnieniem” Boga - powiedział kard. Tagle. Szczególnie skrytykował również sposób, w jaki w niektórych diecezjach traktuje się zakonnice.

Biskupi uczestniczą obecnie w organizowanym przez Dykasterię ds. Ewangelizacji (Sekcja ds. Pierwszej Ewangelizacji i Nowych Kościołów Patrykularnych) , który tradycyjnie odbywa się we wrześniu i od 1994 r. stanowi stały element programu Kurii Rzymskiej. Ma on na celu umożliwienie biskupom zmierzenie się z wieloma wyzwaniami związanymi z pełnieniem ich funkcji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję