Rząd i politycy debatują nad projektem ustawy o leczeniu niepłodności, której głównym punktem jest in vitro. Mylnie sugeruje się nam, że jest to jedna z metod leczenia. Tymczasem poza moralnym i etycznym aspektem tej metody, który dla osoby wierzącej, katolika, chrześcijanina jest nie do przyjęcia, nie do przyjęcia jest też traktowanie tego „zabiegu” jako walki z niepłodnością – bo jest to po prostu sztuczne zapłodnienie. Tymczasem od kilku już lat w Polsce rozwija się nauka, dziedzina medycyny, która prowadzi do leczenia niepłodności i ma już na swoim koncie wiele sukcesów. To naprotechnologia. Także w Łodzi ma ona swoje miejsce – w jedynym szpitalu katolickim – szpitalu św. Jana Bożego. Pracują tu lekarki i instruktorki, które pomagają małżonkom zdiagnozować przyczyny, pochylić się nad problemem niepłodności i dają nadzieję.
Poradnia u bonifratrów
Działa od pięciu lat w ramach poradni ginekologii. Naprotechnologia – poradnia, która pomaga małżeństwom pochylić się wspólnie nad problemem niepłodności, zdiagnozować przyczyny, poznać też siebie nawzajem i może na nowo odkryć. Wspiera rozmową, rzetelną diagnostyką, fachowym personelem i pomocą. Daje też nadzieję, że problem da się leczyć.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Poradnia ma znakomite zaplecze w Szpitalu św. Jana Bożego i jego działającym całą dobę laboratorium. Trafiającymi tu małżonkami zajmuje się najpierw instruktor. Poprzez m.in. naukę obserwacji własnego organizmu przygotowują się do pierwszej wizyty lekarskiej. Potem jest spotkanie z lekarzem i często długa diagnostyka, która, jeśli potrzeba, prowadzi do leczenia. Wszystko może potrwać nawet dwa lata. Jednak cierpliwość daje efekty i wiedzą to ci, którzy dzięki spotkaniom w poradni albo podjęli leczenie i doczekali się upragnionego potomstwa, albo zacieśnili więzy między sobą i dojrzeli do adopcji. Bo to przecież Bóg jest dawcą życia, a w myśl dewizy bonifratrów: „Miłość zwycięża cierpienie”, a więc także pokonuje przeszkody.
Współpraca z najlepszymi ośrodkami
Bonifraterska przychodnia współpracuje z innymi ośrodkami zajmującymi się naprotechnologią w całej Polsce, małżonkowie mogą wybrać sobie dowolnego lekarza.
Laboratorium współpracuje z Instytutem Mikroekologii w Poznaniu, który jako jedyny w Polsce przeprowadza w warunkach laboratoryjnych ilościowe testy na nietolerancje pokarmowe o podłożu immunologicznym (precyzyjnie mierzy poziom przeciwciał IgG specyficznych dla określonych pokarmów). Naprotechnolodzy zauważyli, iż wyeliminowanie z diety konkretnych czynników alergizujących znacząco wpływa na poprawę skuteczności leczenia.
Szukanie przyczyn
W naprotechnologii bardzo dokładnie stara się zdiagnozować i wyleczyć pacjentkę. Dzięki temu wracając do zdrowia, często może naturalnie począć dziecko, a nawet kolejne dzieci. Oczywiście nie wszyscy będą mieli własne potomstwo, nie ma tu stuprocentowej skuteczności. Ale po miesiącach dojrzewania do macierzyństwa małżeństwa te niejednokrotnie decydują się na adopcję dziecka czekającego na rodzinę. Naprotechnologia nie walczy z niepłodnością, stara się ją zrozumieć, znaleźć jej przyczyny, wyleczyć i umożliwić poczęcie w najbardziej naturalny sposób. Wychodzi z przekonania, że nie można wkraczać z ingerencją tak daleko, aby człowieka „produkować w oderwaniu od niego samego”.
Reklama
Metoda ta może być stosowana przez każdą kobietę, począwszy od wieku dojrzewania aż po okres menopauzy. Umożliwia poznanie faz płodnych i niepłodnych cyklu z dużą dokładnością, dlatego może być stosowana zarówno w celu uzyskania, jak i unikania poczęcia dziecka. Zaletą systemu jest to, że może być stosowany praktycznie w każdej sytuacji niezależnie od tego, czy kobieta ma cykle regularne, czy nieregularne.
W przeciwieństwie do innych naturalnych metod sprawdza się również, gdy kobieta karmi piersią, nie owuluje lub jest w okresie premenopauzalnym.
Kontakt
Jak trafić do naprotechnologa? Wystarczy zadzwonić do rejestracji poradni specjalistycznej bonifratrów i umówić się na wizytę. Termin wyznaczany jest z dnia na dzień. Każdej parze należy się bezpłatnie jedno spotkanie – jest to wprowadzająca i informacyjna sesja, podczas której można dowiedzieć się, czym jest naprotechnologia i co czeka decydujących się na leczenie. Poradnia zaprasza do siebie małżeństwa i młode dziewczęta, które w przyszłości będą chciały zostać matkami, a wizyty w poradni nauczą je monitorować swoją fizjologię.
Instruktorzy Modelu Creightona: Zuzanna Troczyńska FCP tel. 501-173-417, Olimpia Janz FCP tel. 603-925-145, Maria Jagiełło FCPI tel. 726-143-876.
Lekarze konsultanci naprotechnologii: dr Aleksandra Brucka, dr Joanna Smyczyńska.
* * *
Dr Barbara Bartoś
ginekolog położnik, naprotechnolog:
Naprotechnologia w założeniu była pomyślana do monitorowania zdrowia kobiety na wszystkich etapach życia – od pokwitania do menopauzy. Z doświadczenia wiem, że najczęściej sięgają po nią małżeństwa borykające się z niepłodnością. Ale jest to także wspaniała możliwość poznania swojego organizmu i wychwytywania bardzo wcześnie wszelkich nieprawidłowości. Dzięki obserwacjom we wspomnianym już modelu Creightona kobieta szybciej zauważy objawy tlącego się zapalenia, nieprawidłowości hormonalnych – nie tylko ginekologicznych – nietolerancji pokarmowych i wielu innych. Te panie, które będą planowały poczęcie dziecka, świadome, że mogą być narażone na wczesne poronienia przy niedoborze progesteronu lub krótkiej fazie lutealnej, mogą zareagować wcześniej, mogą zapobiec utracie ciąży. Kobiety, u których pojawią się obfitsze miesiączki, wcześniej na tę różnicę zareagują, zgłoszą się do lekarza i mogą być leczone. Kobietom z nieregularnymi, długimi cyklami, często bezowulacyjnymi, można podać progesteron, aby wyrównać zaburzenia hormonalne. Widzę więc wiele możliwości zastosowania naprotechnologii. Ciągle prowadzone są badania – głównie w Stanach Zjednoczonych, skąd wywodzi się naprotechnologia, w Instytucie Pawła VI w Omaha, pod okiem jej twórcy prof. Thomasa Hilgersa – nad dalszym zastosowaniem metody. Możemy już myśleć o profilaktyce nowotworów piersi.