Reklama

Franciszek

„Drzewo Nadziei Papieża Franciszka” – ogólnopolska akcja sadzenia drzew w Niedzielę św. Franciszka

W związku z obchodami Niedzieli św. Franciszka - kończącymi tegoroczny Czas dla Stworzenia - Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska prowadzi akcję „Drzewo Nadziei Papieża Franciszka”. Jej celem jest uczczenie 10. rocznicy ogłoszenia encykliki „Laudato Si’” oraz 12-lecia pontyfikatu Papieża Franciszka poprzez wspólne sadzenie drzew.

2025-09-18 13:12

[ TEMATY ]

papież Franciszek

sadzenie drzew

Drzewo Nadziei

ogólnopolska akcja

Adobe Stock

Ogólnopolska akcja sadzenia drzew w Niedzielę św. Franciszka

Ogólnopolska akcja sadzenia drzew w Niedzielę św. Franciszka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska zachęca do zasadzenia Nieszpułki Zwyczajnej (Mespilus germanica) - najstarszego drzewa owocowego na świecie, znanego także jako „drzewko benedyktyńskie”. Nieszpułka, ceniona za walory owocowe i miododajne, symbolizuje harmonię ze stworzeniem, dialog i troskę o bioróżnorodność. Jej owoce były polecane przez św. Hildegardę z Bingen, a sama roślina od wieków sadzona była w ogrodach klasztornych jako wyraz troski o ciało i ducha.

Akcja ma charakter symboliczny i jest gestem wdzięczności za świat stworzony, sprzeciwu wobec „wojny przeciw stworzeniu” oraz znakiem nadziei na odbudowę pokoju i relacji człowieka z naturą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Patronem inicjatywy jest opat prezes Benedyktyńskiej Kongregacji Zwiastowania NMP o. Maksymilian Nawara OSB. Pierwsze drzewo nadziei zostanie zasadzone w Opactwie Benedyktynów w Lubiniu, gdzie przełożonym konwentu jest o. Efrem Michalski.

Reklama

Do udziału w akcji zaproszone są parafie, wspólnoty zakonne, szkoły, samorządy, organizacje społeczne i ekologiczne oraz osoby indywidualne. Rejestracja uczestników trwa do 25 września 2025 r. Zgłoszenia można przesyłać na adres: LSM.polska@livelaudatosi.org z dopiskiem „Drzewko Nadziei Papieża Franciszka”. Każdy uczestnik otrzyma instrukcję sadzenia wraz z wysyłką sadzonki lub zwrotem kosztów jej zakupu oraz pamiątkową tablicę.

Organizatorzy podkreślają, że każde posadzone drzewo może stać się znakiem wdzięczności za pontyfikat Papieża Franciszka, wyrazem troski o stworzenie oraz symbolem pokoju i pojednania.

Inicjatywa jest częścią działań Światowego Ruchu Katolików na Rzecz Środowiska (Laudato Si’ Movement), międzynarodowej sieci katolików zaangażowanych w troskę o stworzenie i realizację przesłania encykliki „Laudato Si’”. Ruch wspiera wspólnoty, parafie i instytucje w podejmowaniu konkretnych działań ekologicznych i duchowych, łącząc je z zaangażowaniem na rzecz pokoju i sprawiedliwości społecznej.

Oceń: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: 17 marca papież będzie przewodniczył nabożeństwu pokutnemu

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

W piątek 17 marca o godz. 16.30, w rzymskiej parafii Santa Maria delle Grazie al Trionfale (Piazza Santa Maria delle Grazie, 5) Ojciec Święty będzie przewodniczył „24 godzinom dla Pana” - wielkopostnej inicjatywie modlitwy i pojednania – poinformowała Sekcja do spraw Podstawowych Zagadnień Ewangelizacji w Świecie Dykasterii do spraw Ewangelizacji.

W komunikacie przypomniano, że wydarzenie to będzie obchodzone w diecezjach na całym świecie w dniach poprzedzających IV niedzielę Wielkiego Postu, od piątku 17 do soboty 18 marca. W ramach przygotowania do uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego kościoły pozostaną otwarte przez cały dzień, oferując wiernym i pielgrzymom możliwość zatrzymania się w dowolnym momencie na adoracji oraz możliwość spowiedzi. Także podczas uroczystości pod przewodnictwem papieża będzie możliwość skorzystania z sakramentu pojednania przez wszystkich wiernych, którzy wyrażą taką chęć. Bilety na uroczystość są ograniczone do pojemności kościoła parafialnego.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Michała Archanioła

[ TEMATY ]

nowenna

św. Michał Archanioł

Agata Kowalska

Nowennę do św. Michała Archanioła rozpoczyna się 20 września i odmawia przez kolejne 9 dni aż do święta świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała (29 września).

Nowennę odmawia się w następujący sposób:
CZYTAJ DALEJ

Rozważania abp. Andrzeja Przybylskiego: XXVI niedziela zwykła

2025-09-26 13:10

[ TEMATY ]

rozważania

abp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Andrzej Przybylski

Abp Andrzej Przybylski

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa abp Andrzej Przybylski.

Tak mówi Pan wszechmogący: «Biada beztroskim na Syjonie i dufnym na górze Samarii. Leżą na łożach z kości słoniowej i wylegują się na dywanach; jedzą oni jagnięta z trzody i cielęta ze środka obory. Improwizują na strunach harfy i jak Dawid wynajdują instrumenty muzyczne. Piją czaszami wino i najlepszym olejkiem się namaszczają, a nic się nie martwią upadkiem domu Józefa. Dlatego teraz ich poprowadzę na czele wygnańców, i zniknie krzykliwe grono hulaków».
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję