Reklama

Kościół

2000 pielgrzymów wyruszyło na Jasną Górę. To już setna pielgrzymka tej diecezji

Prawie 2000 pielgrzymów w 9 grupach (jedna rowerowa) wyruszyło w czwartek z Łodzi do Częstochowy na szlak Pieszej Pielgrzymki Łódzkiej. Jest to już setna pielgrzymka z Łodzi. Na Jasną Górę pątnicy dotrą 24 sierpnia, by dwa dni później wziąć udział w uroczystościach Matki Boskiej Częstochowskiej.

2025-08-21 11:05

[ TEMATY ]

szlak

Łodź

2000 pielgrzymów

setna pielgrzymka

Archiwum pielgrzymki

Piesza Pielgrzymka Łódzka ruszyła

Piesza Pielgrzymka Łódzka ruszyła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycyjnie łódzka piesza pielgrzymka rozpoczęła się mszą świętą o godz. 6 w czwartek (21 sierpnia) w kościele pw. Matki Boskiej Zwycięskiej, a od godz. 7.30 kolejne kilkusetosobowe grupy pielgrzymkowe wychodziły na 130-kilometrową trasę.

Do Częstochowy wyruszyło 9 grup w tym m.in. rodzinna, zakonna, akademicka, grupa ciszy, miłosierdzia i grupa rowerowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W czwartek pielgrzymi przez Pabianice dotrą do Dłutowa i Wadlewa, gdzie zaplanowano nocleg. W kolejnych dnia pielgrzymi przez Łękawę i Brzeźnicę w godzinach popołudniowych w niedzielę wejdą do Częstochowy.

W słowie pasterskim przed rozpoczęciem pielgrzymki arcybiskup łódzki, kardynał Grzegorz Ryś zaprosił na jubileuszową pielgrzymkę - choćby na jeden z dni pielgrzymkowych albo na wejście pątników na Jasną Górę. Nawiązał do biblijnego wspomnienia wyjścia Abrahama z Ur i z Charanu.

- Pan Bóg powiedział do Abrahama – Wyjdź, co można tłumaczyć „Wyjdź do siebie”, czy „wyjdź ku sobie”. To znaczy, że celem drogi ostatecznie jest człowiek w swoim wnętrzu i tym, czego może doświadczyć pielgrzymując jest dotarcie do swojej wewnętrznej wolności i swojej wewnętrznej prawdy. Zewnętrzne przemieszczanie się pomaga temu, żeby człowiek wchodził w siebie - powiedział kardynał Grzegorz Ryś w krótkim filmie opublikowanym na kanale Archidiecezji Łódzkiej.

Reklama

Dodał, że „Pielgrzymka to czas słuchania słowa, liturgii, nawracania się, doświadczania braterskiej wspólnoty. Do tej setnej pielgrzymki namawiam i zapraszam”.

Pasterz Łodzi zapowiedział, że w pielgrzymce wezmą udział wszyscy łódzcy biskupi, a w miarę możliwości także kardynał Konrad Krajewski.

W czasie setnej pielgrzymki na Jasną Górę osoby, które nie mogą w niej uczestniczyć, mają możliwość wzięcia udziału w pielgrzymce duchowej. Każdego dnia wyruszy ona z innej łódzkiej parafii do kościoła pw. Matki Bożej Fatimskiej. Program codziennych miejskich pielgrzymek i dokładna trasa Pieszej Pielgrzymki Łódzkiej dostępne są na stronie internetowej pielgrzymka-lodz.pl.

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie ws. ks. Dominika Chmielewskiego

2025-08-29 17:57

[ TEMATY ]

salezjanie

publikacja

Salezjanie Inspektoria Pilska

W związku z dzisiejszą publikacją Gazety Wyborczej pt. „Zamiast do Jezusa zaprowadził ją do łóżka. Co skrywa znany ksiądz Dominik Chmielewski”, autorstwa redaktora Piotra Żytnickiego, działając w imieniu Inspektorii Pilskiej Towarzystwa Salezjańskiego, pragniemy przedstawić następujące stanowisko.

Zgromadzenie Salezjańskie potraktowało sprawę wynikającą ze zgłoszenia bohaterki przedmiotowej publikacji z należytą powagą i odpowiedzialnością. Bezpośrednio po otrzymaniu listownego zawiadomienia, niezwłocznie podjęto działania zgodne z obowiązującymi procedurami — przyjęto formalne zgłoszenie, zabezpieczono przekazane materiały dowodowe oraz skierowano sprawę do dalszego rozpoznania. W trosce o transparentność i bezstronność, na wniosek władz Zgromadzenia, przeprowadzenie tzw. postępowania wstępnego zostało powierzone niezależnemu organowi — Sądowi Biskupiemu w Toruniu.
CZYTAJ DALEJ

Seksuolog koordynatorem programu tzw. edukacji zdrowotnej

2025-09-08 19:16

[ TEMATY ]

honorowy obywatel

Zielona Góra

edukacja seksualna

edukacja zdrowotna

seksuolog

uz.zgora.pl/MEN

Zbigniew Izdebski został mianowany przez Barbarę Nowacką koordynatorem podstawy programowej "edukacji zdrowotnej"

Zbigniew Izdebski został mianowany przez Barbarę Nowacką koordynatorem podstawy programowej edukacji zdrowotnej

Seksuolog, którego działalność i badania przed laty budziły ostre protesty rodziców i pedagogów dziś wraca na białym koniu. Okazuje się, że został koordynatorem zespołu przygotowującego podstawę programową "Edukacji zdrowotnej", siłą wprowadzanej do szkół przez lewicową minister edukacji i tylko dzięki reakcji społeczeństwa uznanej przez rząd za nieobowiązkową. Zapewne by zatrzeć negatywne postrzeganie nowego przedmiotu i jego twórców, radni zielonogórscy - politycy powiązani z dzisiejszą koalicją 13 grudnia "na szybko" zrobili go ... honorowym obywatelem miasta.

Tym zasłużonym dla Zielonej Góry, który w ostatniej chwili został dokooptowany do zacnego grona kandydatów do tego miana jest oczywiście seksuolog Zbigniew Izdebski. Regulamin przyznawania honorowego obywatelstwa przewidywał, że co roku przyznaje się maksymalnie 3 takie wyróżnienia, odpowiednio wcześniej zgłoszonym kandydatom. Wręczenie zaszczytnego tytułu odbywa się podczas "Winobrania", czyli corocznego święta miasta. W tym roku uroczysta sesja rady miasta odbędzie się 9 września.
CZYTAJ DALEJ

Papież: zdrowa kultura społeczna to warunek harmonii między religiami

2025-09-09 13:00

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican News

Potrzebujemy zdrowej kultury społecznej, aby ludzie różnych religii mogli żyć w harmonii. Pielęgnowanie takiej kultury wymaga prawdy, miłości, wolności i sprawiedliwości – napisał Papież w przesłaniu na międzyreligijne spotkanie w Bangladeszu. Życząc jego uczestnikom pokoju, Leon XIV podkreślił, że może on pochodzić tylko od Boga.Ojciec Święty odniósł się do tematu spotkania: „Promowanie kultury harmonii między braćmi i siostrami”. Temat ten, jak zauważył, odzwierciedla ducha braterskiej otwartości, którą ludzie dobrej woli starają się pielęgnować w stosunku do wyznawców innych tradycji religijnych. Podkreślił, iż bolesne doświadczenia historii uczą nas, że zaniedbania w promowaniu kultury harmonii mogą stanowić zagrożenie dla pokoju. „Zakorzenia się podejrzliwość, utrwalają się stereotypy, a ekstremiści wykorzystują strach, aby siać podziały” – napisał Papież.

Leon XIV przyznał, że pod tym względem spotkanie w Bangladeszu jest pięknym świadectwem. „Potwierdza ono, że różnice wyznania lub pochodzenia nie muszą nas dzielić. Wręcz przeciwnie, spotykając się w przyjaźni i dialogu, wspólnie przeciwstawiamy się siłom podziału, nienawiści i przemocy, które zbyt często nękają ludzkość. Tam, gdzie inni zasiali nieufność, my wybieramy zaufanie; tam, gdzie inni mogą wzbudzać strach, my dążymy do zrozumienia; tam, gdzie inni postrzegają różnice jako bariery, my uznajemy je za drogi wzajemnego wzbogacania się”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję