Reklama

Kościół

Brazylia: śpiewające i tańczące zakonnice podbijają serca młodych

Kościół katolicki w Brazylii stara się przyciągnąć młodych wiernych przy pomocy influencerów, DJ-ów i dwóch zakonnic, które mają wyczucie rytmu i których śpiew spotyka się z aplauzem milionów. W centrum obecnej ewangelizacji w tym kraju znajdują się dwie zakonnice: siostry Marizele Rego i Marisa Neves — nowe gwiazdy katolickich mediów społecznościowych.

2025-07-05 15:39

[ TEMATY ]

zakonnice

śpiewające i tańczące

serca młodych

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W towarzystwie tancerzy w habitach i z krzyżami na szyi, nagrały one teledysk do swojego nowego utworu „Vocation” (Powołanie), który stał się hitem po występie w tamtejszej telewizji katolickiej, gdzie Marizele beatboxowała (forma rytmicznego tworzenia dźwięków, np. perkusji, linii basowej, głosów zwierząt itp. za pomocą własnych narządów mowy), a Marisa tańczyła synchronicznie. Nagranie błyskawicznie obiegło świat, zdobywając dziesiątki milionów wyświetleń.

Pojawiły się memy, parodie i występy w telewizyjnych programach rozrywkowych. Amerykańska aktorka i prezenterka murzyńska Whoopi Goldberg nazwała brazylijskie zakonnice „prawdziwymi Sisters Act”.w nawiazaniiu do komedii sensacyjnej „Zakonnica w przeebraniu”, w którym ona sama zagrała niegdyś rolę tytułową. Obszerny artykuł na temat sióstr zamieścił też m.in. 30 czerwca „The New York Times”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Dlaczego coś tak prostego i spontanicznego stało się tak wielkie?” - zapytała siostra Marizele, która miała już 100 tys. obserwujących na Instagramie przed tym wybuchem popularności. I odpowiedziała: „Bo Duch Święty chce dotknąć serc ludzi” i dodała: „Ale poza Duchem Świętym jest też algorytm”.

Reklama

Siostry zakonne Marizele (46 l.) i Marisa (41 l.) są częścią szerszego ruchu w Kościele, który chce dotrzeć do młodszych pokoleń przez internet. W Brazylii - największym katolickim kraju świata - odsetek katolików spadł dramatycznie z 83 proc. jeszcze 30 lat temu do poniżej 57 proc. mieszkańców, głównie z powodu rosnącej liczby i popularności różnych sekt i nowych ruchów religijnych. Kościół odpowiada na ten kryzys muzyką i mediami społecznościowymi.

Muzykalni księża z milionami obserwujących, DJ-e grający na „katolickich rave’ach” (czyli dużych imprezach tanecznych do współczesnej muzyki elektronicznej, ze specyficznym poczuciem wolności i wspólnoty) nawet pod pomnikiem Chrystusa Odkupiciela w Rio - to nowe oblicze ewangelizacji.

Obie siostry należą do zgromadzenia „Obfitego Odkupienia” (Copiosa Redenção), liczącego 80 zakonnic i 25 braci zakonnych, działających na południu Brazylii. Ich misją jest pomoc młodzieży uzależnionej od narkotyków m.in. przez sztukę i muzykę.

Założyciel zgromadzenia o. Wilton Morales Lopes był kapłanem redemptorystą, zmarłym w 2024 w wieku 67 lat, był też malarzem. W latach dziewięćdziesiątych inna członkini tej wspólnoty s. Inez Carvalho nagrała chrześcijański album rapowy.

Siostra Marizele pochodzi z rodziny muzyków. Jej dziadek wyrabiał gitary, a ciotki śpiewały w radiu. Wstąpiła do zakonu po cudownym wyzdrowieniu jej matki z raka. Siostra Marisa dorastała na farmie z dziesięciorgiem rodzeństwa, tańczyła na polach do każdego rytmu, a później uczyła się tańca hip-hop i breakdance. Pracowała też w katolickiej telewizji. „Jeśli usłyszy rytm, ona od razu tańczy” - mówi o niej siostra Marizele.

Reklama

One obie pojawiły się w katolickim talk-show 20 maja, siostra Marizele zaczęła śpiewać „Voca-tion” - starą pieśń zakonu o Bożym powołaniu, dodając chwytliwy refren: „Voc-a-çao, oh, ohh”. Marisa zaraz zaczęła tańczyć, a wtedy starsza zabeatboxowała i prowadzący audycję też został wciągnięty do występu. Nagranie trwało 30 sekund i eksplodowało w sieci. Na TikToku miało ponad 34 miliony wyświetleń. Wkrótce nadeszły zaproszenia z mediów z całego świata.

Starsze zakonnice szybko na to zareagowały: siostra Daniely, odpowiedzialna za komunikowanie się zgromadzenia ze światem, wróciła z urlopu i rozpoczęła intensywną działalność w mediach społecznościowych. W ciągu kilku dni ponad 50 kobiet zainteresowało się życiem zakonnym, podczas gdy zwykle w ciągu roku zgłasza się ich tylko kilka.

Na ulicy fani chcą się wspólnie fotografować z „gwiazdami w habitach”. „Za każde zdjęcie prosimy o odmówienie jednego Zdrowaś Maryjo” - powiedziała siostra Marizele.

Jest to w pewnym sensie świadectwo tożsamości katolickiej, którą kiedyś angielski pisarz katolicki Gilbert K. Chesterton (1874-1936) tak opisał i uwiecznił: „Gdzie katolickie słońce błyszczy / Wino i śpiew kochają wszyscy / Wierzcie, bo ja przeżyłem to / Benedicamus Domino”.

Obie siostry nie są ani pierwszymi, ani tym bardziej jedynymi piosenkarkami w habitach, które zrobiły karierę na estradzie. Na przykład w 1962 wielką popularnością cieszyła się bardzo melodyjna piosenka o św. Dominiku, ułożona i wykonywana przez belgijską dominikankę z klasztoru w Waterloo - Jeanine Deckers (1933-85), w zakonnie Luc-Gabriel, znaną jako Siostra Uśmiech (Soeur Sourire) lub Śpiewająca Zakonnica. Niestety ostatnie lata życia spędziła poza zakonem, żyjąc pod jednym dachem ze swa wieloletnią przyjaciółką, terapeutką Annie Pécher, podejrzewana nawet o skłonności lesbijskie. J. Deckers stanowczo temu zaprzeczała, zapewniając jednocześnie o swej wierności Kościołowi katolickiemu.

5 czerwca 2014 konkurs „Głos Włoch” (The Voice of Italy) wygrała urszulanka od Świętej Rodziny s. Cristina Scuccia (ur. w 1988), ubrana w habit zakonny. Był to początek jej błyskawicznej kariery artystycznej, i to nie tylko we Włoszech, ale także za granicą. W czerwcu 2016 wystąpiła przed Franciszkiem i setkami tysięcy pielgrzymów w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Ona także ostatecznie wystąpiła ze zgromadzenia (w 2022).

Oceń: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy czuję się Jego uczniem?

2025-07-01 20:39

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytania: Czy czuję się Jego uczniem? Czy jestem uczniem Jezusa w moim środowisku życia (w rodzinie, wspólnocie, w pracy…)? Czy wierzę, że tam, gdzie żyję i pracuję, jestem „posłany” przez Jezusa? W kapłaństwie, w rodzinie, w szkole, w pracy, w ośrodku wakacyjnym?

Jezus wyznaczył jeszcze innych siedemdziesięciu dwu uczniów i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał. Powiedział też do nich: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie! Oto posyłam was jak owce między wilki. Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie. Gdy wejdziecie do jakiegoś domu, najpierw mówcie: Pokój temu domowi. Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was. W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co będą mieli: bo zasługuje robotnik na swoją zapłatę. Nie przechodźcie z domu do domu. Jeśli do jakiegoś miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: Przybliżyło się do was królestwo Boże».
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Bóg w dom – pokój w dom

2025-06-30 14:05

[ TEMATY ]

rozważania

Ks. Mariusz Rosik

meczennicy.franciszkanie.pl

Wysyłając swych uczniów na misje, Jezus daje im szczegółowe wskazania, jak powinni postępować. Właśnie w ramach tzw. Mowy Misyjnej pojawia się nakaz: „Gdy do jakiego domu wejdziecie, mówcie: Pokój temu domowi” (Łk 10,5). Jaką treść podsuwał Jezus pod pojęcie „pokoju”? Zapewne w Ewangelii pisanej po grecku dopatrywać się można tu nie tylko myśli judaistycznej, a więc środowiska życia Jezusa, ale także konotacji greckich, a może nawet rzymskich.

Eirene, grecka bogini pokoju, przedstawiana była z rogiem obfitości, z którego rozdawała swe bogactwa. W niektórych wyobrażeniach towarzyszy jej Pluton symbolizujący dobrobyt, a stąd już niedaleko do utożsamienia pokoju ze spokojem. Zgoła inaczej ów pokój widzieli mieszkańcy Brytanii. Tacyt, w biografii swojego teścia Gnejusza Juliusza Agrykoli, zarządcy Brytanii w latach 77-84 po Chr., zamieścił mowę Kalgakusa, brytyjskiego dowódcy. Mówca niezbyt pochlebnie wypowiada się o Rzymianach: „Grabieżcy świata, kiedy im wszystko pustoszącym ziemi nie stało, przeszukują morze; chciwi, jeżeli nieprzyjaciel jest zamożny, żądni sławy, jeżeli jest biedny; ani Wschód, ani Zachód nie zdołałby ich nasycić; jedyni wśród wszystkich ludzi tak bogactw, jak i niedostatków z równą pożądają namiętnością. Grabić, mordować, porywać nazywają fałszywym mianem panowania, a skoro pustynię uczynią – pokoju” (Tacyt, Żywot Juliusza Agrykoli).
CZYTAJ DALEJ

Powódź w Teksasie uderzyła w obóz, gdzie byli Polacy. Ich relacja jest zatrważająca

2025-07-06 08:43

[ TEMATY ]

USA

powódź

Teksas

Camp Mystic

relacja

PAP/EPA

Powódź w Teksasie

Powódź w Teksasie

Nie wierzyłyśmy w to, co się tam wydarzyło - powiedziała PAP Marcelina Pryga, która była w zalanym przez powódź ośrodku Camp Mystic w Teksasie. W wyniku powodzi błyskawicznej, która w piątek nawiedziła ten stan, zginęło co najmniej 51 osób. Polacy opuścili ośrodek w sobotę i zostali rozlokowani w hotelach.

Podziel się cytatem - powiedziała PAP Marcelina, która była jedną z 24 uczestników wymiany kulturowej Camp America z Polski. Polacy przebywają obecnie w hotelach w Teksasie. PAP rozmawiała z dwojgiem z nich w sobotę wieczorem czasu wschodnioamerykańskiego (nad ranem w niedzielę w Polsce).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję