Konkurs odbył się w Pałacu Młodzieży im. Julina Tuwima w Łodzi. Wzięło w nim udział 14 chórów z regionu Łódzkiego oraz z regionu Ostrów Wielkopolski. Dwa chóry wzięły udział w prezentacji, zaś pozostałe chóry wystąpiły w kategoriach: chór klas I-4, chóry jednorodne klas 4-8, chóry mieszane klas 4-8 i chóry szkół ponadpodstawowych. Chóry wykonywały utwory jedno- i wielogłosowe zarówno a cappella, jak i z towarzyszeniem instrumentów.
Każde z trzech części konkursu rozpoczęła się od odśpiewania hymnu programu Śpiewającej Polski „Rozśpiewana Polska”. Występy dzieci i młodzieży oceniało jury, w którym znaleźli się specjaliści z dziedziny chóralistyki: dr hab. Dawid Ber, profesor AM, dr Anna Waligóra-Tarnowska oraz mgr Anna Kamerys. Występy chórów oceniało także Nieoficjalne Jury złożone ze studentów kierunku Edukacja Artystyczna i Dyrygentura Chóralna Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Przyznano 9 Złotych Pasm oraz 3 Srebrne Pasma. Przyznano także 3 nagrody Specjalne.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- Występ był ogromnie ważnym i emocjonującym wydarzeniem dla wszystkich chórzystów. Po zakończeniu konkursu dyrygenci mieli możliwość rozmów z jurorami, którzy przekazywali wskazówki do dalszej pracy. Region Łódzki wrócił na mapę Śpiewającej Polski po kilku latach. Mamy za sobą duży koncert patriotyczny w Filharmonii łódzkiej, warsztaty dla dyrygentów. Z niecierpliwością czekamy na następną edycję programu i kolejne chóry, który będą chciały dołączyć do programu w śpiewać razem z nami – tłumaczy Katarzyna Sawiak, koordynator programu Śpiewającej Polski w regionie łódzkim.
Reklama
Na scenie wystąpili m.in. : Chór BISUL British International School of the University of Łódź z utworami „Old Abram Brown” oraz „Siyahamba”, Chór Szkoły Podstawowej nr 94 wykonując utwory „Kiedy przyjdzie wiosna”, „Padaj, padaj, deszczu wiosenny” oraz „Siyahamba”. Z kolei Chór DIVERTIMENTO Szkoła Podstawowa nr 198 z oddziałami sportowymi z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Łodzi zaśpiewał „Szary mundur”, „W arce Noego”, „Nuty moje nuty” oraz „Bębenek”. Na scenie wystąpiły także: Chór „Kozińskie nutki” ze Szkoły Podstawowej nr 91 im. Leonida Teligi w Łodzi, Chór św. Franciszka z Publicznej Szkoły Podstawowej oo bernardynów im. Św. Franciszka z Asyżu w Wiączyniu Dolnym, Chór „Divertimento 2” z XXXII liceum Ogólnokształcącego im. Haliny Poświatowskiej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Łodzi, Chór KANTYLENKA grupa młodsza Szkoła Podstawowa nr 12 im. Kornela Makuszyńskiego w Bełchatowie, Chór BRAWO ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Łodzi, Chór „Kolorowe Laurki” Stowarzyszenia Sokolniki.art w Sokolnikach-Lesie, Chór TUTTO BENE ze Szkoły Podstawowej nr 190 im. Jarosława Iwaszkiewicza w Łodzi, Chór KANTYLENKA grupa starsza Szkoła Podstawowa nr 12 im. Karola Makuszyńskiego w Bełchatowie, Chór Szkoły Podstawowej nr 7 im. Orląt Lwowskich w Łodzi, Chór IZYDORKI ze Szkoły Podstawowej w Biadkach oraz Chłopięcy Chór Kameralny „Chcemy śpiewać” ze Szkoły Podstawowej nr 41 im. Króla Władysława Jagiełły w Łodzi.
„Łódzka Wiosna Chóralna” - Wojewódzki Konkurs Chórów regionu łódzkiego programu „Śpiewająca Polska”, którego organizatorem jest Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu odbył się pod patronatem Łódzkiego Kuratora Oświaty Janusza Brzozowskiego. Chórom akompaniował Michał Niciński.
Śpiewająca Polska to program edukacji chóralnej wspierającej rozwój chórów przedszkolnych i szkolnych przez dofinansowywanie godzin lekcyjnych chóru, sprawowanie opieki merytorycznej nad chórami i dyrygentami, organizowanie warsztatów, konkursów i koncertów, a także zamawianie kompozycji przeznaczonych dla chórów dziecięcych i młodzieżowych.
Program prowadzony jest przez Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu i jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.