Pielgrzymka rozpoczęła się w jubileuszowym kościele św. Bonifacego we Wrocławiu, co dało pielgrzymom możliwość uzyskania odpustu związanego z Rokiem Jubileuszowym. Katechetom towarzyszył ks. Mariusz Szypa, dyrektor Wydziału Katechetycznego. – To już druga pielgrzymka katechetów. Pielgrzymujemy do sanktuarium, by się modlić, ale też spotkać ze sobą. Pielgrzymka ma więc element religijny, ale też integracyjny – mówi ks. Szypa i podkreśla, że pielgrzymka nie jest obowiązkowa, biorą w niej udział Ci, którzy chcą. W każdym roku odbywa się ona do innego miejsca. – W ubiegłym roku była Trzebnica, w tym roku jest sanktuarium na Wzgórzu Osobowickim, w przyszłym roku będzie inne miejsce. Wszystko po to, aby poznać trochę diecezję, ale też dać szansę katechetom z różnych miejsc, by mogli w takiej pielgrzymce wziąć udział – tłumaczy dyrektor Wydziału Katechetycznego.
W sanktuarium na Świętym Wzgórzu słowo do katechetów skierował o. Oskar Maciaczyk, rektor franciszkańskiego seminarium we Wrocławiu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Jesteśmy w jednym Kościele Apostolskim i mamy konkretną misję do wykonania, głosząc słowo Boże i ewangelizując na różne sposoby – mówił o. Oskar. Nawiązał do adhortacji „Evangelii Gaudium” papieża Franciszka, o głoszeniu Ewangelii we współczesnym świecie, w której Ojciec Święty pisze m.in. o tych, którzy mają głosić Ewangelię i o procesie przygotowania ewangelizacji.
Reklama
– Papież mówi, że ten, kto ma głosić, powinien kontemplować nie tylko słowo Boże, ale powinien również pamiętać o kontemplacji ludu Bożego. Doskonale to wcielali w swoje życie św. Paweł i św. Barnaba. Oni nie tylko dobrze znali słowo Boże, ale znali tych, do których szli: Żydów, pogan – mówił franciszkanin.
Zauważył, że w naszym życiu pojawia się taki problem, który może rozwiązać kontemplacja ludu Bożego. – Łatwo przyjąć postawę, w której dostrzegamy barykadę między mną a tymi, do których jestem posłany. To problem nas wszystkich: biskupów, księży, katechetów, tych, którzy głoszą Ewangelię. Często towarzyszy nam barykada: ja i oni, a między nami mur, który nas oddziela – tłumaczył ojciec rektor, podkreślając, że można to zauważyć również w relacjach, np. między grupami pokoleniowymi.
– Kontemplacja ludu Bożego ma nam pomóc w zrozumieniu, że nie ma: „ja i wy”, jesteśmy „my”. My wszyscy jesteśmy grzesznikami, my wszyscy potrzebujemy łaski Bożej i my wszyscy potrzebujemy zmieniać swoje życie na lepsze. Komunikacja, w której będzie „ja i wy” zawsze będzie tworzyła podziały – podkreślał kapłan.
Reklama
Zauważył, że często jesteśmy podzieleni w naszych parafiach, wspólnotach, rodzinach. A słowem, które nas jednoczy, jest słowo „Ojcze”. – Jednoczy nas Ojciec. Ojciec i Syn tak posłuszny Ojcu, że oddaje swoje życie. W tym momencie możemy patrzeć na krzyż i zadać sobie pytanie: o czym myślał Jezus, kiedy umierał na krzyżu? – pytał kaznodzieja i zakończył: – Jeżeli jesteśmy posłani do głoszenia słowa Bożego, to jednoczymy się w taki sposób z Chrystusem, który nie robi podziału między sobą a ludźmi, za których umiera na krzyżu; nie bluźni im, poświęca swoje życie do końca.
Kontemplacja ludu Bożego. Jestem wdzięczny papieżowi Franciszkowi za te słowa, dlatego, że nie posyła nas, aby tworzyć granice, ale aby te granice niwelować; bo wszyscy jesteśmy tacy sami przed Ojcem, tylko ktoś z nas został posłany, by miłość Ojca ogłaszać.
Anna Zagórska jest katechetką w parafii pw. NMP Królowej Pokoju u oblatów na Popowicach oraz w parafii pw. św. s. Faustyny na Biskupinie w SP nr 91. – W tym roku zdecydowałam się pielgrzymować pieszo ze względu na to, że mamy Rok Jubileuszowy, ale też aby omadlać wszystkie nasze intencje związane z katechizacją. Ponieważ co roku pielgrzymuję także na Jasną Górę w Pieszej Pielgrzymce Wrocławskiej, to kiedy została ogłoszona pielgrzymka katechetów wrocławskich, zdecydowałam się od razu wziąć w niej udział. Niosę nasze intencje, szczególnie polecając dzieci, które uczymy, ale także nasze rodziny i wszystkie sprawy w archidiecezji wrocławskiej – mówi pani Anna i podkreśla: – Bolejemy nad tym, że będą redukowane lekcje religii i modlimy się także w tych intencjach, aby Kościół wrocławski przetrwał ten trudny dla nas wszystkich czas. Zanosimy błagania do Matki Bożej Osobowickiej, Królowej Pokoju. Modlimy się, aby nam pobłogosławiła i dodała sił do pracy.
Pielgrzymka zakończyła się agapą na Wzgórzu Osobowickim.