Reklama

Wiadomości

Holandia: Już ponad 5% zgonów to eutanazja. Poddano jej nawet... 12-latków

Cywilizacja śmierci zbiera swoje żniwo. 9958 osób w 2024 r. poddało się w Holandii eutanazji, co oznacza wzrost o 10 proc. w porównaniu z 2023 r. – podano w poniedziałek w raporcie regionalnych komisji ds. eutanazji (RTE). Stanowi to 5,4 proc. wszystkich zgonów w ubiegłym roku, których było ponad 172 tys.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W raporcie napisano, że podobnie jak w poprzednich latach liczba kobiet i mężczyzn, którzy poddali się eutanazji była wyrównana – odpowiednio 49,8 proc. i 50,2 proc. Przeważająca większość, bo 97,94 proc., były to przypadki zakończenia życia na życzenie, 1,88 proc. – wspomagane samobójstwo, a 0,18 proc. kombinacja obu. W przypadku zakończenia życia na życzenie eutanazji dokonuje lekarz, podając środek wywołujący śpiączkę, a następnie zwiotczający mięśnie, zaś przy wspomaganym samobójstwie pacjent sam wypija śmiercionośny napój w towarzystwie lekarza.

Większość osób, które zdecydowały się na eutanazję (86 proc.), miało poważną chorobę fizyczną: raka, chorobę Parkinsona, stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne (ALS), choroby układu krążenia lub układu oddechowego. W 2019 przypadkach chorzy cierpieli z powodu jednej lub większej liczby zaburzeń psychicznych. W 2023 r. było ich 139, a w 2010 r. – dwóch pacjentów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

RTE zaapelowało do lekarzy, aby zachowali dużą ostrożność w przypadku osób, które cierpią na choroby psychiczne, i konsultowali się z psychiatrami, a także z niezależnymi specjalistami.

Wśród osób, które poddały się eutanazji, największą liczbę (3 284) stanowili pacjenci w wieku 70-80 lat, zaś najmniejszą (45) poniżej 30 roku życia. Według RTE odnotowano trzy przypadki z grupy wiekowej 12-18 lat.

Reklama

W większości eutanazję przeprowadzono w domu (78 proc.), o wiele rzadziej w domach opieki, hospicjach czy szpitalach. W raporcie odnotowano 28 przypadków, kiedy doszło do oddania narządów lub tkanek po eutanazji, o cztery więcej niż rok wcześniej. Autorzy dokumentu zaznaczyli, że takich zdarzeń mogło być więcej, gdyż nie zawsze odnotowywane są one w aktach, do których mieli dostęp.

Profesor psychiatrii Damiaan Denys z Uniwersytetu Amsterdamskiego powiedział w rozmowie z dziennikiem "Guardian", że w ostatnim czasie widać wzrost wniosków o eutanazję wśród osób ze schorzeniami psychicznymi, zwłaszcza poniżej 30 roku życia.

Zdaniem Fransien van ter Beek, przewodniczącej holenderskiego stowarzyszenia na rzecz dobrowolnego zakończenia życia (NVVE), wzrost liczby osób, które poddały się eutanazji, pokazuje, że "opcja ta jest coraz bardziej akceptowana i wykorzystywana". Podkreśliła, że "Holandia w sposób bardzo ostrożny podchodzi do tej praktyki" w porównaniu z innymi krajami.

Holandia zalegalizowała eutanazję i wspomagane samobójstwo w 2002 r.

2025-03-25 09:21

Ocena: +2 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W. Brytania: Dobowy rekord zgonów na Covid-19 - 1325 i zakażeń - ponad 68 tys.

Aż 1325 zgonów z powodu Covid-19 zarejestrowano w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii, co jest najwyższym bilansem od początku epidemii w tym kraju - podał w piątek brytyjski rząd. Wykryto też 68 053 nowych zakażeń koronawirusem, co również jest rekordem.

Liczba zgonów jest o 163 wyższa od tej z czwartku. To trzeci dzień z rzędu i zarazem trzeci przypadek w czasie drugiej fali epidemii, by dobowa liczba zarejestrowanych zgonów przekroczyła tysiąc. Do tej pory najgorszym bilansem był ten z 21 kwietnia, gdy informowano o 1224 zmarłych.
CZYTAJ DALEJ

Przejmujące świadectwa podczas Jubileuszu Pocieszenia

2025-09-15 19:48

[ TEMATY ]

jubileusz

świadectwa

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

O trudzie przekształcania tragedii w zalążek nadziei mówiły podczas czuwania modlitewnego Jubileuszu Pocieszenia w bazylice watykańskiej dwie kobiety.

Pierwsza z nich Lucia Di Mauro z Neapolu opowiedziała o swej tragedii, kiedy 4 sierpnia 2009 roku jej mąż ochroniarz, został zamordowany przez grupę młodych ludzi podczas pracy na placu Carmine, w historycznym centrum miasta. Miał zaledwie 45 lat.
CZYTAJ DALEJ

Aniołowie Stróżowie narodów - objawiały się niosąc przesłania, ostrzeżenia i łaski

2025-09-15 21:54

[ TEMATY ]

Anioł Stróż

Agata Kowalska

Objawienia aniołów towarzyszą ludzkości od niepamiętnych czasów i są obecne w tradycji wielu narodów. Biblia mówi o aniołach jako posłańcach Boga, którzy wypełniają Jego wolę, chronią ludzi i narody oraz przekazują Boże orędzia. W historii świata pojawiają się świadectwa niezwykłych spotkań z tymi niebiańskimi istotami, które objawiały się wybranym osobom, niosąc przesłania, ostrzeżenia i łaski.

Jednym z najstarszych znanych objawień Anioła Stróża narodu jest historia związana z Portugalią. Objawienie Anioła Stróża Portugalii nie jest szeroko udokumentowane w źródłach historycznych, ale jego kult sięga średniowiecza i był silnie zakorzeniony w portugalskiej duchowości. Już w XIV w., w klasztorze Batalha, na jego wschodniej ścianie znajdował się ołtarz poświęcony Aniołowi Stróżowi Portugalii, co wskazuje, że wierzono w jego szczególną rolę jako opiekuna narodu. W 1504 r. na prośbę króla Manuela I papież Juliusz II oficjalnie ustanowił święto Anioła Stróża Królestwa (Anjo Custódio do Reino). Decyzja ta mogła być inspirowana przeświadczeniem, że Portugalia znajduje się pod szczególną opieką anioła, który chroni jej mieszkańców i kieruje jej losami. Choć nie ma konkretnych zapisów o objawieniu się anioła królowi Manuelowi I, fakt, że sam monarcha zwrócił się do papieża o ustanowienie święta, sugeruje, że kult ten był dla niego wyjątkowo ważny. Być może władca sam doświadczył mistycznego natchnienia lub otrzymał świadectwa cudownych interwencji anioła w historii Portugalii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję