Reklama

Niedziela Sandomierska

Fundacja Światło-Życie i Dom Oazowy w Bieszczadach

Niedziela sandomierska 10/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

ks. Adam Stachowicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. ADAM STACHOWICZ: – Ruch Światło-Życie w diecezji sandomierskiej funkcjonuje od 1971 r. Jak ksiądz ocenia jego obecną kondycję?

KS. ADAM LECHWAR: – To prawda! Świątobliwy bp Piotr Gołębiowski wyraził zgodę na to, by wzbogacić sandomierski Kościół o ten dynamiczny i żywotny Ruch. Nie licytując się wśród różnych wspólnot Kościoła sandomierskiego, trzeba z pokorą uznać niewątpliwe zasługi oaz dla jego życia religijnego i dziękować Bogu za tę decyzję biskupa Piotra oraz za charyzmatycznego założyciela Ruchu sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Czynimy to szczególnie 27. dnia każdego miesiąca, wspominając datę narodzin dla nieba ojca Franciszka. Wierzę, że ich wstawiennictwo u Boga wyprasza dla nas łaskę, dzięki której Ruch jest niezmiennie Oazą Żywego Kościoła (OŻK). Natomiast obecność Ruchu w parafiach sprawia, że zasadniczo wolni jesteśmy od niebezpieczeństwa, o którym mówił bł. Jan Paweł II w słowach: „Życie jest pustynią. Grozi nam pustynia. Powiem jeszcze inaczej: Groziłaby nam pustynia, gdybyśmy nie tworzyli oaz”.

– Czym zatem w strukturach oazowych jest Fundacja, która w nazwie nosi ten sam program co Ruch: „Światło-Życie”?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– W tym roku obchodzimy srebrny Jubileusz powstania Fundacji „Światło-Życie”. Powołano ją do życia niezwłocznie po zaistnieniu mechanizmów prawnych wynikających ze zmian ustrojowych w 1989 r. Fundusz założycielski stanowiła nagroda przyznana przez Fundację Jana Pawła II Ruchowi Światło-Życie „za bezprecedensową w Europie Środkowej pracę nad formacją religijną i moralną polskiej młodzieży, zmierzającą do ukształtowania w niej pełnej odpowiedzialności za życie Kościoła i własnego Narodu”.

– Jakie cele postawiła sobie Fundacja?

– Przez swój statut wpisuje się ona w szerokie spektrum organizacji pozarządowych i działa na zasadzie „non profit” – tzn., że nie jest nastawiona na osiąganie zysków. Wszelkie darowizny, składki, czy wypracowane dochody nie mogą być rozdzielane pomiędzy wolontariuszy posługujących w tej organizacji, lecz w całości zasilają działalność statutową. Fundacja, w całym okresie swojego istnienia, prowadziła działalność wychowawczą wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Przeciwdziałała patologiom, pomagała ludziom stawać się wolnymi od wszelkich uzależnień. Upowszechniała pozytywne wzorce osobowe, pomagała ludziom wymagającym szczególnej troski, przekazywała żywność potrzebującym.

Reklama

– Co można konkretnego powiedzieć o minionym okresie działania Fundacji?

– 25 lat funkcjonowania Fundacji wskazuje na to, że jest to dzieło trwałe i potrzebne. W tym czasie rozwinęło się wiele komórek działających na bazie wspólnego statutu w różnych częściach naszej Ojczyzny – zwanych Ośrodkami. Jest ich obecnie dwadzieścia jeden. Prowadzą bardzo różnorodną działalność. Ośrodek w Krościenku np. wydaje abstynenckie czasopismo „Eleuteria”, Ośrodek „Odwaga” w Lublinie prowadzi terapię pomocową dla osób o skłonnościach homoseksualnych, w Katowicach pomaga osobom uzależnionym i współuzależnionym oraz organizuje szkolenia i warsztaty dla wodzirejów zabaw i wesel bezalkoholowych, imprez integracyjnych…

– A czym wyróżnia się nasz sandomierski Ośrodek?

– Ośrodek w Sandomierzu powstał 8 marca 2006 r. Jego rolą jest wspieranie działania Ruchu Światło-Życie, który nie ma osobowości prawnej. Nasz sandomierski Ośrodek reprezentuje wiele środowisk oazowych wobec administracji państwowej, np. w kwestii formalnej organizacji oaz wakacyjnych. Stara się uzyskiwać dofinansowania do wypoczynku, który zawiera program profilaktyki rekomendowany przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA). Szczególnym dziełem Ośrodka jest działający całorocznie Młodzieżowy Ośrodek Turystyczny „Brama Bieszczad” w Olchowej. Organizujemy w nim oazy wakacyjne, oazy modlitwy, kolonie, zimowiska, spotkania integracyjne, rekolekcje w duchu „Światło-Życie” Dzięki temu mamy możliwość swobodnego korzystania z nowej bazy turystyczno-formacyjnej w Bieszczadach. Serdecznie zapraszam duszpasterzy i innych opiekunów grup wraz ze swymi podopiecznymi do skorzystania z naszej oferty.

– Jakie jeszcze możliwości daje funkcjonowanie sandomierskiego Ośrodka Fundacji?

– Równolegle z powstaniem Ośrodka w Sandomierzu, Fundacja zyskała status organizacji pożytku publicznego. Daje to możliwość pozyskiwania środków pieniężnych na działalność z 1 proc. odpisów podatkowych. Rokrocznie dorośli Oazowicze oraz ich bliscy i sympatycy Ruchu gromadzą w ten sposób pieniądze, które w ostatnim czasie w całości były przekazywane na remont Domu Oazowego w Olchowej. Szczegółowe informacje na ten temat możemy znaleźć na stronie: www.sandomierz.oaza.pl/fundacja.
Od 1971 r. wychowało się w ruchu oazowym w naszej diecezji wiele pokoleń. Istnienie Fundacji pozwala tym uformowanym przez oazy katolikom, zrealizować piąte przykazanie kościelne: „troszczyć się o sprawy materialne Kościoła”. Wiedzą oni, że wiele razy korzystali z pomocy parafii, lub innych osób, które w oazach posługiwały nieodpłatnie, jako wolontariusze, co sprawia, że wypoczynek wakacyjny nie jest drogi. Dziś zatem, gdy sami zarabiają, a równocześnie mają świadomość, jak wielką rolę odegrał Ruch w ich życiu, sami mogą pomóc innym, którzy tego wsparcia potrzebują. Serdecznie chciałbym tym wszystkim, często bardzo młodym Fundatorom – studentom, podziękować!

– Na jakim etapie jest remont Młodzieżowego Ośrodka Turystycznego „Brama Bieszczad” w Olchowej?

– Cieszę się, że w tym momencie mogę podać czytelnikom „Niedzieli” radosną nowinę, że zasadnicza część remontu została zrealizowana na koniec 2013 r. W tych dniach prowadzone są prace nad wystrojem kaplicy. Pozostaje jeszcze troska o zwrot długów i doposażenie Domu Oazowego w niektóre sprzęty. Dlatego polecam to dzieło trosce życzliwych ludzi. Bóg zapłać za każdy przejaw pomocy!

2014-03-06 11:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uczcili pamięć ks. Franciszka Blachnickiego

Dokładnie w 30. rocznicę śmierci czcigodnego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego zakończyła się 42. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. Coroczne czterodniowe spotkanie rozpoczęło się 24 lutego i odbywało się na Jasnej Górze. – Dla mnie kongregacja odpowiedzialnych to czas spojrzenia z wdzięcznością na to, co dał mi Ruch Światło-Życie – zauważa Ania Sroka, która uczestniczący w spotkaniu już drugi raz. – To też czas zastanowienia się nad tym, jak wygląda moja służba. Myślę, że trzeba postawić sobie pytanie, na ile potrafię podzielić się z innymi, także swoim czasem i zaangażowaniem. Bo przecież prawdziwie można służyć tylko z pokorą i radością: bez szemrania, narzekania i patrzenia ze strachem, że coś mogę stracić. Dzięki służbie zyskuje się o wiele więcej niż trzeba „zainwestować”. A przy okazji takich spotkań uświadamiam sobie, ile służby nauczył mnie Ruch i ludzie, których w nim spotykam – zaznacza animatorka. Wtóruje jej Natalia Bełz: – Kongregacja odpowiedzialnych to czas, kiedy przygotowujemy się na kolejny rok formacyjny. Poznajemy i rozważamy szczegółowo te treści, które będą podstawą naszej formacji ciągłej w kulminacyjnym punkcie turnusów wakacyjnych. W tym roku to czas wyjątkowy, bo koncentrujemy się na treściach ks. Franciszka Blachnickiego. Poprzez prezentowane konferencje można było zgłębić dokładniej aspekt Kościoła jako Matki dającej życie, służby wyrażanej w dawaniu siebie innym oraz poznać techniki aktywnego włączania się w życie wspólnoty na podstawie słów papieża Franciszka skierowanych podczas Światowych Dni Młodzieży. Czas spędzony na Jasnej Górze dał poczucie jedności Ruchu Światło-Życie oraz pozwolił na wymianę pomysłów i planów, by poznane teorie wcielać w życie lokalnych wspólnot – wylicza.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas w Piekarach Śląskich: Gdyby Kościół się nie upierał przy aborcji miałby lepszą prasę

Gdyby Kościół się nie upierał przy aborcji, czy eutanazji, miałby lepszą prasę ‒ mówił w Piekarach Śląskich abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki wygłosił słowo wstępne podczas dorocznej Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieńców do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Sporą część swojej wypowiedzi poświęcił obecności wiernych w Kościele.

Zwracając się do pątników metropolita katowicki zauważył, że pielgrzymki piekarskie, zarówno męskie, jak i żeńskie, to jeden z wielkich skarbów Śląska i śląskiego Kościoła. ‒ I nasza wielka duma! Przychodźcie tu i przyprowadzajcie następnych, następne pokolenia, a one niech przyprowadzają kolejne ‒ powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Markiewicz wciąż aktualny - konferencja naukowa w Jarosławiu

2024-05-27 10:39

PANS Jarosław

Konferencję rozpoczął Rektor Uczelni

Konferencję rozpoczął Rektor Uczelni

W murach Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu odbyła się konferencja naukowa na temat „Wychowanie, opieka, wsparcie w kontekście działalności bł. ks. Bronisława Markiewicza”.

W III edycji konferencji zaproszeni goście pochylali się nad aktualnością pedagogicznego przesłania patrona uczelni – bł. ks. Bronisława Markiewicza. W słowie wprowadzenia rektor uczelni prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman wskazał, że dla każdego studenta tej uczelni patronat tak wielkiego człowieka zobowiązuje, nie tylko do tego, aby poznać jego życiorys, ale także kierować się jego nauką w życiu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję