Reklama

Niedziela Łódzka

Kościół młodych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bądźcie kamieniami, pozwalajcie się obmywać przez wodę miłosierdzia i trwajcie mocni w wierze! – zachęcał kandydatów do bierzmowania ks. Przemysław Góra, podczas skupienia w kolegiacie łaskiej.

Diecezjalny duszpasterz młodzieży wraz z grupą młodych poprowadził spotkanie, które wypełniły wspomnienia ze Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro, świadectwa młodych o nawróceniu i przyjaźni z Bogiem, wspólne śpiewy i Eucharystia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkanie rozpoczęło się w miejscowym gimnazjum. O oprawę muzyczną zadbała schola z parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła. Studentka prawa Ania opowiedziała o swoim nawróceniu i przyjaźni z Bogiem. – To, że jestem blisko Niego, nie znaczy, że wszystko wychodzi mi świetnie i nie mam żadnych porażek. Ale właśnie te gorsze chwile mają nauczyć mnie pokory i na pewno nie dzieją się bez przyczyny – mówiła wieloletnia członkini Ruchu Światło-Życie.

Reklama

Łódzcy uczestnicy spotkania z papieżem Franciszkiem w Rio opowiedzieli o przeżyciach, jakie towarzyszyły im podczas ŚDM w Brazylii. Z kolei Łukasz z Diakonii Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie przybliżył młodym swoją drogę do Boga. – Był moment w moim życiu, gdy odwróciłem się od Pana Boga, przestałem chodzić do kościoła. Zaczęły się imprezy, używki. Pewnego dnia kolega zaprosił mnie do wspólnoty, a była nią właśnie oaza, w której odnalazłem swoje miejsce. Zobaczyłem, że każdy człowiek jest piękny, a Kościół jest dla nas, młodych. W oazie dzielimy się sobą, tym kim jesteśmy i to jest w naszej wspólnocie najpiękniejsze. Bo wspólnota to wspólny cel, wspólne kształtowanie charakteru i osobowości – mówił Łukasz, obecnie student Politechniki Łódzkiej. Następnie przyszedł czas na posiłek i gorącą herbatę. W południe cała grupa kandydatów do bierzmowania przeszła do kolegiaty, gdzie mogli skorzystać z sakramentu pokuty.

Ostatnim punktem skupienia była Eucharystia, którą odprawił ks. Przemysław Góra. W homilii odniósł się do problemu nierozumienia Mszy św. przez młodych ludzi. Duszpasterz młodzieży wyjaśnił znaczenie formuły wypowiadanej przez kapłana podczas konsekracji na każdej Mszy św.. – Co to znaczy, że Jezus wziął chleb? On wziął Ciebie i dał w adopcję Twoim rodzicom. Życie jest darem, a nie prawem. Co to znaczy, że pobłogosławił chleb? W ten sposób potwierdził miłość, do Ciebie, do mnie, do wszystkich ludzi. Ja też dziś jestem tu, z młodzieżą, bo mi na was zależy, na każdym z was – mówił ks. Góra. – Jezus połamał chleb. Świat dziś wystarczająco stara się w nas złamać czystość, piękno, wartości. A Bóg może złamać w Tobie twoją naiwność, że warto słuchać innych, a nie Jego. Na koniec Jezus rozdał chleb. Rozdać, to znaczy być obecnym. Twoja wiara i twój uśmiech umacniają moją wiarę. Twoja obecność jest dla mnie skarbem. Każdy z nas musi być skałą, kamieniem. Mamy trwać przy Chrystusie i być oczyszczani przez wodę, czyli Boże Miłosierdzie, jakie otrzymujemy podczas spowiedzi. Każdy z nas jest kroplą wody, jaka jest wlewana do kielicha podczas Mszy. Jako ta kropla musimy połączyć się z krwią Jezusa – mówił ks. Góra.

Na zakończenie Mszy św. uczestnicy skupienia przeszli do kaplicy Obrazu Matki Bożej Łaskiej, w której odmówili modlitwę. Ks. Gabriel Kołodziej, duszpasterz parafii kolegiackiej i organizator skupienia, zachęcił młodych także do obejrzenia wystawy ze Światowych Dni Młodzieży, jaka znajdowała się w kaplicy kolegiaty. Podobne skupienia są organizowane przez duszpasterzy i Wydział Duszpasterstwa Młodzieży w innych parafiach archidiecezji łódzkiej.

2014-02-27 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sakrament dojrzałości chrześcijańskiej w "Przylądku Nadziei"

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Archiwum Ponadregionalnego Centrum Onkologii Dziecięcej "Przylądek Nadziei" we Wrocławiu

Pacjenci Ponadregionalnego Centrum Onkologii Dziecięcej "Przylądek Nadziei" we Wrocławiu przyjęli 27 maja sakrament bierzmowania z rąk Metropolity Wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego. We Mszy Świętej oprócz czternastu bierzmowanych uczestniczyli także najbliżsi oraz pracownicy placówki. Duszpasterz Kościoła wrocławskiego podczas homilii mówił o tym, jak Jezus przemienił apostołów z ludzi przerażonych i lękliwych w niezłomnych heroldów wiary, którzy niczego się już nie bali i odważnie dawali świadectwo.

Sakrament przyjęły zarówno dzieci leczone w klinice, jak i te, które są już po zakończonym procesie leczenia. Część kandydatów przygotowywała się od września w swoich parafiach, ale większość formowała się właśnie w „Przylądku Nadziei” na ul. Borowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Lourdes: większa kontrola duchownych, którzy chcą odprawiać liturgie

2026-03-19 18:35

[ TEMATY ]

Lourdes

liturgia

duchowni

Adobe Stock

Sanktuarium w Lourdes wzmacnia kontrolę tysięcy księży z całego świata, którzy chcą odprawić tam Mszę św. U każdego z nich będzie systemowo weryfikowany celebret - dokument upoważniający prezbitera do sprawowania sakramentów na terenie obcej diecezji. Wystawia go jego biskup lub - w przypadku zakonników - prowincjał. Celebret poświadcza wolność od kar kościelnych, zawiera dane osobowe kapłana i jego zdjęcie.

W ogłoszonym komunikacie bp Jean-Marc Micas, kierujący diecezją Tarbes i Lourdes, wyjaśnił, że chodzi o upewnienie się, że wszyscy duchowni sprawujący liturgię mają do tego kanoniczne uprawnienie.
CZYTAJ DALEJ

Islandia: śledztwo w sprawie wypowiedzi katolickiego księdza na temat homoseksualizmu

2026-03-20 07:16

[ TEMATY ]

Islandia

ks. Paweł Kłys

Islandzka policja potwierdziła, że trwa śledztwo w sprawie wypowiedzi katolickiego księdza na temat homoseksualizmu, które mogą naruszać krajowe przepisy zakazujące terapii konwersyjnej. Policja w Reykjaviku oświadczyła, że zbada wypowiedzi księdza prał. Jakoba Rollanda, udzielone islandzkiej telewizji państwowej RÚV na początku marca, aby ustalić, czy należy wszcząć postępowanie karne przeciwko kapłanowi, który pełni również funkcję kanclerza diecezji w Reykjaviku

Ks. Rolland, Francuz, który mieszka na Islandii od dziesięcioleci i zmienił imię z Jacques na Jakob, aby nadać mu bardziej islandzki charakter, stwierdził, że członkowie społeczności LGBTQ nie otrzymują pomocy, jeśli chcą „porzucić ten styl życia”. „Właśnie tego brakuje we współczesnym społeczeństwie. Ci, którzy chcą porzucić ten styl życia, nie otrzymują żadnej pomocy” - powiedział.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję