Reklama

Niedziela Łódzka

Studia dla osób 55+

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wykład pt. „Fryderyk Chopin i jego fenomen”, który wygłosił prof. dr hab. Antoni Wierzbiński, zainaugurował czwarty semestr w Uniwersytecie Trzeciego Wieku Fundacji Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Łodzi. Powołując UTW Fundacja spełniła oczekiwania mieszkańców łódzkiego Teofilowa i sąsiednich dzielnic, a także mieszkańców miejscowości położonych w pobliżu Łodzi, którzy nadal pragną rozwijać swoją sprawność intelektualną i psychofizyczną. UTW otwiera przed osobami w wieku 55+ możliwość udziału w procesie edukacyjnym, życiu kulturalnym i społecznym, realizacji osobistych zainteresowań i pasji.

Z myślą o nich system pracy UTW ulega twórczym modyfikacjom. Obecnie wykłady odbywają się nie tylko we wtorki, ale także w czwartki. Zgodnie z sugestiami słuchaczy, odbyły się cztery wykłady religijne, trzy z muzyki i tańca, po dwa z psychologii, kultury politycznej i historii, dwa przyrodnicze, zdrowotne oraz techniczne. Z dużym zainteresowaniem słuchano wykładu o Łodzi, a także wykładu poświęconego polszczyźnie, jakiej nie znamy, oraz wykładu z prawa cywilnego. Systematycznie odbywały się zajęcia z języka angielskiego w dwóch grupach: podstawowej i średnio zaawansowanej. Powodzeniem cieszyły się zajęcia sportowe, w tym gimnastyka dla seniorów, gimnastyka prozdrowotna, basen i nordic walking. Jedna z grup ukończyła podstawowy kurs komputerowy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W ramach integracji międzypokoleniowej i środowiskowej na zajęcia są zapraszani uczniowie szkół oraz osoby zaprzyjaźnione. Kontakty nawiązane z UTW w Zgierzu i Łęczycy umożliwią słuchaczom uczestnictwo w ciekawych wydarzeniach w województwie łódzkim. Dla zainteresowanych będą organizowane wieczory literackie, a także treningi i rozgrywki ping-ponga, szachów, warcabów. Zaangażowanie słuchaczy w budowę pomnika Jana Pawła II zostało zaznaczone wpisem na tablicy pamiątkowej. Kanonizację bł. Jana Pawła II poprzedzą spotkania, które poprowadzi dyrektor ks. prał. Tadeusz Bednarek. Odbędą się one w kolejne poniedziałki marca w godz. 15-17 w Sali Patrona, w budynku Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Łodzi, ul. K.K. Baczyńskiego 156.

Reklama

Nad programem i realizacją wykładów oraz zajęć warsztatowych czuwa Rada Programowa, w skład której wchodzą profesorowie i wykładowcy wyższych uczelni oraz osoby z dużym doświadczeniem w edukacji. Jej przewodniczącym jest prof. dr hab. n. med. Marek Pawlikowski, były rektor Akademii Medycznej w Łodzi. W Radzie zasiadają: ks. prał. Tadeusz Bednarek, dyrektor KGiLO im. Jana Pawła II, prof. dr hab. Piotr Arkuszewski, dr Jerzy Dresler, prof. dr hab. Krystyna Górska, prof. dr hab. Zofia Kiliańska, prof. dr hab. inż. Jan Krysiński, dr Teresa Lesiak, prof. dr hab. Eugeniusz Ponczek, prof. dr hab. inż. Franciszek Rybicki, prof. dr hab. Elżbieta Waszczykowska, prof. dr hab. Antoni Wierzbiński, mgr Jadwiga Wojewoda, prof. dr hab. Jerzy Krzysztof Wranicz, prof. dr hab. inż. Kazimierz Zakrzewski.

Fundacja KGiLO im. Jana Pawła II działa od 1991 r., wspierając najpierw nowo powstałe Liceum, a następnie Gimnazjum im. Jana Pawła II. Od wielu lat prowadzi Szkołę Języków Obcych, kursy przedmiotowe i komputerowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także Specjalistyczną Poradnię Lekarską i Punkt Porad Prawnych. Kolejne dzieło Fundacji – Uniwersytet Trzeciego Wieku – wpisuje się w Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych. Jest również wyrazem stałej troski Kościoła katolickiego w Polsce o osoby, które zakończyły karierę zawodową, ale nadal pragną rozwijać swoją sprawność intelektualną i psychofizyczną.

Duże zainteresowanie, jakie wzbudził nowy UTW, świadczy o tym, że seniorzy chcą i potrafią być ludźmi aktywnymi, pełnymi pasji życia, pragnącymi poszerzać posiadaną wiedzę i umiejętności. Na koniec I semestru liczba wszystkich uczestników UTW wynosiła 173 osoby.

2014-02-20 13:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Owoce Roku Wiary

Niedziela legnicka 29/2014

[ TEMATY ]

studnia

ARCHIWUM PARAFII

W liście apostolskim na Rok Wiary papież Benedykt XVI podkreślił, że Rok Wiary miał być okazją do składania świadectwa miłosierdzia. Takie właśnie świadectwo złożyła wspólnota parafialna parafii pw. Chrystusa Króla z Bolesławca. A było nim zebranie ofiar materialnych na budowę dwóch studni w Kamerunie. Ta inicjatywa zrodziła się podczas spotkania proboszcza ks. prał. Józefa Gołębiowskiego z ks. Władysławem Koziołem, misjonarzem Księży Oblatów Maryi Niepokalanej, który od 20 lat prowadzi posługę misyjną w północnym Kamerunie w Afryce. Pochodzący z Modłej (gmina Gromadka) misjonarz, gościł w naszej parafii w Tygodniu Misyjnym w  2013 r., co było okazją do zapoznania wiernych z problematyką misyjnej pracy duszpasterskiej w Kamerunie, w tym także z pilną potrzebą budowania nowych ujęć wodnych w tym kraju. Misjonarz zachęcał do wspierania budowy studni. Wówczas mówił m.in.: „Studnia jednoczy wszystkich. Najpierw przy pracy nad jej budową, później podczas czerpania wody”.
W maju br. do proboszcza parafii wpłynęła informacja o zakończeniu prac związanych z wykopem dwóch studni zlokalizowanych w miejscowościach Ouro Herde i Ourongarda na terenie parafii w Figuil w archidiecezji Garoua. Jest to diecezja rzymskokatolicka, która powstała w 1947 r. jako prefektura apostolska. Od 1953 r. była wikariatem apostolskim, a 2 lata później stała się samodzielną diecezją podniesioną do godności archidiecezji w 1982 r. Kościół północnokameruński, do którego należy wspomniana diecezja, liczy sobie 40 lat. Do jego zakładania i wzrostu przyczynili się polscy Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, którzy pracują tam od 1970 r. Obecnie w Kamerunie pracuje 30 polskich oblatów, którzy prowadzą 16 misji.
Wraz z informacją o zakończeniu prac do proboszcza parafii dotarły podziękowania od mieszkańców PuroHerde, skierowane do wszystkich ofiarodawców wspólnoty pw. Chrystusa Króla w Bolesławcu za zaangażowanie się przy wykopie studni w ich miejscowości. Od tej pory blisko swoich mieszkań mają studnie z czystą wodą. Dzięki uzyskanej pomocy nie muszą szukać jej w oddalonych o 4 km innych miejscowościach. Z wybudowanej studni będzie mogła także korzystać niedawno wybudowana szkoła podstawowa. Miejscowość Ouro Herde zamieszkuje ok. 600 mieszkańców, którzy korzystają z tej studni. Z dobrodziejstwa czystej wody korzysta także zwierzyna hodowlana. Głębokość obu studni wynosi 11 m. W początkowej fazie budowy nie było większych trudności, jeżeli chodzi o prace wykopowe do głębokości 5-6 m, natomiast kilka metrów niżej natrafiono na grunt gliniasty, co stanowiło pewną przeszkodę technologiczną. Okazało się, że owa warstwa nie była gruba, co pozwoliło szybko dojść do źródła, z którego woda wydobywa się samodzielnie pod ciśnieniem. Czysta woda pozwala mieszkańcom tych terenów zostać w swoich miejscowościach i organizować życie codzienne, ale i społeczne, czego wyrazem będzie budowa szkoły i budynku dla potrzeb lekarzy oraz pielęgniarzy. Niewykorzystane środki finansowe zostały przeznaczone na pogłębienie innych studni z powodu obniżenia się źródeł wodnych o 3-4 m. Podziękowania wraz z wyrazami wdzięczności do wiernych bolesławieckiej parafii skierował proboszcz parafii w Figuil o. Krzysztof Trociński OMI oraz wikariusz generalny biskupa diecezjalnego metropolii Garoua abp. Antoinego Ntalou.
Rok Wiary był dobrą okazją do wzmożonego składania świadectwa miłosierdzia, tak aby wiara nie była martwa sama w sobie. Tak więc dzięki wierze w ludziach w potrzebie dane jest nam poznać Chrystusa, zmartwychwstałego Pana , który nauczał: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili...” (Mt, 25, 40).

CZYTAJ DALEJ

Już za chwilę synod

2024-05-13 11:24

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

W najbliższą niedzielę oficjalnie rozpocznie się II Synod Archidiecezji Wrocławskiej. Natomiast dziś w budynku Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej odbył się briefing prasowy, w których biskupi wrocławscy: bp Jacek Kiciński CMF i bp Maciej Małyga oraz Adriana Kwiatkowska z Sekretariatu Synodu opowiadali o tym, jak przebiegają przygotowania do synodu, co się będzie działo w najbliższym czasie, jakie są cele synodu, po co jest on zwoływany i jakie wnioski wypływają z dotychczasowego czasu presynodalnego.

O celach duchowych mówił bp Maciej Małyga: Duchowym celem synodu naszej archidiecezji jest przemiana naszego życia - nawrócenie. Odnowa duchowa, której bardzo potrzebujemy. Od września już się modlimy i myślimy na nad naszym życiem, jak ono ma wyglądać i co potrzebuje zmiany - zaznaczył hierarcha dodając: W synod zaangażowała się właściwie każda parafia, a mamy ich w diecezji prawie 300 Powstały tam tzw. zespoły, które modlą się, ale też szukają odpowiedzi na pytanie, jak być bardziej razem, jak pogłębić swoją wiarę i jak dzielić się wiarą z innymi ludźmi?

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 14.): Starty

2024-05-13 20:55

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

W jaki sposób najlepiej rozpoczynać nowe sprawy? Co zrobić, kiedy życie nagle stawia przede mną niespodziewane zadania? Gdzie znajdę pomoc, jeśli boję się wyzwań i już na starcie mam ochotę się wycofać? Zapraszamy na czternasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o Maryi w kontekście początków ludzkich dróg.

ZOBACZ CAŁY #PODCASTUMAJONY

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję