Reklama

Bożogrobcy pielgrzymują do Rzymu

Niedziela Ogólnopolska 37/2013, str. 25

ADAM WOJNAR

Bożogrobcy w Miechowie

Bożogrobcy w Miechowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z okazji Roku Wiary, w dniach 13-15 września członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie (bożogrobcy) będą pielgrzymować do grobów apostolskich w Rzymie. Cele pielgrzymki i jej program zostały zaprezentowane w Watykanie na konferencji prasowej, która miała miejsce w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej. Z watykanistami spotkały się najwyższe władze zakonu: wielki mistrz kard. Edwin Frederick O’Brien (dawny arcybiskup Baltimore w USA), hr. Agostino Borromeo - gubernator generalny, abp Antonio Franco - asesor zakonu (dawny nuncjusz apostolski w Izraelu i delegat papieski dla Jerozolimy) oraz prof. Ivan Rebernik - kanclerz. W konferencji, którą prowadził ks. Ciro Benedettini, wicedyrektor watykańskiego Biura Prasowego, uczestniczył również abp Rino Fisichella - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, główny organizator obchodów Roku Wiary.

Reklama

Kard. O’Brien przypomniał historię Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, którego korzenie sięgają XI wieku, tzn. czasów zdobycia Jerozolimy przez Godfryda z Bouillon. Przez wieki rycerze zakonu stawiali sobie za cel obronę Kościoła katolickiego, opiekę nad pielgrzymami i chrześcijanami w Ziemi Świętej oraz czynienie dzieł miłosierdzia, w szczególności pomoc wdowom i sierotom. W dzisiejszych czasach zakon stawia sobie dwa zasadnicze cele: pogłębianie życia duchowego członków oraz pomoc materialną i moralną Kościołowi w Ziemi Świętej, a w szczególności Patriarchatowi Łacińskiemu Jerozolimy. Bożogrobcy utrzymują nie tylko pracowników patriarchatu, ale również 38 sióstr zakonnych pracujących w parafiach Ziemi Świętej, szkoły katolickie; udzielają pomocy Katolickiemu Uniwersytetowi w Betlejem. O tym, jak wielka jest to pomoc, świadczy fakt, że w latach 2002-12 bożogrobcy przekazali na rzecz miejscowego Kościoła 98 milionów dolarów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Hr. Agostino Borromeo poinformował o bardzo ważnym wydarzeniu w życiu wewnętrznym zakonu, które poprzedzi pielgrzymkę, a mianowicie o zgromadzeniu plenarnym Konsulty, tzn. 62 zwierzchników z 35 krajów świata, reprezentujących ok. 30 tys. członków zakonu, działającego głównie w Stanach Zjednoczonych i krajach europejskich, ale również w Ameryce Łacińskiej. Zgodnie ze statutem, zgromadzenie to ma się odbywać co pięć lat, a oprócz zwierzchników i członków władz centralnych uczestniczą w nim przedstawiciele watykańskiego Sekretariatu Stanu oraz Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, co świadczy o ścisłych związkach zakonu ze Stolicą Apostolską. Obecny statut został promulgowany przez Pawła VI ponad 35 lat temu, dlatego celem obecnego zgromadzenia jest jego zaktualizowanie. Przygotowany już został nowy projekt tekstu („Instrumentum laboris”), który zostanie poddany pod dyskusję w celu wprowadzenia odpowiednich korekt. Prof. Borromeo wyjawił, że w projekcie nowego statutu proponuje się z jednej strony bardziej zorganizowane zaangażowanie w życie duchowe Kościołów lokalnych, a z drugiej rozszerzenie obszaru działania na Bliskim Wschodzie o takie kraje, jak Syria, Turcja i Irak.

Prof. Rebernik i abp Fisichella mówili, że pielgrzymka bożogrobców wpisuje się w program obchodów Roku Wiary. Przewidziane są celebracje liturgiczne w papieskich bazylikach i głównych kościołach Rzymu, konferencja abp. Fisichelli, koncert w Bazylice św. Jana na Lateranie, a przede wszystkim spotkanie z papieżem Franciszkiem, zaplanowane na 13 września w Auli Pawła VI. Pielgrzymkę zakończy uroczysta Msza św. w Bazylice św. Pawła za Murami. Organizatorzy przewidują przyjazd około 3 tys. rycerzy i dam, co stanowi prawie 10 proc. bożogrobców z całego świata.

2013-09-09 15:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Belgia: Prezenterzy publicznego radia niszczą w studiu figurę Matki Bożej i Jezusa. To miał być "skecz"

2026-03-24 21:02

[ TEMATY ]

Belgia

profanacja

Studio Brussel zrzut

W Belgii pojawiły się szerokie kontrowersje po emisji fragmentu audycji w publicznej stacji radiowej Studio Brussel, podczas której prowadzący zniszczyli w studiu figurę przedstawiającą Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus. Zdarzenie miało miejsce w trakcie programu o charakterze rozrywkowym.

Belgijska publiczna stacja radiowa Studio Brussel, należąca do flamandzkiej grupy nadawczej VRT, wywołała niedawno oburzenie, emitując na żywo "skecz", w którym jej prezenterzy celowo zniszczyli kilka przedmiotów w studiu, w tym figurę Matki Boskiej i Dzieciątka Jezus. Jak informują media, w audycji wykorzystano formułę tzw. „rage room”, polegającą na rozładowywaniu emocji poprzez niszczenie różnych przedmiotów.
CZYTAJ DALEJ

Dar z Jerozolimy dla polskich biskupów. Znak jedności z Kościołem w Ziemi Świętej

2026-03-24 15:56

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

dar

Olejek Jerozolimski

Dr Andrzej Sznajder

Staje się już zwyczajem, że członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie przekazują w darze biskupom w swoich diecezjach olejek jerozolimski służący do przygotowania krzyżma świętego.

W Wielki Czwartek, przed południem – jak nakazuje tradycja, we wszystkich kościołach katedralnych odbędzie się Msza Święta Krzyżma z obrzędem błogosławienia krzyżma oraz olejów chorych i katechumenów.
CZYTAJ DALEJ

Bp Z. Wołkowicz: jeżeli z wiarą będziemy patrzeć na krzyż, to tam możemy odnaleźć samych siebie

2026-03-25 11:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Wielkopostny kościół stacyjny pw. Świętego Józefa Oblubieńca NMP w Łodzi

Wielkopostny kościół stacyjny pw. Świętego Józefa Oblubieńca NMP w Łodzi

Administrator Archidiecezji Łódzkiej - bp Zbigniew Wołkowicz, który celebrował liturgię stacyjną w najstarszej świątyni miasta Łodzi, dedykowanej Świętemu Józefowi Oblubieńcowi NMP zwrócił uwagę wiernych parafii i wielkopostnych pielgrzymów na to, że - tajemnica krzyża jest tajemnicą którą możemy przeżywać. Jeżeli z wiarą będziemy patrzeć na krzyż, z wiarą będziemy patrzeć, rozważać mękę Pana Jezusa, z wiarą będziemy wpatrywać się w to, co przeżywał Pan Jezus, tam możemy odnaleźć samych siebie, ale możemy odnaleźć miłość Pana Boga i w sobie może ta miłość w nas wzbudzić siłę do tego, byśmy potrafili kochać innych, tak jak Bóg nas ukochał. Nie ma innej drogi być prawdziwymi chrześcijanami - podkreślił duchowny.

- Pan Jezus nie zniósł cierpienia w świecie, ale je wypełnił swoją obecnością, po to, by wraz z nami przemieniać ten świat. Ale potrzebuje naszej wiary w tym, że w tym, co trudne, też jest z nami, też nas prowadzi, też nas umacnia. W wielu przypadkach przeprowadza nas ze śmierci do życia, kiedy z wiarą na Niego patrzymy, kiedy z wiarą wyznamy Mu naszą miłość i pewność tego, że On jest z nami, On jest przy nas. Jeżeli tak będziemy żyli, to potrafimy kochać nawet tych, którzy zadają nam ból. To wtedy potrafimy być miłosierni, jak Ojciec jest miłosierny. To wtedy potrafimy przebaczać 77 razy. To wtedy potrafimy czynić dobro wobec ludzi, którzy to dobro odrzucają. Bo Jezus w tym, co trudne, pomaga nam to czynić. A nasze serce otwiera się na Jego działanie - tłumaczył hierarcha.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję