Reklama

Franciszek

Franciszek: szkoła jest miejscem, w którym uczymy się otwierać umysł i serce na świat

W szkolnych ławach uczy się braterskiego człowieczeństwa dzięki trafnym tekstom, kompetentnym i pełnym pasji nauczycielom oraz narzędziom technicznym, dostosowanym do warunków uczniów - powiedział Ojciec Święty w czasie spotkania z delegacją wydawnictwa „La Scuola”.

[ TEMATY ]

szkoła

papież Franciszek

Vatican Media

Papież Franciszek i delegacja wydawnictwa „La Scuola”

Papież Franciszek i delegacja wydawnictwa „La Scuola”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z pasji do edukacji

Papież Franciszek na początku przemówienia do przedstawicieli wydawnictwa, zwrócił uwagę na to, że założyciele tej instytucji nie bali się podjąć ryzyka w trudnych czasach. Uczynili to mimo konkurencji ze strony dużych wydawnictw i trwającej transformacji kulturowej. Wykazali się odwagą, gdy, w celu zapewnienia wsparcia dla czasopisma „Scuola Italiana Moderna” i realizacji - inspirowanej katolicyzmem - obecności pedagogicznej we włoskich szkołach, zjednoczyli inteligenckie środowisko księży i osób świeckich, których pasją była edukacja nowych pokoleń.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podręczniki do nauki na wszystkich etapach edukacji, czasopisma dla nauczycieli, literatura pedagogiczna, kursy i szkolenia - to przykłady, wskazujące na świadomość, że kształcenie dzieci i młodzieży w oparciu o wartości ewangeliczne oznacza wnoszenie ważnego wkładu w społeczeństwo ludzi odpowiedzialnych; takich, którzy są zdolni do budowania więzi braterstwa ze wszystkimi.

Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach

Jednocześnie Papież docenił też pracę wydawnictwa, polegającą na przygotowywaniu podręczników, które pomagają uczniom rozwijać kompetencje, poszerzać ich umysły i serca na różne formy wiedzy; uwrażliwiają ich na wiedzę historyczną, pomagają rozumieć wartość religii, także w kontekście społecznym. To wszystko świadczy o podążaniu śladami założycieli. Trudności, z którymi się oni mierzyli, są w dużej mierze podobne do współczesnych wyzwań. Zmiana epoki jest kolejną szansą, a przyszłość należy do nowych pokoleń - wskazał Franciszek.

Będzie to możliwe, zaznaczył Papież, jeśli nauczyciele (których szkolą przedstawiciele „La Scuola”) będą wiedzieli, jak przekazać młodym pewność siebie i odwagę. Z kolei teksty przez nich przygotowywane, pomogą w rozwijaniu pragnienia wiedzy i mądrości.

2024-11-21 16:09

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek w świecie samotności

Zaskakuje, że Papież kończąc swoją pielgrzymkę do Tajlandi i Japonii nie wyglądał na zmęczonego. Na zakończenie długiej, bo trwającej od 19 do 26 listopada br. swojej 32. podróży apostolskej, Franciszek był w takiej kondycji, jakby dopiero ją zaczynał. Pewnie dlatego, że ziściło się jego marzenie: odwiedził Japonię, pielgrzymował śladami św. Franciszka Ksawerego, jezuity – najbardziej przez niego cenionego świętego, o którym mówi się że od czasów św. Pawła nikt nie nawrócił większej liczby ludzi. Podczas całej swej pielgrzymki Ojciec Święty był bardzo radosny, ale też niezwykle wzruszony.
CZYTAJ DALEJ

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Polski

2025-12-07 09:35

[ TEMATY ]

Betlejemskie Światło Pokoju

Karol Porwich /Niedziela

Harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego odebrali od słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju podczas uroczystej mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach. Płomień został przekazany na ręce harcmistrza Macieja Szczęsnego, szefa Sztabu Betlejemskiego Światła Pokoju, rozpoczynając swoją tegoroczną drogę przez całą Polskę.

Hm. Maciej Szczęsny podkreśla: „Odbierając dziś Betlejemskie Światło Pokoju, aby nieść je dalej we wszystkie krańce Polski i jeszcze dalej, pamiętajmy, że dobro zaczyna się w nas samych. Harcerskie wartości – służba, braterstwo i praca nad sobą – pokazują, jak to dobro praktycznie wprowadzać w życie. Niech to Światło przypomina nam, że pielęgnując dobro w sobie, stajemy się światłem dla innych. Pielęgnujmy dobro w sobie – i działajmy”.
CZYTAJ DALEJ

Abp Przybylski w II niedzielę Adwentu: daj Bogu szansę

2025-12-07 15:00

Wspólna modlitwa z udziałem abp. Andrzeja Przybylskiego odbyła się wieczorem 6 grudnia w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. - Daj Bogu szansę! Może przestań dyskutować, jaki to Bóg powinien być i co o nim sądzi świat. Zafunduj sobie czas przed Najświętszym Sakramentem - zachęcał metropolita katowicki.

Przybyłych do gmachu WŚSD na spotkanie „Przygotuj się na święta” - akcji organizowanej przez katowickich alumnów - przywitał ks. Krzysztof Matuszewski, rektor Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Duchowny prosił wszystkich o modlitwę za alumnów oraz o nowe powołania kapłańskie do katowickiego seminarium.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję