Już w najbliższy czwartek – 14 listopada br. - w Wyższym Seminarium Duchownym dobędzie się V Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu Evangelii Gaudium, której temat brzmi: Franciszek o teologii.
Konferencję podzielono na trzy sesje, w których zostaną podjęte poszczególne zagadnienia, które obecne są w teologii Ojca Świętego Franciszka: sesja I - Teologia w służbie ewangelizacji, sesja II - Ekumenizm i dialog międzyreligijny, sesja III - Otwarte bramy Kościoła.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wśród prelegentów znaleźli się duchowni i świeccy, teologowie, wykładowcy i studenci uczelni teologicznych z różnych stron Polski: ks. dr Matteo Campagnaro(Warszawa), dr Michał Zborowski, ks. mgr lic. Adam Bilski, mgr lic. Małgorzata Witkowska, ks. dr Przemysław Sawa, ks. mgr lic. Szymon Badura , ks. mgr lic. Karol Godlewski, ks. dr hab. Przemysław Nowakowski CM, ks. mgr lic. Dawid Dyrcz, ks. mgr lic. Mateusz Włosek oraz ks. dr Grzegorz Wąchol.
Tytuł, rozpoczętego w 2020 r. cyklu konferencji naukowych, jest tożsamy z tytułem pierwszego, programowego tekstu papieża Franciszek. Jak podkreślają organizatorzy konferencji - nie mamy jednak zamiaru skupiać się wyłącznie na analizie treści adhortacji Evangelii Gaudium czy dokumentów Urzędu Nauczycielskiego Kościoła, sygnowanych przez papieża Franciszka. Tym bardziej nie zajmuje nas studiowanie myśli Ojca Świętego jako teologa. Interesujemy się natomiast studium aktualnego nauczania Kościoła. To nauczanie, Magisterium wykonywane przez Urząd Nauczycielski Kościoła, jest właśnie żywą Tradycją. Wiara w Kościół, którą wyznajemy w Credo, to dla teologów katolickich w sposób szczególny przekonanie, że dokumenty Urzędu Nauczycielskiego Kościoła są wyrazem wiary Kościoła - podkreślają.
Przez kolejne lata podczas konferencji podejmowano następujące tematy: „Od Evangelii nuntiandi do
Evangelii gaudium” (2020), „Kapłaństwo służebne. Formacja do święceń- formacja po
święceniach”(2021), "Wokół eklezjologii Franciszka"(2022), „Kościół w świecie; pośród wielu
religii”(2023).