Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cały świat przed Najświętszym Sakramentem

W odpowiedzi na zachętę Ojca Świętego Franciszka po raz pierwszy w dziejach Kościoła 2 czerwca br., w niedzielę po uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, we wszystkich katedrach świata o tej samej godzinie (17.00) rozpoczęły się adoracje eucharystyczne. Tego dnia chrześcijanie na całym świecie połączyli się we wspólnej z papieżem Franciszkiem modlitwie przed Najświętszym Sakramentem.

Nowy cykl katechez

Kościół jako rodzina Boża

O Kościele jako rodzinie dzieci Bożych mówił papież Franciszek 29 maja w katechezie podczas audiencji generalnej. Rozpoczął w ten sposób nowy cykl nauk poświęconych tajemnicy Kościoła, którą - jak powiedział - przeżywamy wszyscy i w której uczestniczymy. Zaznaczył, że zamierza przy tym korzystać z określeń zawartych w dokumentach II Soboru Watykańskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na początek odwołał się do pojęcia Kościoła jako rodziny Bożej. Zauważył, że przypowieść o synu marnotrawnym, a właściwie o miłosiernym Ojcu, „dobrze ukazuje plan Boga wobec ludzkości”. - Chce On uczynić z nas wszystkich jedną rodzinę swoich dzieci, w której każdy odczuwa Jego bliskość i czuje się przez Niego kochany, tak jak w przypowieści, odczuwa ciepło bycia rodziną Bożą - podkreślił Ojciec Święty.

Reklama

Papież zwrócił uwagę, że Kościół rodzi się z miłości Krzyża, z przebitego boku Jezusa, z którego wypływają krew i woda, symbolizujące Eucharystię i chrzest. Podkreślił, że w Kościele - rodzinie Bożej - siłą dającą życie jest miłość Boga, objawiająca się konkretnie w umiłowaniu Jego i bliźnich.

Ojciec Święty zaznaczył, że nie można przyjmować Chrystusa, odrzucając jednocześnie Jego Kościół. To Kościół bowiem niesie nam Chrystusa i prowadzi nas do Boga. Zauważył, że Kościół posiada również ludzkie aspekty. Ci, którzy go tworzą - duchowieństwo i świeccy - mają wady, ułomności i grzechy. A jednak Kościół należy do Boga, jest Jego dziełem i częścią Jego wielkiego planu umiłowania całej ludzkości - podkreślił papież Franciszek.

Papież Franciszek do Polaków

Błogosławieństwo dla młodych z Lednicy

Reklama

Papież Franciszek 29 maja br. pozdrowił młodych Polaków, którzy zgromadzą się 1 czerwca br. na Polach Lednickich. Powiedział: - Pozdrawiam przybyłych na audiencję Polaków. Moją myśl kieruję dzisiaj do młodych, którzy 1 czerwca spotkają się na Polach Lednickich. Drodzy młodzi przyjaciele! Łączę się z wami w modlitewnym czuwaniu. Rozważając temat ojcostwa, będziecie dotykali wielkiej tajemnicy Bożej miłości. Pamiętajcie, że Bóg jest Ojcem każdego z nas. On sam nas stworzył, obdarzył każdego talentami, prowadzi przez życie, jest z nami pomimo naszych słabości, grzechu, zapomnień i pragnie nas zbawić. Jest wzorem każdego ojcostwa, także tego ziemskiego. Każdy z nas wiele zawdzięcza temu, który przekazał nam życie, który troszczył się i nadal się troszczy o codzienny nasz byt i wzrost. Nie zapomnijcie podziękować Bogu za waszego tatę. Pamiętajcie o nim w modlitwie, nawet gdyby wasze relacje z nim nie były najlepsze. Ojcostwo to Boży dar i wielka odpowiedzialność za nowe życie. Odpowiedzialność za nowego człowieka - niepowtarzalny obraz Boga. Nie lękajcie się być kiedyś rodzicami. Wielu z was będzie zapewne ojcami. Bądźcie też otwarci na ojcostwo duchowe, wielki skarb naszej wiary. Niech Bóg obdarzy was bogactwem i promieniowaniem swego Ojcostwa i napełni was swoją radością. Wszystkich, którzy pielgrzymują na Pola Lednickie, do źródeł chrzcielnych Polski, z serca pozdrawiam i błogosławię. Tym błogosławieństwem ogarniam także uczestników dzisiejszej audiencji, wasze rodziny i waszych bliskich. Życzę wszystkim obfitych łask uroczystości Bożego Ciała.

Różaniec z papieżem Franciszkiem

Wieczorem 31 maja br. Ojciec Święty przewodniczył modlitwie różańcowej na Placu św. Piotra w związku z kończącym maj świętem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Na zakończenie Różańca wygłosił medytację, tłumacząc, dlaczego Matka Boża jest ważna nie tylko dla całego Kościoła, ale także dla niego osobiście. Przy tej okazji przypomniano wybitny rys maryjny pontyfikatu papieża Franciszka. Było to widoczne już następnego dnia po jego wyborze na Stolicę Piotrową, kiedy udał się do Bazyliki Santa Maria Maggiore, by zawierzyć swoją posługę Maryi, Salus Populi Romani. Wieczorną modlitwę transmitował na cały świat Watykański Ośrodek Telewizyjny (CTV).

Pierwsza wizyta w rzymskiej parafii

Papież Franciszek 26 maja odwiedził rzymską parafię Świętych Elżbiety i Zachariasza w dzielnicy Valle Muricana. Spotkał się z rodzinami mającymi dzieci, które zostały ochrzczone w ciągu minionego roku, oraz z chorymi. Na placu przykościelnym odprawił Mszę św., w czasie której 16 dzieci przyjęło Pierwszą Komunię św. Wcześniej papież Franciszek spowiadał dzieci. W homilii dialogowanej z dziećmi Papież mówił m.in. o trosce Maryi, która poszła z pośpiechem do swej kuzynki Elżbiety, aby jej pomóc, gdyż była w stanie błogosławionym.

Papieskie homilie na stronie internetowej

Strona internetowa Stolicy Apostolskiej opublikowała wszystkie dotychczasowe homilie Ojca Świętego wygłoszone podczas porannych Mszy św. w kaplicy Domu św. Marty w Watykanie. Na stronie: www.vatican.va/holy_father/francesco/cotidie/2013/index_it.htm znalazły się syntezy wszystkich homilii, począwszy od 22 marca, w wersji przekazywanej po włosku przez „L’Osservatore Romano”.

- Papież wygłasza te homilie w sposób improwizowany i w jęz. włoskim, który nie jest jego językiem ojczystym - wyjaśnia rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi SJ, tłumacząc powody, dla których teksty te nie są prezentowane w całości.

2013-06-03 14:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostatnie przed wakacjami Rekolekcje o Eucharystii

2026-06-25 19:21

[ TEMATY ]

rekolekcje

Jasna Góra

Eucharystia

Adobe.Stock

W najbliższy weekend (26-28 czerwca) na Jasnej Górze odbędzie się kolejny cykl rekolekcji „O uzdrawiającej mocy Eucharystii”. Spotkanie czerwcowe, to ostatnia edycja przed wakacjami.

Rekolekcje dostępne są dla wszystkich zainteresowanych. Odbywają się już od pięciu lat i wciąż widać ogromny sens ich prowadzenia - mówi rekolekcjonista ojciec Zbigniew Ptak.- Dla mnie, jako dla osoby prowadzącej jest kilka takich ważnych punktów. Pierwsze to jest to, że w większości osoby przyjeżdżające nie znają się, a mimo to podczas spotkań wytwarza się taka rodzinna atmosfera. Drugi element to jest ten, że w dniu zakończenia rekolekcji, w niedzielę mamy dzień pytań, świadectw i te pytania są coraz głębsze. Dla mnie to też bardzo mobilizujące, bo widać, że ludzie potrzebują coraz bardziej zgłębiać te tematy eucharystyczne – mówił paulin.
CZYTAJ DALEJ

Ormiański biznesmen wznosi największy na świecie pomnik Jezusa

2026-06-25 13:23

[ TEMATY ]

pomnik

Karol Porwich/Niedziela

Ormiański biznesmen i polityk Gagik Tsarukyan zamierza pozostawić po sobie trwały ślad w historii kraju, budując najwyższy na świecie pomnik Jezusa Chrystusa. Monument o wysokości 101 metrów wznoszony jest na górze Hatis, około 25 kilometrów na wschód od Erywania i ma górować nad stolicą Armenii.

Tsarukyan, jeden z najbogatszych i najbardziej kontrowersyjnych ludzi w Armenii, w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika “The Guardian”, twierdzi, że projekt ma podkreślić chrześcijańskie dziedzictwo kraju. „Chrześcijaństwo stanie się nową marką Armenii” - przekonuje. Pomnik ma przewyższyć zarówno słynną statuę Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, jak i Statuę Wolności w Nowym Jorku.
CZYTAJ DALEJ

Paliusz – znak jedności z Następcą św. Piotra

2026-06-26 13:54

[ TEMATY ]

Watykan

paliusz

archidiecezja łódzka

kard. Konrad Krajewski

Papież Leon XIV

Bożena Sztajner

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

Już 29 czerwca, w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, kard. Konrad Krajewski – metropolita łódzki – otrzyma w Watykanie paliusz z rąk papieża Leona XIV. Czym jest ten wyjątkowy znak, jaka jest jego historia i dlaczego od wieków symbolizuje jedność z Następcą św. Piotra? O znaczeniu paliusza z ks. dr. Karolem Litawą, rektorem Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń, rozmawia redaktor „Niedzieli Łódzkiej” ks. Paweł Gabara.

Ks. Paweł Gabara: 29 czerwca, w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, papież Leon XIV nałoży paliusz nowym metropolitom. Czym właściwie jest paliusz i dlaczego papież przekazuje go metropolitom?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję