Reklama

Wiadomości

Nasz wywiad

Konkursu o Wyszyńskim nie będzie. Kuratorium nie podało, dlaczego

Zdezorientowani rodzice i organizatorzy dopytują, co mają robić po wstrzymaniu konkursu o Kardynale Stefanie Wyszyńskim - Prymasie Tysiąclecia. To przedsięwzięcie z 18-letnią tradycją bez żadnego tłumaczenia zostało odwołane przez mazowiecką kurator oświaty. Okazuje się, że to nie jedyne takie przedsięwzięcie związane z dziedzictwem chrześcijańskim, które nie pasuje nowej urzędniczce. Wysłaliśmy zapytanie do kuratorium, jakie dlaczego odwołała tak ważną inicjatywę, zakorzenioną w mazowieckiej oświacie. Poniżej także zamieszczamy wywiad z Michaliną Jankowską, dyrektor Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, organizatorem konkursu.

2024-10-18 16:57

[ TEMATY ]

bł. kard. Stefan Wyszyński

mazowieckie kuratorium oświaty

konkurs odwołany

Instytut Prymasowski

Początki prymasostwa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

Początki prymasostwa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łukasz Brodzik: Jakie są okoliczności odwołania przez kuratorium konkursu?

Michalina Jankowska: Zostaliśmy poinformowani we wrześniu po wysłaniu wszystkich potrzebnych dokumentów, tak jak robiliśmy to co roku, że w tym roku konkurs został wstrzymany. Otrzymaliśmy informację, że nie ma ku temu przesłanek merytorycznych oprócz tego, że jest to decyzja mazowieckiego kurator oświaty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czy coś wcześniej zapowiadało, że konkurs może się nie odbyć?

Reklama

Jak kończyliśmy współpracę przy edycji konkursu 2023/2024 i składałam sprawozdania, to pani opiekun naszego konkursu w kuratorium powiedziała: do zobaczenia we wrześniu. A nawet powiedziała, że już pod koniec sierpnia 2024 mogę składać potrzebne dokumenty, żeby rozpocząć nową edycję konkursu. I tak się rozstałyśmy w czerwcu, a we wrześnium po złożeniu wszystkich dokumentów czekałam, kiedy się konkurs pojawi i na decyzję, bo każdy konkurs musi mieć swój numer. Kiedy już rodzice zaczęli się dopytywać o to, kiedy konkurs zostanie ogłoszony, a ja nie otrzymywałam w dalszym ciągu informacji, zadzwoniłam do kuratorium i wtedy nasz opiekun powiedział, że niestety w tym roku konkursu nie będzie.

I nie podał powodów?

Nie. Powiedział, że taka jest decyzja pani kurator.

W jaki sposób konkurs się odbywał? Czy kuratorium musiało włożyć dużo wysiłku do jego organizacji?

Nasz konkurs z małą przerwą odbywa się od 18 lat. Robiliśmy to pod skrzydłami kuratorium, ale całą organizację przejmował Instytut Prymasowski. Opiekun ze strony kuratorium koordynował to z działaniami urzędu, ustalaliśmy razem daty poszczególnych etapów, żeby się nie pokrywały z innymi konkursami, które się odbywają w województwie mazowieckim.

No właśnie, ale inne konkursy nie zostały odwołane…

Reklama

To prawda, ale już na przykład Konkurs Wiedzy Biblijnej „HIERONYMUS” też został odwołany w tym roku. Nasz konkurs miał charakter interdyscyplinarny i był skierowany do uczniów klas IV-VIII i polegał na przejściu trzech etapów. I etap szkolny - gdzie uczniowie zapoznawali się z życiorysem Księdza Prymasa. To był test wielokrotnego wyboru. II etap był już bardziej problemowy - życiorys i działalność duszpasterska Kardynała Wyszyńskiego. A w III etapie uczniowie otrzymywali 10 tematów problematycznych, na przykład: „Obecność Matki Bożej w życiu Ks. Prymasa”, „Przyroda i Prymas Wyszyński” czy „Czas uwięzienia”. Zależało nam także na propagowaniu „ABC społecznej krucjaty miłości” wśród młodych. I wtedy na konkursie ustnym losowali jeden z przygotowanych tematów i odpowiadali. To było bardzo sympatyczne i dobre spotkanie z ludźmi młodymi.

Po doświadczeniu kilkuletnim można powiedzieć, że uczniowie niesamowicie dobrze przygotowywali się do tego konkursu, aż niektórym trzeba było przerywać, by zmieścić się w czasie. To było piękne spotkanie, bo różne także były przyczyny, dlaczego młodzi ludzie sięgnęli po Wyszyńskiego.

[…]

Myślę, że bł. Ks. Prymas jest taką podpowiedzią od Kościoła dla nas, iż jego nauczanie jest nadal aktualne. Szczególnie dla młodego człowieka, który w obecnym świecie, gdzie brak takich autorytetów i punktu odniesienia jest osobą, z którą naprawdę można się zaprzyjaźnić. Na tym nam właśnie zależało, żeby poznać jego osobę, znaczenie w historii współczesnej Polski, ale przede wszystkim zaprzyjaźnić się z takim orędownikiem w niebie, który był bardzo serdecznym, prostym, dobrym, pracowitym człowiekiem i miał wiele cech, z których młody człowiek może czerpać dzisiaj.

Co w takim razie mogło być prawdziwą przyczyną odwołania konkursu? Czy były jakieś obiektywne przesłanki, żeby kuratorium z konkursu zrezygnowało?

Reklama

Myślę, że nie, gdyż z roku na rok mamy coraz większą liczbę uczestników, nie tylko zgłoszonych do pierwszego etapu, ale i kolejnych. Co roku jest coraz więcej finalistów i laureatów. Do tej pory nie mieliśmy żadnych sygnałów ani z kuratorium, ani od rodziców, że coś było nie tak w prowadzeniu tego konkursu. Nie mieliśmy żadnych skarg i zażaleń od rodziców co do samej organizacji, wręcz przeciwnie - współpraca z nimi, jak i z urzędnikami z kuratorium układała się dobrze więc tutaj nie ma żadnych negatywnych przesłanek.

W zeszłym roku w przedsięwzięciu wzięło udział niecałych 70 szkół z całego Mazowsza, od granic do granic. Dużo było szkół też Warszawskich, ale również innych. Zainteresowanie nawet teraz, kiedy mieliśmy już po wakacjach mnóstwo telefonów, co z konkursem. Takie zainteresowanie dalej jest i troska rodziców, co z laureatami z poprzednich lat, bo to najczęściej dzieci z klas VI-VIII były finalistami tego konkursu. A te punkty, które otrzymują przy uczestnictwie w tego typu przedsięwzięciach są im potrzebne na świadectwie, żeby w rekrutacji do średniej szkoły być wyżej sklasyfikowanymi.

W dalszej części rozmowy dopytywaliśmy także, czy odwołanie konkursu to decyzja odgórna, czy inicjatywa bezpośrednia kurator, skoro nie było przesłanek merytorycznych i finansowych. Czy konkurs uda się utrzymać? Cała rozmowa znajduje się na końcu artykułu.

Kurator ma się odnieść do zarzutów

Reklama

W środę 16 października w związku z oświadczeniem Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego dotyczącym odwołania Kuratoryjnego Konkursu o Kardynale Stefanie Wyszyńskim Prymasie Tysiąclecia, przesłaliśmy do Mazowieckiej Kurator Oświaty poniższe pytania. Do czasu opublikowania tego artykułu nie otrzymaliśmy na nie odpowiedzi, ale zapewniono nas w sekretariacie kurator Wioletty Krzyżanowskiej, że odpowiedź jest przygotowywana i przesłana zostanie albo w przyszłym tygodniu, albo w ustawowym terminie 14 dni przewidzianym na udzielenie informacji publicznej.

Pytania do Mazowieckiej Kurator Oświaty:

- kto personalnie odpowiedzialny jest za podjęcie decyzji o odwołaniu Kuratoryjnego Konkursu o Kardynale Stefanie Wyszyńskim Prymasie Tysiąclecia?

- jakie są przyczyny i okoliczności decyzji o odwołaniu konkursu mimo, że jeszcze w czerwcu 2024 roku Instytut otrzymał zapewnienie, że konkurs się odbędzie?

- dlaczego zablokowano konkurs mający 18 letnią tradycję, dotyczący Wielkiego Polaka, Patrioty - Prymasa Tysiąclecia i odbywający się niezależnie od zmieniających się rządów?

- czy jest to decyzja polityczna?

- czy prawdą jest, że Mazowiecka Kurator Oświaty odwołała także Konkurs Wiedzy Biblijnej „Hieronymus”, a jeśli tak, to jakie były powody?

- jakie są przyczyny blokowania w szkołach konkursów związanych z tematyką chrześcijańską, czy są to wytyczne odgórne z Ministerstwa Edukacji i Nauki, czy jest to indywidualna inicjatywa Pani Kurator?

Poniżej zamieszczamy cały wywiad z Michaliną Jankowską, dyrektor Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego:

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz Jerzy Popiełuszko - globalny święty

Gdy media całego świata informowały w październiku 1984 r., że w Polsce agenci komunistycznej bezpieki zamordowali katolickiego kapłana, nikt nie przypuszczał, że jest to początek niezwykłego fenomenu - obok św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej ks. Jerzy Popiełuszko jest polskim świętym globalnym. Do jego grobu spontanicznie pielgrzymowało ponad 23 mln osób, w tym papieże, prezydenci i premierzy, politycy i ludzie kultury oraz zwyczajni ludzie ze wszystkich kontynentów. Relikwie męczennika czczone są w ponad tysiącu kościołach na całym świecie, w krajach tak odległych jak Uganda, Boliwia, Peru. 19 października przypada kolejna rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Już pierwszej nocy po odnalezieniu zmasakrowanego ciała ks. Jerzego w konfesjonałach kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu zaczęły dziać się prawdziwe cuda - wspominają kapłani, którzy słuchali do świtu spowiedzi. Choć tłumy nie oblegają już świątyni, grób męczennika jest stale nawiedzany. Pod kościół wciąż podjeżdżają autokary z pielgrzymami z Polski i ze świata. - Wśród cudzoziemców przeważają Francuzi, Włosi i Amerykanie, ale niedawno była grupa z Kamerunu - mówi KAI pracownica Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki, działającego od dekady w podziemiach świątyni. Co ciekawe, Francuzi pielgrzymowali tu najliczniej jeszcze na długo przed cudownym uzdrowieniem ich rodaka, które otwiera drogę do kanonizacji męczennika.
CZYTAJ DALEJ

Duch Święty was umocni i pouczy, jak wytrwać

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Pio Si/Fotolia.com

Rozważania do Ewangelii Łk 12, 8-12.

Sobota, 19 października. Dzień powszedni albo wspomnienie św. Pawła od Krzyża, prezbitera albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie świętych męczenników Jana de Brebeuf, Izaaka Jogues’a, prezbiterów, oraz Towarzyszy
CZYTAJ DALEJ

Łódź: Nowi biskupi pomocniczy w archidiecezji łódzkiej

2024-10-19 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

- Jedyne słowo jakie biskup ma prawo mówić, to słowo miłości. Jeśli nie masz w sobie słowa miłości, to milcz. Jak nie kochasz, to nie przepowiadaj – mówił kard. Ryś podczas sakry biskupiej w Łodzi.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję