Przed świętami Bożego Narodzenia weszły na ekrany dwa filmy przeznaczone do oglądania przez dzieci i całe rodziny. Oba zrealizowano w tym roku w wytwórni Walta Disneya.
Planeta skarbów oparta została na Wyspie skarbów, słynnej powieści dla młodzieży Roberta Louisa Stevensona, znanej na całym świecie, także w Polsce. Autorzy nowego filmu rysunkowego potraktowali literacki pierwowzór bardzo swobodnie, przenosząc akcję w przestrzeń kosmiczną. Wykorzystali przy tym rozmaite wątki, znane z kina fantastycznego. Piętnastoletni Jim wyrusza w kosmiczną wyprawę na pokładzie wielkiego galeonu. Zaprzyjaźnia się z kucharzem pokładowym Johnem Silverem, pół człowiekiem, pół robotem. Załoga musi pokonać liczne trudności i niebezpieczeństwa, charakterystyczne dla wyprawy kosmicznej. Jim pomaga także w tłumieniu buntu, wznieconego przez piratów i odnajduje w końcu bezcenny skarb. Planeta skarbów jest więc filmem, którego autorzy łączą tradycyjny mit kulturowy z nowoczesnymi środkami technicznymi. Dowolne potraktowanie literackiego pierwowzoru służy przybliżeniu tego utworu współczesnej młodej widowni.
W nastrój Bożego Narodzenia wprowadza nas Śnięty Mikołaj 2, kontynuacja przeboju ekranowego sprzed kilku lat. Bohater filmu był Świętym Mikołajem przez osiem lat. Teraz musi się jednak zająć dorastającym synem, który potrzebuje ojcowskiej opieki. Calvin powraca więc na łono rodziny i udaje się do szkoły, do której uczęszcza syn. Do Wigilii musi pogodzić obowiązki rodzinne z zajęciami św. Mikołaja. Film utrzymany jest w nastroju pogodnej, świątecznej baśni, gdzie propaguje się dobro i przyjaźń.
Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
W katedrze Neapolu miał miejsce kolejny w tym roku „cud krwi świętego Januarego”. Jak poinformowała archidiecezja neapolitańska, krew w relikwiarzu została odkryta o godzinie 9:13 we wtorek 16 grudnia „w stanie półpłynnym”. Do zakończenia Mszy św. o godz. 10:05 uległa całkowitemu skropleniu.
Od wieków cud krwi św. Januarego ma miejsce tradycyjnie trzy razy w roku: w sobotę przed pierwszą niedzielą maja, czyli w święto przeniesienia relikwii świętego do Neapolu, w dniu jego liturgicznego wspomnienia 19 września oraz 16 grudnia - dniu upamiętniającym ostrzeżenie przed erupcją Wezuwiusza w 1631 r. Zmiana konsystencji zakrzepłej krwi męczennika uważane jest za zapowiedź pomyślności dla Neapolu i jego mieszkańców. Cud przyciąga rzesze wiernych i widzów. Jego brak jest uważany przez neapolitańczyków za zły znak. Tak było np. w latach pandemii koronawirusa w 2020 i 2021 roku.
Podczas audiencji udzielone kardynałowi Marcello Semeraro, prefektowi Dykasterii do spraw Kanonizacyjnych, papież upoważnił tę dykasterię do ogłoszenia pięciu dekretów. Jeden z nich dotyczy cudu (do beatyfikacji), jeden męczeństwa (także do beatyfikacji), natomiast trzy heroiczności cnót - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
- cudu przypisywanego wstawiennictwu Czcigodnego Sługi Bożego Henryka Ernesta Shawa, wiernego świeckiego i ojca rodziny, urodzonego 26 lutego 1921 r. w Paryżu (Francja) i zmarłego 27 sierpnia 1962 r. w Buenos Aires (Argentyna);
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.