Reklama

Franciszek

Pierwsze dni nowego pontyfikatu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież Franciszek zawierzył pontyfikat Maryi

W dzień po wyborze na Stolicę Piotrową, 14 marca br., wczesnym rankiem nowo wybrany Ojciec Święty Franciszek udał się do Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie, aby złożyć hołd Maryi i zawierzyć Jej swój pontyfikat. Uczynił to, co zapowiedział w dniu wyboru na papieża, przemawiając z loggii Bazyliki Watykańskiej do wiernych witających go na Placu św. Piotra. Przybył do Matki Bożej z bukietem kwiatów. W tej pierwszej w nowym pontyfikacie wizycie Ojcu Świętemu towarzyszył m.in. prefekt Domu Papieskiego abp Georg Gänswein, sekretarz Benedykta XVI, a także niektórzy kardynałowie i arcybiskupi. Papież Franciszek modlił się przed ołtarzem Matki Bożej w kaplicy Salus Populi Romani. Pozdrowił także oczekujących na niego kapłanów, braci oraz tych, którzy modlili się w kaplicy, gdzie św. Ignacy Loyola odprawiał pierwszą Mszę św.

Bez krzyża nie jesteśmy uczniami Chrystusa

- Bez krzyża możemy być księżmi, biskupami, kardynałami, papieżami, ale nie jesteśmy uczniami Pana - powiedział papież Franciszek w improwizowanej homilii wygłoszonej w języku włoskim podczas swej pierwszej Mszy św. po wyborze na biskupa Rzymu, którą odprawił razem z kardynałami elektorami w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie. Papież Franciszek wskazał, że trzeba podążać przez życie w obecności Boga, jak Abraham; budować Kościół z „żywych kamieni”, którymi jesteśmy, zjednoczeni przez Ducha Świętego; i wyznawać Chrystusa. Bez tego bylibyśmy tylko „pobożną organizacją pozarządową”. Bez podążania za Bogiem zamknęlibyśmy się w sobie, bez budowania na Chrystusie stawialibyśmy jak dzieci zamki na piasku, a bez wyznawania Chrystusa wyznawalibyśmy „diabelską światowość”. „Kto nie modli się do Pana, modli się do diabła” - powiedział Ojciec Święty. Zwrócił uwagę, że w tym podążaniu, budowaniu i wyznawaniu zdarzają się ruchy do tyłu. Świadczą o tym słowa Piotra, który wprawdzie chciał iść za Chrystusem, ale nie drogą krzyża. Jednak „bez krzyża nie jesteśmy prawdziwymi uczniami Chrystusa. Tylko wyznając krzyż, jesteśmy Kościołem” - tłumaczył papież Franciszek. Życzył wszystkim, by Duch Święty za wstawiennictwem Matki Bożej udzielił im łaski wyznawania Chrystusa Ukrzyżowanego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ojciec Święty nie przemawiał z tronu, lecz jak zwykły ksiądz - zza stojącej obok ołtarza ambony. Przy ołtarzu papieżowi Franciszkowi towarzyszyli kardynałowie: Giovanni Battista Re - najstarszy nominacją elektor z grona kardynałów biskupów, oraz kard. Tarcisio Bertone - kamerling Kościoła Rzymskiego. W liturgii uczestniczyła także grupa pracowników Stolicy Apostolskiej. Msza św. sprawowana była po łacinie, śpiewał Chór Kaplicy Sykstyńskiej.

Rzecznik prasowy Watykanu o nowym pontyfikacie

O poprawne nazywanie nowego papieża „Franciszkiem”, a nie „Franciszkiem I”, zaapelował podczas spotkania z dziennikarzami rzecznik prasowy Watykanu ks. Federico Lombardi SI. Dodał, że jest to odniesienie do św. Franciszka z Asyżu.

Ks. Lombardi zdradził dziennikarzom, że wracając z Bazyliki Watykańskiej do Domu Świętej Marty, nowy Papież zrezygnował z podstawionego specjalnego samochodu papieskiego i wsiadł do busa razem z innymi kardynałami. Podczas wieczerzy w dniu wyboru Papież powiedział żartobliwie do kardynałów elektorów: „Niech Bóg wam wybaczy to, co mi uczyniliście”. Rzecznik prasowy Watykanu poinformował ponadto, że 13 marca wieczorem Ojciec Święty odbył rozmowę telefoniczną z Benedyktem XVI. Zapowiedział też, że papież Franciszek uda się wkrótce do Castel Gandolfo do Papieża emeryta.

Rzecznik Watykanu mówił też o wizycie Papieża w Bazylice Santa Maria Maggiore w dzień po wyborze i udaniu się do Domu Kapłańskiego na via della Scorfa. Papież Franciszek osobiście zabrał stamtąd swoje rzeczy i zapłacił rachunek za pobyt. Papież spotkał się także z najbliższymi współpracownikami. Po swojej pierwszej Mszy św. papieskiej w Kaplicy Sykstyńskiej papież Franciszek miał udać się do apartamentów papieskich i zdjąć z nich pieczęcie, aby umożliwić rozpoczęcie niezbędnych prac remontowych. W czasie trwania remontu miejscem zamieszkania Papieża jest Dom Świętej Marty.

Reklama

Jedno z pytań dziennikarzy obecnych na konferencji prasowej dotyczyło języków, jakimi włada Ojciec Święty. Według rzecznika Watykanu, są to - obok hiszpańskiego - włoski, angielski, niemiecki i francuski. - Ojciec Święty zna też zapewne portugalski - dodał ks. Lombardi.

Kościół odbiciem blasku Chrystusa

15 marca papież Franciszek spotkał się w Sali Klemetyńskiej Pałacu Apostolskiego z członkami Kolegium Kardynalskiego. Powiedział wtedy m.in.: „Nigdy nie ulegajmy pesymizmowi i temu zgorzknieniu, jakie każdego dnia proponuje nam diabeł. Nie ulegajmy pesymizmowi i zniechęceniu: mamy mocną pewność, że Duch Święty daje Kościołowi wraz ze swym potężnym tchnieniem odwagę, by wytrwać, a także poszukiwać nowych metod ewangelizacji, aby nieść Ewangelię aż po krańce ziemi (por. Dz 1, 8). Prawda chrześcijańska jest pociągająca i przekonująca, ponieważ odpowiada na głęboką potrzebę ludzkiej egzystencji, głosząc w sposób przekonujący, że Chrystus jest jedynym Zbawicielem całego człowieka i wszystkich ludzi. Przepowiadanie to jest nadal aktualne tak, jak było w początkach chrześcijaństwa, kiedy dokonywało się pierwsze wielkie misyjne rozprzestrzenianie się Ewangelii.

Naprzód, Drodzy Bracia! Być może połowa z nas jest ludźmi w podeszłym wieku. Starość - lubię tak to określać - jest siedzibą mądrości życia! Starcy posiadają mądrość zdobytą w przeciągu całego życia, jak starzec Symeon czy prorokini Anna w świątyni jerozolimskiej, i to właśnie ta mądrość pozwoliła im rozpoznać Jezusa. Dawajmy tę mądrość ludziom młodym jak dobre wino, które z biegiem lat staje się lepsze! Dawajmy młodym mądrość życia! Przychodzi mi na myśl to, co pewien niemiecki poeta mówił o starości: «Es ist ruhig, das Alter, und fromm»: Starość jest czasem spokoju i modlitwy. Trzeba młodym dawać tę mądrość.

Powracacie obecnie do swoich stolic, by nadal pełnić waszą posługę, ubogaceni doświadczeniem tych dni, tak bardzo pełnych wiary i komunii kościelnej. To wyjątkowe i niezrównane doświadczenie pozwoliło nam zrozumieć dogłębnie piękno rzeczywistości kościelnej, która jest odbiciem blasku Chrystusa Zmartwychwstałego. Pewnego dnia zobaczymy to przepiękne oblicze Zmartwychwstałego Chrystusa!”. Tymi słowami Ojciec Święty Franciszek zakończył przemówienie do kardynałów i powierzył wstawiennictwu Matki Bożej swoją posługę oraz oczekiwania i nadzieje całego świętego Ludu Bożego.

2013-03-18 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież wzywa do modlitw o pokój na Ukrainie i za ofiary lawiny błotnej w Afganistanie

[ TEMATY ]

papież

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Do zawierzenia Matce Bożej obecnej trudnej sytuacji na Ukrainie i do modlitw za ofiary napięć w tym kraju a także lawiny w Afganistanie, wezwał wiernych papież Franciszek. Mówił o tym w pozdrowieniach do pielgrzymów zgromadzonych 4 maja na Placu św. Piotra w Watykanie w związku z modlitwą Regina Caeli. Ojciec Święty zapowiedział również, że odwiedzi wkrótce rzymską klinikę im. Gemellego, obchodzącą obecnie 50-lecie istnienia.

Oto polski tekst wypowiedzi papieskiej:
Drodzy bracia i siostry,
pragnę prosić was o zawierzenie Matce Bożej sytuacji na Ukrainie, gdzie nie ustają napięcia. Sytuacja jest poważna. Modlę się wraz z wami za ofiary ostatnich dni, prosząc, aby Pan napełnił serca wszystkich uczuciami pokoju i braterstwa.
Módlmy się też za zmarłych w wyniku ogromnej lawiny błotnej, która dwa dni temu spadła na małą wioskę w Afganistanie. Niech Bóg Wszechmogący, który zna imię każdej ofiary, przyjmie ich wszystkich w swym pokoju a tym, którzy przeżyli, niech da siłę kroczenia naprzód przy poparciu ze strony tych, którzy działają, aby ulżyć ich cierpieniom.
Drodzy bracia i siostry,
dzisiaj jest Narodowy Dzień Uniwersytetu Katolickiego pw. Najświętszego Serca, przebiegający "Z młodymi, głównymi twórcami przyszłości". Jaki piękny temat! Ilu młodych jest tu dzisiaj? Ilu? To wy jesteście twórcami przyszłości! Wy weszliście w przyszłość, w historię. Taki jest temat dnia dzisiejszego. Modlę się za ten wielki uniwersytet, aby był wierny swemu pierwotnemu i aktualnemu posłannictwu w dzisiejszym świecie. Wkrótce, jeśli Bóg pozwoli, odwiedzę tu, w Rzymie, Wydział Medycyny i Chirurgii oraz klinikę im. Gemellego, która obchodzi 50 lat istnienia i należy do Uniwersytetu Najświętszego Serca.
Pozdrawiam wszystkich was, wierni rzymianie i pielgrzymi! Szczególnie wiernych z diecezji parmeńskiej ze swym biskupem Enrico Solmim i z licznymi młodymi, odbywającymi wędrówkę o nazwie "Sobór Młodych". Piekna nazwa! Naprzód! Szerokiej drogi wszystkim!
Pozdrawiam Stowarzyszenie "Meter", które od prawie 20 lat walczy z wszelkimi formami wykorzystywania nieletnich. Dziękuję za wasze zaangażowanie! A także uczestników Marszu dla Życia, który w tym roku ma charakter międzynarodowy i ekumeniczny. Życzę wszystkiego najlepszego organizacji "Meter" i uczestnikom Marszu dla Życia - idźcie dalej i róbcie to.
Pozdrawiam stowarzyszenia "Sourds" z Lyonu, "Il portico" z Padwy i "Jardin de los ninos" {Ogród dzieci] z Argentyny; siostry nauczycielki od św. Doroty; melchitów z Australii i wiernych z Alcorcón w Hiszpanii; dzieci polskie z Rybniku, podążające za błogosławionym Piotrem Jerzym Frassatim; chór i zespół z Lenoli, chóry z diecezji Udine i stowarzyszenia Kamperowców Włoskich [miłośników turystyki karawaningowej - KAI].
Dziękuję za obecność wszystkim grupom parafialnym i młodzieżowym!
Wszystkim wam życzę dobrej niedzieli. Smacznego i do zobaczenia!

CZYTAJ DALEJ

Zmarła Zofia Czekalska "Sosenka", uczestniczka Powstania Warszawskiego

2024-05-14 19:24

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Zofia Czekalska

Portret z wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego/autor zdjęcia: Agata Kowalska

Zofia Czekalska „Sosenka”

Zofia Czekalska „Sosenka”

Zofia Czekalska "Sosenka", powstańcza łączniczka w zgrupowaniu "Chrobry II", sanitariuszka, zmarła w wieku 100 lat. Informację o jej śmierci przekazał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Pani Zofio, +Sosenko+ - dziękujemy za wszystko. Warszawa zawsze będzie o pani pamiętać" - napisał.

"+Pani jest coraz młodsza!+ - mówiłem za każdym razem, kiedy się spotykaliśmy. I to nie była urzędowa uprzejmość. Bo tych pokładów energii i zapału, które miała zawsze w sobie, mógłby jej pozazdrościć każdy (ja z całą pewnością zazdrościłem). Bo za każdym razem zarażała uśmiechem, który praktycznie nigdy nie schodził z jej twarzy" - napisał na platformie X prezydent Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Pianiści z całego świata zagrają w Kłodzku

2024-05-15 16:35

stevepb/pixabay.com

Fani muzyki klasycznej będą zachwyceni rozpoczynającym się XXVI Kłodzkim Konkursem Pianistycznym, który po raz pierwszy będzie miał rangę międzynarodową i dlatego będzie to też - I International Kłodzko Piano Competition. Klasyka łączy się z nowoczesnością, bo utwory muzyczne będą do słuchania zarówno stacjonarnie jak i online.

Ten międzynarodowy konkurs pianistyczny odbędzie się w 17-18 maja 2024 roku. Konkurs odbywać się będzie na dwóch płaszczyznach – stacjonarnej na Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Kłodzku oraz online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję