Nagraliśmy kolejną Ewangelię w wirtualnej rzeczywistości (VR). Tym razem, dzięki tej technologii, będziemy mogli sami uczestniczyć w scenie uzdrowienia niewidomego pod Jerychem. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby jak najlepiej oddać to, co przekazuje nam Pismo Święte. Uzdrowienie niewidomego nastąpiło podczas wędrówki Jezusa do Jerozolimy, kiedy to spotkał niewidomego wołającego: "Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną!" — jak opisują to Ewangelie.
To wszystko przekazuje nam Ewangelia, a już jesienią, każdy z nas będzie mógł doświadczyć tych wydarzeń w Miejscu Słowa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
mat. prasowy
Dzięki technologii VR, zakładając specjalne gogle, widzimy obraz 360 stopniach. Słyszymy dźwięk, który podąża za ruchami naszej głowy — tak samo, jak w prawdziwym życiu. To daje wrażenie realnego uczestnictwa w wydarzeniu, które miało miejsce około 2000 lat temu. Wszystko po to, aby pomóc nam zrozumieć to, co Jezus zostawił nam w Piśmie Świętym i odnaleźć jego aktualne przesłanie.
Przygotowanie sceny wymagało dokładnych konsultacji z biblistami, aby wiernie odtworzyć realia biblijne. Scenografia, stworzona pod kierownictwem Piotra Zawady, obejmowała specjalne zaprojektowanie i zbudowanie konstrukcji przypominających zabudowania na drodze do Jerycha. Po długich poszukiwaniach znaleźliśmy miejsce w Polsce, w kamieniołomach w Piechcinie, które w sposób idealny odzwierciedla pustynny krajobraz
mat. prasowy
Reklama
Na planie było nas łącznie ponad 100 osób. Kluczowa była charakteryzacja — stroje oraz makijaż. Część kostiumów mieliśmy jeszcze z poprzedniej produkcji, jednak przy tak dużym planie zdjęciowym konieczne było doszycie wielu dodatkowych kostiumów. Dzięki pracy Katarzyny Zawał, wszyscy aktorzy wyglądali jak pielgrzymi z czasów Jezusa.
Nie jest dla nas wymogiem, aby wszystkie osoby zaangażowane w produkcję były katolikami, lecz zależy nam, aby każdy uczestnik był otwarty na Jezusa i Ewangelię - dzięki temu jest w stanie poczuć przesłanie produkcji i jak najlepiej oddać je w pełnionej funkcji. Dla przykładu operator kamery, Andrii Schramko z Warszawy należy do Kościoła Prawosławnego, co wzbogaciło nasze przedsięwzięcie o wymiar ekumeniczny.
mat. prasowy
Cały dzień produkcji był dniem poświęconym Ewangelii, dlatego podczas planu nie mogło zabraknąć spotkania z Jezusem w Jego Słowie oraz Eucharystii. Odbyła się Msza Święta, którą odprawił o. Leonard Bielecki OFM — opiekun duchowy Miejsca Słowa - wraz z obecnymi na planie księżmi. Założeniem było stworzenie atmosfery modlitwy i kontemplacji, wierząc, że produkcja pomoże wszystkim zaangażowanym w tworzenie Ewangelii w VR głębiej zrozumieć i przeżyć Słowo Boże.