Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 1/2013, str. 6

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jasnogórska szopka

Z Dzieciątkiem i dla dzieci

Jasnogórska szopka bożonarodzeniowa należy do szopek „żywych” - w plenerowej scenerii, na ok. 2,5 tys. m2 powierzchni ogrodu jasnogórskiego, obok Świętej Rodziny otoczonej pasterzami i aniołami, swoje zagrody mają także żywe zwierzęta. Szopka nawiązuje do Roku Wiary. Przypomina pierwsze słowa Credo: „Wierzę w Boga Ojca wszechmogącego (...). I w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego, (...) który (...) narodził się z Maryi Panny”. - Nowością szopki jest druga część, współczesna, która nawiązuje do rodziny i do dzieci niechcianych - wyjaśnił o. Bronisław Kraszewski, paulin, jasnogórski dekorator i budowniczy szopki. W szopce umieszczono hasła związane z dziećmi niepełnosprawnymi, które są wspaniałym darem dla rodziców: „Moi rodzice nie wiedzieli..., a dziś nazywają mnie księżniczką”; „Jestem szczęśliwy, a wy?”; „Nie jestem dzieckiem źle poczętym”; „Dziękuję, że jestem”; „Mamusiu, tatusiu, dziękuję za życie”.

Wśród żywych zwierząt tradycyjnie gości oślica Amelka, są także kozy, barany, dwa kucyki (które można pogłaskać), bażanty, kaczki, kury oraz po raz pierwszy pawie. Szopka czynna będzie do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową, która przypada w tym roku 13 lutego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Święta na Jasnej Górze

W polskim Betlejem

Reklama

Pasterka Bożego Narodzenia zgromadziła w Bazylice Jasnogórskiej kilka tysięcy osób - częstochowian i pielgrzymów. Eucharystii przewodniczył generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski. - Ten dany przez Boga znak w betlejemską noc ogłosił światu pierwszeństwo duszy nad ciałem, prymat miłości nad techniką i cywilizacją materialną. Temu znakowi z nieba świat się sprzeciwił - powiedział w homilii o. Matuszewski. - Zamazywanie i usuwanie Bożego znaku trwa po dzień dzisiejszy. Wystarczy spojrzeć na niektóre kartki świąteczne, gdzie nie ma znaków religijnych, wszystko po to, aby odwrócić uwagę od tego szczególnego znaku - znaku stajni i żłóbka. Znak ten jest bardzo niewygodny dla liderów laicyzacji i bezbożnictwa.

Przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski na zakończenie Pasterki powiedział: - Dzisiejszej nocy jesteśmy pasterzami, którzy wyszli ze swoich domów. Porzuciliśmy szałasy, bo usłyszeliśmy głos: „Idźcie na Jasną Górę. Tam, w polskim Betlejem, rodzi się dla was Bóg, Chrystus Pan”. Oprawę muzyczną Pasterki przygotowała Jasnogórska Orkiestra Dęta.

Sumę w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia odprawił na Jasnej Górze metropolita częstochowski abp Wacław Depo. - Potrzebujemy tej dzisiejszej uroczystej radości, bo ona pozwala nam uwierzyć na nowo, że życie nasze jest wielkim i podstawowym darem pochodzącym od Boga, darem, którego nie można zmarnować. Każdy z nas jest Bogu potrzebny i przez Niego miłowany - mówił w homilii abp Depo. - Módlmy się za cały świat, za Kościół, za naszą Ojczyznę, żeby mogła być nadal miejscem narodzin Jezusa, Zbawiciela człowieka. I przez pośrednictwo Jego i naszej Matki, aby była Ojczyzną, domem Boga z ludźmi, i ludzi pomiędzy sobą - powiedział. Oprawę muzyczną przygotowały: Jasnogórski Chór Chłopięcy „Pueri Claromontani” i Zespół Wokalny „Camerata”.

Krótko

W dniach 6 -7 grudnia odbyła się 24. Ogólnopolska Pielgrzymka Pszczelarzy oraz 8. Krajowa Konferencja Pszczelarska. 7 grudnia, we wspomnienie patrona pszczelarzy - św. Ambrożego, Eucharystii dla pielgrzymów przewodniczył bp Piotr Skucha z Sosnowca. Obecny był Tadeusz Sabat, prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego.

W dniach 17-21 grudnia w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej trwały prace konserwatorskie. Najważniejszą ich częścią było przygotowanie do montażu nowej kasety dla Obrazu. Montaż jest planowany na początek 2013 r. Zamknięcie Kaplicy było także okazją do ponownego sprawdzenia stanu Cudownego Obrazu. Dokonał tego prof. Wojciech Kurpik, wieloletni konserwator Obrazu Matki Bożej. - Stan Obrazu jest stabilny - stwierdził konserwator.

22-23 grudnia odbyło się coroczne spotkanie wigilijne kleryków paulińskich WSD Ojców Paulinów na Skałce w Krakowie z rodzicami i rodzinami. Mszy św. 22 grudnia przewodniczył o. Michał Lukoszek, rektor paulińskiego seminarium.

Zapowiedzi

Noworoczny Koncert Jasnogórskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Marka Piątka odbędzie się w sobotę 26 stycznia o godz. 17.30 w Sali o. Kordeckiego. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2013-01-02 11:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wojna na Ukrainie skończy się w listopadzie? Politico o amerykańsko-rosyjskim planie pokojowym

2025-11-19 18:07

[ TEMATY ]

wojna na Ukrainie

plan pokojowy

zakończenie

amerykańsko‑rosyjski

PAP

Prezydent USA Donald Trump

Prezydent USA Donald Trump

Biały Dom zamierza przedstawić Ukrainie uzgodniony z Rosją plan pokojowy jako „fakt dokonany” - donosi w środę Politico. Urzędnicy administracji uważają, że są w stanie skłonić ukraińskiego prezydenta do jego akceptacji z uwagi na jego osłabioną pozycję i że uda się zakończyć wojnę jeszcze w listopadzie.

Według portalu, który powołuje się na rozmowy z urzędnikami administracji Donalda Trumpa, amerykańska propozycja będzie „rozsądna”, a prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski będzie musiał ją zaakceptować, biorąc pod uwagę pogarszającą się sytuację na froncie i aferę korupcyjną dotyczącą jego najbliższego otoczenia.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

[ TEMATY ]

nowenna

Chrystus Król

Adobe Stock

O Królu pokoju, spraw pokój w sercu moim, wróć ciszę duchowi mojemu, abym mógł na każdym miejscu modlić się, wznosząc czyste ręce (św. Rafał Kalinowski).
CZYTAJ DALEJ

Stanowisko KEP odnośnie do godności osobowej i prawa do chrztu dzieci poczętych metodą in vitro

2025-11-20 10:23

[ TEMATY ]

chrzest

in vitro

Adobe Stock

Każde dziecko poczęte w jakikolwiek sposób jest obdarowane godnością osobową i w całej pełni jest podmiotem prawa naturalnego oraz praw cywilnych i kościelnych – czytamy w Stanowisku Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych odnośnie do godności osobowej i prawa do chrztu dzieci poczętych metodą in vitro.

W przestrzeni publicznej coraz częściej pojawiają się pytania o udzielanie sakramentu chrztu świętego dzieciom poczętym i urodzonym metodą zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro). Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych publikuje stanowisko w tej sprawie, przypominając nauczanie Kościoła katolickiego o niezbywalnej godności osoby ludzkiej od jej poczęcia, o niemoralności procedury in vitro oraz wyjaśniając problematykę związaną z posługą sakramentalną wobec tych dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję