Reklama

Dziękowali za plony

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Staszowie

Uroczystą Mszą dziękczynną w kościele św. Bartłomieja rozpoczęły się staszowskie dożynki gminne.
W progach świątyni delegacje poszczególnych miejscowości, niosące barwne wieńce witał ks. prał. Henryk Kozakiewicz.
- Przynosicie dziś tu, do tej naszej Matki Kościołów owoce pracy waszych rąk, po to by wyrazić za nie wdzięczność Panu Bogu, by podziękować za ten chleb powszedni i prosić, aby nigdy go nie zabrakło - mówił Ksiądz Prałat.
Dożynkowej Mszy św. przewodniczył ks. kan. Edward Zieliński, proboszcz parafii św. Barbary.
Ze świątyni dożynkowy orszak przemaszerował na centralny plac miasta, prowadzony przez starostów święta plonów. W tym roku ta zaszczytna funkcja przypadła w udziale Elżbiecie Charze i Zdzisławowi Małasowi.
Pani Elżbieta mieszka w Jasieniu, gdzie wraz z mężem prowadzi słynne w regionie gospodarstwo ekologiczne i agroturystyczne „Ekorab”. Na 16 hektarach Charowie uprawiają zboża, trawy, groch, fasolę, ziemniaki i różne warzywa. Posiadają również kilkuhektarowy sad z wiśnią, aronią, śliwami, jabłoniami i porzeczkami. Oprócz tego hodują kilka krów rasy czerwono-białej i świnie rasy puławskiej. Sztandarowym produktem „Ekorabu” jest pszenica orkiszowa o wyjątkowych aspektach odżywczych i leczniczych, cenionych już w średniowieczu. Mąka orkiszowa wytwarzana przez Charów została wpisana na listę produktów tradycyjnych.
Orkisz uprawiany jest także w gospodarstwie Zdzisława Małasa z Woli Osowej. Starosta staszowskiego święta plonów użytkuje metodami ekologicznymi 27 hektarów gruntu.
Na staszowskim Rynku, już wczesnym rankiem rozstawiona została tradycyjna wiejska zagroda, gdzie można było zobaczyć pokazy dawnych rzemiosł i codziennych gospodarskich prac: wypieku chleba, cięcia drewna, młócenia cepami, wyrobu mąki na kamiennych żarnach i wielu, wielu innych.
Otwarcia oficjalnej części dożynek dokonał burmistrz Andrzej Iskra. Chwilę później swój koncert rozpoczęła Orkiestra Dęta KiZChS „Siarkopol”. Po niej na scenie pojawił się Zespół Piesni i Tańca „Skokotliwi”. Wieczorem przyszła kolej na występy gwiazd. W tym roku dla staszowskiej publiczności wystąpili: Kabaret Skeczów Męczących i Agnieszka Włodarczyk.

Reklama

Rafał Staszewski

W Nowym Narcie

15 sierpnia świętujemy Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, która po trudach ziemskiej wędrówki spoczęła w ramionach Syna. W tym dniu również gospodarze naszej parafii mogli odpocząć przy swojej Matce i dziękować za obfite plony zebrane podczas tegorocznych żniw. Tradycyjnie już sołtysowe trzech miejscowości wchodzących w skład parafii złożyli przed obliczem Maryi przepiękne dożynkowe wieńce, które podczas uroczystej Sumy poświęcił proboszcz parafii ks. Stanisław Czachor. W swoim kazaniu duszpasterz mówił głównie o znaczeniu słowa „dziękuję” wobec Boskiej hojności oraz znaczeniu pracy na roli dla całego społeczeństwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Magdalena Stój

W Baćkowicach

Uroczystość Wniebowzięcia NMP była okazją do podziękowania Panu Bogu za plony ziemi. O godz. 12 uroczystości rozpoczęły się w kościele parafialnym Sumą. Głównym celebransem i kaznodzieją był o. Jan Kupka, nasz rodak. Na początku Mszy św. o. Jan poświęcił przyniesione wieńce dożynkowe i wyruszyła procesja dookoła kościoła. W procesji były niesione poświęcone wieńce. Każdy z nich był owocem ciężkiej pracy na polu i sporego wysiłku włożonego w przygotowanie kompozycji ze zbóż i kwiatów. Symbolika wieńców była eucharystyczna, nie brakowało również odniesień do Roku Kapłaństwa. Wraz z wieńcami zostały przyniesione jako dar ołtarza bochenki chleba wypieczone z tegorocznego zboża. Symbolika chleba była głównym tematem kazania o. Jana. W swoim przemówieniu rozwinął on treści zawarte w modlitwie, którą kapłan odmawia w czasie ofiarowania chleba we Mszy św. „Błogosławiony jesteś, Panie Boże wszechświata, bo dzięki Twojej hojności otrzymaliśmy chleb, który jest owocem ziemi i pracy rąk ludzkich; Tobie go przynosimy, aby stał się dla nas chlebem życia”.

Reklama

Ks. Robert Capała

W Bojanowie, Pilchowie, Woli Rzeczyckiej, Majdanie Zbydniowskim

Dożynki to czas dziękczynienia składanego Bogu za zebrane plony - akcentował niżański dziekan, ks. Franciszek Grela, przewodnicząc okolicznościowej Mszy św. w Bojanowie. Tradycyjne święto plonów obchodzono w wielu innych miejscowościach - Pilchowie, Woli Rzeczyckiej, Majdanie Zbydniowskim...
Mieszkańcy subregionu dolnosańskiego są bardzo mocno przywiązani do tradycji dożynkowych. Uroczystości z tym związane organizują poszczególne parafie i gminy, zapraszając lokalną społeczność do uczestnictwa w modlitwie dziękczynnej i plenerowych imprezach. Tak było i w tym roku.
W homiliach kapłani podkreślali dobroć Boga, który błogosławi rolnikom w ich trudzie dla dobra nas wszystkich. Nawiązywali też do znaczenia chleba w ludzkim życiu - zarówno chleba doczesnego, jak i dającego życie wieczne. Akcentowano rolę modlitwy dziękczynnej, jakże znamiennej dla uroczystości dożynkowych.
Uwagę zwracały piękne, kolorowe wieńce dożynkowe, poświęcone podczas okolicznościowych Mszy św. Prezentowano je w bogatej oprawie artystycznej, przybliżającej dorobek kulturalny danej miejscowości. Oklaskiwano zespoły ludowe, grupy działające w ośrodkach kultury, dziękując dzieciom, młodzieży i dorosłym za doznane przeżycia. Dożynki to czas radości i zabawy. O taką dobrą zabawę zadbali organizatorzy dożynkowych imprez, zapraszając gości z różnych stron Polski. Warto tu wspomnieć o Teatrze Ognia, który wystąpił w Majdanie Zbydniowskim, oraz historycznych walkach rycerskich, zaprezentowanych w Woli Rzeczyckiej.

Piotr Jackowski

W Połańcu

Tradycją stało się już, że gminne dożynki co roku odbywają się w innej miejscowości. Tym razem uroczyste zakończenie żniw świętowano w Maśniku.
Wczesnym popołudniem na placu przy remizie strażackiej rozpoczęła się polowa Msza św., podczas której dziękowano za plony. Celebrowali ją księża Józef Grabda - proboszcz parafii Ruszcza i Witold Dobrzański - dziekan dekanatu połanieckiego. Wśród gości dożynek byli m.in.: wicewojewoda świętokrzyski Piotr Żołądek, a także parlamentarzyści: Krzysztof Lipiec, Marek Kwitek i Andrzej Pałys. Listy z życzeniami dla rolników nadesłali także Przemysław Gosiewski i Jarosław Rusiecki.
Licznie przybyłych na święto plonów mieszkańców gminy przywitali burmistrz Jacek Tarnowski i przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Lolo.
- Dożynki są pięknym, staropolskim obyczajem, który wieńczy całoroczny trud rolników. Dziękujemy dzisiaj Panu Bogu za największy skarb tego trudu, za chleb - powiedział burmistrz J. Tarnowski. Gospodarzami dożynek byli Marzena Świątek i Stanisław Wolak - oboje z Maśnika. Pani Marzena posiada czterohektarowe gospodarstwo, nastawione głównie na produkcję truskawek. Gospodarz święta plonów prowadzi gospodarstwo o powierzchni 7, 5 hektara. Uprawia głownie zboża i ziemniaki. Hoduje także trzodę chlewną. Co roku sprzedaje około 50 tuczników.
Po części obrzędowej przyszła kolej na występy sceniczne. Dla publiczności wystąpiły formacje działające przy połanieckim Centrum Kultury i Sztuki. Wieczorem rozpoczęła się zabawa taneczna.

Rafał Staszewski

W Osieku

W tym roku po raz pierwszy Osiek obchodził gminne święto plonów. Zorganizowano je we wsi Mucharzew.
Dla mieszkańców Mucharzewia ten dzień był wyjątkowy nie tylko ze względu na uroczystość dożynkową. Przed rozpoczęciem tradycyjnych obrzędów zwiastujących koniec żniw dokonano poświęcenia i oficjalnego otwarcia świetlicy, która służyć ma mieszkańcom do spotkań, zebrań i prowadzenia szeroko pojętej działalności kulturalnej. Świetlica kosztowała 550 tys. zł i w całości sfinansowana została z budżetu gminy. W przyszłości ma tutaj mieścić się biblioteka, siłownia i kafejka internetowa. Już teraz zagospodarowały się w niej Koło Gospodyń Wiejskich i Klub Seniora.
- To piękna pamiątka roku nawiedzenia naszej wspólnoty przez Matkę Bożą - powiedział ks. Krzysztof Lechowicz, proboszcz parafii w Strzegomiu, dokonując poświęcenia świetlicy.
Uroczystego otwarcia obiektu dokonali burmistrz Osieka Włodzimierz Wawrzkiewicz i starosta staszowski Romuald Garczewski.
Gminne święto plonów rozpoczęli swoim wystąpieniem Lucyna Kubik - sołtys Mucharzewia oraz radny z tej miejscowości Marek Cebula. Gospodarzami święta plonów byli Barbara Gębalska z Lipnika i Leszek Kubicki z Mucharzewia.
Po przywitaniu przybyłych gości, przyszła pora na prezentacje dożynkowych wieńców, poświęconych wcześniej podczas Mszy w kościele pw. św. Stanisława w Osieku. Oceniało je jury w składzie: Magdalena Marynowska, ks. Krzysztof Lechowicz, Barbara Wyrzykowska i Wiesław Kopeć. Komisja za najpiękniejszy uznała wieniec z Trzcianki, wykonany przez Krystynę i Janusza Wyrazików.
Wieczorem dożynkowi goście bawili się przy muzyce zespołów Efekt i Drims.

Rafał Staszewski

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdy Jezus kazał paralitykowi wstać, okazał swoją wszechmoc

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

źródło: wikipedia.org

Mozaika, Sant’Apollinare Nuovo, VI w.

Mozaika, Sant’Apollinare Nuovo, VI w.

Rozważania do Ewangelii Mt 9, 1-8.

Czwartek, 4 lipca. Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Elżbiety Portugalskiej

CZYTAJ DALEJ

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do zrozumienia

2024-06-25 14:26

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

starczów

ks. Daniel Rydz

ks. Andrzej Adamiak

Drogi Księże Danielu, jesteśmy dumni z Twojej posługi wśród nas. Jesteśmy wdzięczni Bogu za dar Twojej osoby, a Tobie za świadectwo słowem i czynem o swoim kapłańskim powołaniu.

Tymi słowami dziękowali ks. Danielowi Rydzowi wierni z parafii św. Jana Chrzciciela, dla których przez ostatnie pięć lat był nie tylko duchowym przewodnikiem, ale także niezawodnym wsparciem, wzorem do naśladowania i prawdziwym przyjacielem.

CZYTAJ DALEJ

50 szopek na wystawie u franciszkanów

2024-07-05 12:16

jms

    Do końca sierpnia, codziennie od godz. 10.00 do 18.00, w auli bł. Jakuba w klasztorze Franciszkanów w Krakowie (wejście od Plant) można oglądać szopki krakowskie. W tym roku jest ich 50!

    - Pretekstem do zorganizowania letniej wystawy jest trwający jubileusz 800-lecia przełomowych wydarzeń z życia św. Franciszka z Asyżu (2023-2026) oraz chęć zaprezentowania, szczególnie turystom, krakowskiej tradycji wywodzącej swój rodowód, podobnie jak wszystkie szopkarstwa świata, z Greccio – mówi Marek Markowski, inicjator przedsięwzięcia, twórca szopek, odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. I dodaje: - Szopkarstwo Krakowa, jako jedyne szopkarstwo, zostało umieszczone na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości prowadzonej przez UNESCO. Warto więc, kto nie odwiedzał Krakowa zimą, skorzystać z okazji i podziwiać te misternie zdobione budowle stworzone z miłości do Bożego Narodzenia i Krakowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję