Reklama

Poświęcenie pomnika Kazimierza Marii Osińskiego

Niedziela przemyska 31/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomnik Kazimierza Osińskiego, powstały z inicjatywy dyrektora Muzeum Ziemi Przemyskiej Mariusza Olbromskiego, jest dziełem utalentowanego przemyskiego rzeźbiarza Mariana Szajdy. Uroczystości z okazji poświęcenia pomnika rozpoczęły się w archikatedrze przy udziale bp. Adama Szala, dyrektora Muzeum Archidiecezji Przemyskiej ks. Marka Wojnarowskiego, w obecności rodziny Osińskich i pracowników Muzeum.
Przy pomniku dyrektor Olbromski mówił: „Budową tego pomnika chcemy wyrazić Kazimierzowi Osińskiemu wdzięczność za trud i wiele lat pracy na rzecz naszego Muzeum. Jest on postacią, która na trwałe wpisała się w historię przemyskiego grodu, dzieje nauki i kultury polskiej”.
Kazimierz Osiński urodził się 14 grudnia 1883 r. jako drugie z piętnaściorga dzieci Natalii i Michała Osińskich. Z rodzinnego domu wyniósł staranne wychowanie, przywiązanie do polskich tradycji patriotycznych, umiłowanie Ojczyzny, szacunek dla nauki i pracy społecznej. Od dzieciństwa Kazimierz przejawiał wszechstronne zainteresowania. Jak głosi rodzinna legenda, będąc w Krakowie złożył przed szablą i sukmaną Tadeusza Kościuszki przysięgę, że założy w Przemyślu muzeum. Odtąd całe jego życie było w jakiś sposób podporządkowane tej idei. Obdarzony wszechstronnym umysłem i wieloma talentami, zmieniał świat wokół siebie. Gruntowne wykształcenie, tytuł inżyniera architekta i wiedza w zakresie archeologii, sztuki, etnografii i innych dziedzin, zaowocowały w jego życiu. Z wielką pasją oddał się pracy naukowej i oświatowej. Ten niezwykle skromny, pracowity i aktywny człowiek zasłużył się dla Miasta i społeczeństwa w różnych dziedzinach. Pozostawił po sobie wiele zrealizowanych projektów architektonicznych, prowadził działalność pedagogiczną, ucząc w Jarosławiu, założył Towarzystwo Przyjaciół Nauki.
W czasie I wojny światowej, w czasie oblężeń Przemyśla, sprawował opiekę nad zbiorami muzealnymi i z narażeniem życia ratował kościelne dzwony. Wraz z wybuchem II wojny światowej został zmobilizowany do pułku saperów. Po klęsce wrześniowej szlaki wojenne zawiodły go do Palestyny i Egiptu. Dosłużył się stopnia kapitana i został uhonorowany m.in. Krzyżem Walecznych wraz z brytyjskim i egipskim odznaczeniem za udział w wojnie.
W 1947 r. powrócił do Ojczyzny i z pasją podjął obowiązki dyrektora muzeum. Trwało to jednak niedługo, gdyż władze komunistyczne aresztowały go 20 października 1950 r. Został skazany za tzw. „szeptaną propagandę” na trzy lata więzienia, z pozbawieniem praw publicznych i konfiskatą majątku. W celi przesiedział 14 miesięcy. Zwolniono go ze względu na ciężką chorobę nerek. Do pracy w muzeum już nie powrócił. Zmarł 4 lutego 1956 r., w wieku 72 lat. Został pochowany na cmentarzu w Przemyślu przy ul. Słowackiego.
Wystawę pamiątek rodziny Osińskich można oglądać codziennie w godzinach otwarcia Muzeum.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas na opłatku w Sejmie: współpraca to umiejętność ludzi mądrych

2025-12-18 13:59

[ TEMATY ]

sejm

opłatek

PAP/Marcin Obara

"Życzę wam, byście uczyli się współpracy. Współpraca jest umiejętność ludzi mądrych, głupi nie są do niej zdolni" - powiedział abp Adrian Galbas w czwartek podczas tradycyjnego spotkania opłatkowego parlamentarzystów w Sejmie.

Tradycyjne spotkanie opłatkowe parlamentarzystów w holu głównym Sejmu RP otworzyli gospodarze - Marszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty oraz Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. Marszałek Czarzasty w krótkim, osobistym wystąpieniu nawiązał do przewrotności historii, która sprawiła, że to on gości przedstawicieli Kościołów i kultywuje religijne tradycje w murach parlamentu. - Życzę wam pokoju, zdrowia i byście znaleźli spokój przy świątecznym stole. Przytulcie swoich bliskich. Życzę wam szczęścia, bo was kocham, lubię i szanuję - mówił do zgromadzonych.
CZYTAJ DALEJ

Kalendarz Adwentowy: Łaska wpleciona w rodowód

2025-12-16 21:00

[ TEMATY ]

Kalendarz Adwentowy 2025

Karol Porwich/Niedziela

• Rdz 49, 1a. 2. 8-10 • Mt 1, 1-17
CZYTAJ DALEJ

Watykan: nowy arcybiskup Nowego Jorku

2025-12-18 12:51

[ TEMATY ]

Stany Zjednoczone

BP KEP

Ojciec Święty przyjął rezygnację arcybiskupa Nowego Jorku, 75-letniego kard. Timothy Dolana z pełnienia posługi arcybiskupa metropolity Nowego Jorku i mianował jego następcą 58-letiego biskupa Ronalda A. Hicksa, dotychczasowego biskupa diecezji Joliet w stanie Illinois - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Arcybiskup Ronald Aldon Hicks urodził się 4 sierpnia 1967 r. w Harvey w stanie Illinois jako syn Ronalda i Roselee Hicks. Ma młodszego brata, Ricka. Dorastał w South Holland w stanie Illinois, gdzie uczęszczał do parafii św. Judy Apostoła i szkoły podstawowej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję