Reklama

Niedziela Legnicka

Dzień Skupienia Stowarzyszenia Rodzin Katolickich

Niedziela legnicka 47/2012, str. 7

[ TEMATY ]

rodzina

katolicy

stowarzyszenie

Jan Foremny

Proboszcz parafii ks. dr S. Kusik, duszpasterz rodzin ks. dr B. Wolański i wiceprezes SRK Dariusz Filistyński podczas spotkania w Bolesławcu

Proboszcz parafii ks. dr S. Kusik, duszpasterz rodzin ks. dr B. Wolański i wiceprezes SRK Dariusz Filistyński podczas spotkania w Bolesławcu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pytanie Jezusa Chrystusa z Ewangelii według św. Łukasza odbiło się mocnym echem w refleksji członków Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej na rejonowym Dniu Skupienia, 27 października w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bolesławcu. Do przemyślenia własnej postawy życiowej i działalności Stowarzyszenia skłoniła ich zarówno homilia ks. dziekana Stanisława Kusika podczas koncelebrowanej Mszy św., jak i duchowe doświadczenie peregrynacji obrazu św. Józefa i trwajcego Roku Wiary. Dzień Skupienia rozpoczyna też przygotowania do Kongresu Rodzin Diecezji Legnickiej, który odbędzie się 18 maja 2013 r. w Krzeszowie. Interesująca była również konferencja wygłoszona przez duszpasterza rodzin ks. dr. Bogusława Wolańskiego.

Wyjaśnienie symboliki ewangelicznej przypowieści o przeprawie Jezusa i Apostołów łodzią na drugi brzeg jeziora, o poczuciu opuszczenia przez Mistrza, gdy Nauczyciel zasnął, o strachu i samotności uczniów podczas nagłej burzy i wielkim szczęściu, gdy obudzony Pan ucisza nawałnicę, a także przybliżenie symboliki logo Roku Wiary, poprzedziły postawienie pytania o jakość wiary, „czemu tak nagle osłabła?”. Pytanie to skierowane jest nie tylko do Apostołów, ale do każdego z nas, do współczesnego świata, który zbytnio uwierzył w siebie. Zaczęto usuwać krzyże, opustoszały świątynie, odrzucono spowiedź, zaniedbano modlitwę. Udajemy, że jeszcze nie jest najgorzej, ale w każdej dziedzinie doświadczamy kryzysu. Jedyną nadzieją na wyjście z trudnej sytuacji, z pustyni życiowej jest powrót do modlitwy, karmienia się Ciałem Chrystusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dlatego w logo zaprojektowanym na czas przeżywania Roku Wiary łódź symbolizuje miejsce wspólnoty Jezusa ze swoimi uczniami, czyli Kościół. Celem podróży razem z Panem staje się dotarcie do portu - Królestwa niebieskiego, zrealizowanie powołania do świętości i radości życia wiecznego. Równie ważna jest symbolika masztu, którym w logo jest krzyż. On z narzędzia zbrodni stał się kluczem do nieba, nie jest znakiem śmierci, ale naszego odkupienia, naszej świętości, radości prawdziwego życia. To na nim zawieszony jest żagiel w kształcie Hostii, źródło życiowego napędu. Napis IHS jest skrótem pochodzącym z greki, a oznaczającym imię Jezus. Łódź - Kościół napędza siła Jezusa. Jezus jako Eucharystia jest cały czas w nim żywy, realnie obecny. Dlatego Sobór Watykański II nazwał Eucharystię źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego, siłą, która pozwala dotrzeć do portu zbawienia.

Reklama

Duszpasterz Rodzin zachęcał członków Stowarzyszenia do związania się na nowo z Chrystusem, częstego uczestnictwa w Mszy św. nie tylko w niedzielę, ale również w tygodniu, do adoracji przed Najświętszym Sakramentem, czerpania z najcenniejszego skarbu, jaki przekazuje nam św. Józef - wiary potwierdzonej życiem, karmiącej się modlitwą. W ten sposób wrócimy do równowagi, innym damy świadectwo, co spowoduje, że i my, i nasi bliźni odnajdą swoje „miejsce” w niebie.

W drugiej części spotkania formacyjnego przedstawiciele kół przy parafii pw. Ciała i Krwi Chrystusa oraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy z Bolesławca, świętych Apostołów Piotra i Pawła z Chojnowa i Osłej, Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jakuba z Lubania, Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny z Platerówki oraz z parafii pw. św. Józefa Robotnika w Zgorzelcu ukazali różnorodne formy pracy formacyjnej oraz działań na rzecz dzieci, seniorów, osób niepełnosprawnych. Do konkretnych wymiarów służby na rzecz bliźnich należy prowadzenie świetlic, organizacja wypoczynku, festynów, pielgrzymek, zajęć edukacyjnych, wydawanie żywności potrzebującym. Członkowie Stowarzyszenia podzielili się wiedzą, jak pozyskiwać fundusze na dary od Caritas, samorządów i sponsorów. Prezes Lidia Świątek, przedstawiając działalność Specjalistycznej Poradni Rodzinnej im. św. Józefa, zachęcała do kierowania ludzi, którzy potrzebują wsparcia prawnego, psychologicznego, duchowego, terapii do kilkunastu specjalistów z różnych dziedzin przyjmujących w poradni przy ul. Witelona 3 w Legnicy.

Reklama

Na spotkaniu omówiono także projekty zrealizowane przez Stowarzyszenie w trzech kwartałach tego roku przy dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu, władz samorządowych powiatu legnickiego i Chojnowa. Były one również pokazane jako przykłady dobrych praktyk na niedawnej wrocławskiej Ogólnopolskiej Konferencji pt. „Aktywność osób starszych i solidarność międzypokoleniowa - wyzwania dla regionu”. Duszpasterz Rodzin przypomniał także harmonogram przygotowań do Kongresu Rodzin.

Pokazano wsparcie, jakiego tej inicjatywie udzieliła Fundacja KGHM „Polska Miedź” oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przez dofinansowanie seniorów uczestniczących zarówno w konferencjach przygotowujących do kongresu, jak i w samym kongresie w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczęśliwa rodzina reklamą Boga

W ponad 140 miastach w Polsce odbywają się Marsze dla Życia i Rodziny. We Wrocławiu pochód przejdzie ulicami miasta 29 maja, a towarzyszyć mu będzie hasło „Rodzina bezcennym darem”. To 7. Marsz organizowany w Stolicy Dolnego Śląska. – Szczególny nacisk kładziemy na kwestię obrony rodziny oraz ochrony życia nienarodzonych dzieci. Manifestacja będzie potężnym zastrzykiem pozytywnego przekazu o życiu i sile rodziny – zapewniają organizatorzy.
Rodzina to miejsce realizacji powołania, także tego podstawowego – do świętości. Jak ją osiągnąć? – Trudno dziś, mówiąc o rodzinie, nie odwołać się do adhortacji papieża Franciszka „Amoris laetitia”, rozpoczynającej się słowami: „radość miłości przeżywana w rodzinach jest także radością Kościoła” – mówi metropolita wrocławski abp Józef Kupny. – Kiedy Franciszek pisze o cierpliwości, która powstrzymuje nas od reagowania gniewem na niepowodzenia drugiego człowieka lub gdy zachęca do wychodzenia poza skupienie na samym sobie i wzywa do szanowania ludzi starszych, wskazuje nam drogę, na jakiej małżonkowie są w stanie osiągać świętość. To miłość w codzienności. Szczytem papieskich rozważań jest piękne stwierdzenie, że małżeństwo jest ikoną miłości Boga do każdego z nas. Nie ma więc lepszej reklamy Boga we współczesnym świecie od kochającej się chrześcijańskiej rodziny.
Organizatorzy Marszu chcą zwrócić uwagę także na potrzeby rodzin. Abp Kupny podkreśla, że Kościół wrocławski pomaga im w różnych wymiarach. Za papieżem Franciszkiem zauważa, że jedną z największych bied obecnej kultury jest samotność i kruchość relacji. – Dlatego duszpasterstwo małżeństw powinno być przede wszystkim duszpasterstwem więzi. Przejawia się to gotowością niesienia konkretnej pomocy w przypadku pojawienia się kryzysów i trudności, np. przez poradnictwo rodzinne, pomoc materialną, wsparcie w wychowaniu dzieci czy w momencie przeżywania różnych zdarzeń losowych. Cenne jest spostrzeżenie, by na poziomie parafii tworzyć przestrzenie, w których doświadczeni małżonkowie będą towarzyszyć tym, których staż małżeński jest krótszy. Może to odbywać się np. w ramach ruchów czy wspólnot parafialnych. Urzekło mnie też stwierdzenie Ojca Świętego, że trzeba pomóc odkryć małżonkom, iż nie wolno im nigdy pojmować małżeństwa jako czegoś zakończonego. Nie wolno nam zapominać, że głosząc Ewangelię rodziny, powinniśmy zmieniać mentalność współczesnego świata, ukazując małżeństwo jako element Bożego planu. Tworząc pozytywną atmosferę wokół małżeństwa i rodziny, budując w ludziach przekonanie, że dobro każdej rodziny jest dobrem społeczeństwa, przyczyniamy się do wspierania naszych rodzin.

CZYTAJ DALEJ

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

uroczystość NMP Królowej Polski

Karol Porwich / Niedziela

– Maryja, Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć Jej macierzyńskiej opiece – przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Eucharystia pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Witając wszystkich zebranych, o. Pacholski przypomniał, że „Matka Syna Bożego może być i bardzo chce być także Matką i Królową tych, którzy świadomym aktem wiary wybierają Ją na przewodniczkę swojego życia”. Przywołując postać bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, który tak dobrze rozumiał, że to właśnie Maryja jest Tą, „która zawsze przynosi człowiekowi wolność, wolność do miłowania, do przebaczania, uwolnienie od grzechu i każdego nieuporządkowania moralnego”, zachęcał wszystkich, by te słowa stały się również naszym programem, który będzie pomagał „nam wierzyć, że zawsze można i warto iść ścieżką, która wiedzie przez serce Królowej”.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież będzie przewodniczył procesji Bożego Ciała na tradycyjnej trasie

2024-05-04 12:54

[ TEMATY ]

Watykan

Grzegorz Gałązka

2 czerwca b.r. w niedzielą po uroczystości Bożego Ciała Ojciec Święty będzie o godzinie 17.00 przewodniczył Mszy św. w bazylice św. Jana na Lateranie, a następnie procesja przejdzie do bazyliki Santa Maria Maggiore, zaś Ojciec Święty udzieli tam błogosławieństwa eucharystycznego - poinformowało Biuro Papieskich Ceremonii Liturgicznych.

O ile wcześniej papieże przewodniczyli procesjom Bożego Ciała na placu św. Piotra, to Paweł VI przewodniczył im w poszczególnych parafiach Rzymu. Natomiast św. Jan Paweł II wprowadził zwyczaj ich odbywania w czwartek Bożego Ciała na trasie między bazylikami św. Jana na Lateranie i Matki Bożej Większej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję